پرتو بلاگ
رئیس دانشگاه علوم پزشكی تهران:

به کارگیری هوش مصنوعی و تکنولوژی های جدید مبنای نوآوری در آموزش پزشکی است

به کارگیری هوش مصنوعی و تکنولوژی های جدید مبنای نوآوری در آموزش پزشکی است

پرتوبلاگ: در رویداد معرفی محصولات پیشرفته آموزش پزشکی، بر نقش هوش مصنوعی و فناوری های واقعیت مجازی و افزوده، در ارتقاء کیفیت آموزش پزشکی و پیراپزشکی تاکید گردید.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکتر حسین قناعتی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، این رویداد را باارزش توصیف کرد و اظهار داشت: ماهیت بکارگیری تکنولوژی های جدید در آموزش باارزش و لازم است با برنامه کار را توسعه دهیم.
وی با تأکید بر بکارگیری روش های نوین آموزشی اظهار داشت: امروزه با بهره گیری از امکانات هوش مصنوعی و تکنولوژی های جدید، امکان اموزش های مجازی و همین طور با بهره گیری از سیمولاتور، امکان شبیه سازی در اعمال جراحی، لاپاراسکوپی، انژوگرافی و دیگر اقدامات اینترونشنال فراهم گشته است.
دکتر قناعتی با اشاره به اجرای پروژه هوش مصنوعی در جراحی کبد دانشگاه اظهار داشت: با این تکنیک می توان اناتومی عروق را درحالی حدس زد که در سی تی اسکن و ام ار ای قابل مشاهده نیست و جراح با بهره گیری از اطلاعات به دست آمده از هوش مصنوعی، جراحی کم عارضه ای را به انجام برساند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیان مزایای بکارگیری شبیه سازها در پزشکی اظهار داشت: با بهره گیری از این روش، با صرف مدت زمان و هزینه کم، می توان اقدامات مداخله ای پزشکی باکیفیت بهتر و لطمه کمتر به بیمار ارائه نمود. با کمک نرم افزار، فرد می تواند نمونه گیری، رگ گیری و انژوگرافی ارگان های مختلف را با ورود به فضای سه بعدی، بارها و بارها تمرین کند.
دکتر قناعتی استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان غیردولتی را در پیشرفت آموزش پزشکی ضروری دانست و اظهار داشت: با دقت مدیریتی می توان از مزایای خصوصی سازی صحیح بهره برد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، با تأکید بر استفاده درست از منابع کشور اظهار داشت: دانشگاه نسل سوم باید سودآور باشد؛ نشود بودجه ای را صرف و امکاناتی را ایجاد نماییم که بلااستفاده بماند و از آن بهره کافی نبریم؛ بلکه باید از فضاها و امکانات درست استفاده نمائیم.
دکتر قناعتی، بیان چالش ها را بمنظور تدبیر رفع آن موثر دانست و اظهار داشت: بیمارستان اسلامشهر، سال ها نیمه کاره رها شده بود و باهمتی که شد، بهمن ماه امسال اورژانس آن افتتاح خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در انتهای سخنان خود کوشش برای انجام بهترین کارها را ضروری دانست و اظهار داشت: با کمک یکدیگر و آموزش نیروها می توانیم بهترین کار را بر طبق برنامه ریزی دقیق انجام دهیم.

تاکید بر به کارگیری ظرفیت های تکنولوژی های جدید در آموزش پزشکی
دکتر فرشاد علامه معاون آموزشی دانشگاه، هدف از برگزاری این رویداد را بکارگیری ظرفیت های حوزه تکنولوژی های جدید در آموزش پزشکی و شبیه سازی کشور دانست و اظهار داشت: در این رویداد، مدیران گروه ها و روسای دانشکده ها با تکنولوژی های جدید حوزه آموزش آشنا می شوند.
دکتر علامه، با تأکید بر اهمیت مراکز مهارت های بالینی با تجهیزات کمک آموزشی ساده تر اظهار داشت: اهمیت این مراکز بر کسی پوشیده نیست و برای تقویت آن تلاش می نماییم اما درکنار آن می توان از تکنولوژی های جدید هم بهره برد و با مرکز آموزش مهارت های پیشرفته بالینی ایران «آی اکت» آشنا شد و امکانات آنرا در آموزش فراگیران به کار گرفت.
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اعلان اینکه کوشیدیم در این نمایشگاه، پتانسیل تکنولوژی های جدید آموزشی را احصا نماییم، اضافه کرد: مدیران گروه ها می توانند نیازهای آموزشی خودرا مطرح کنند که شرکت ها، محصولات متناسب با نیاز آموزشی دانشگاه و محصولات پیشرفته تری را تولید کنند.
دکتر علامه با اشاره به مشارکت ۱۲-۱۳ شرکت دانش بنیان در این رویداد اظهار داشت: هریک از این شرکتها محصولاتی را ساخته اند که بر طبق زمان بندی مشخص با گروههای اموزشی تعامل برقرار می کنند.

اولویت پشتیبانی از تکنولوژی های جدید آموزشی
در ادامه دکتر یونس پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، با تأکید بر تاثیر فناوری ها در بکارگیری روش های پیشرفته اموزشی در مراقبت های بالینی اظهار داشت: امروزه اموزش سنتی، به آموزش های نوین تمرین مراقبت های بالینی در محیط امن تبدیل گشته است.
دکتر پناهی با اشاره به چگونگی حمایت های معاونت تحقیقات و فناری و نیماد از توسعه سیمولاتورهای اموزش پزشکی اظهار داشت: از آنجائیکه آموزش مقدمه ای بر پژوهش مسئله محور و پاسخگو به نیاز جامعه است؛ توسعه فناوری های اموزشی نیز در اولویت معاونت پژوهشی قرار دارد. ۹۰۰ مرکز تحقیقاتی، ۳۰ مرکز تحقیقاتی غیردولتی، ۲۵ شبکه تحقیقاتی و ۶۹ پژوهشکده در مجموعه وزارت بهداشت فعالیت دارند که می توان از ظرفیت آنها در توسعه آموزش مجازی بهره برد.
وی اضافه کرد: با بهره گیری از شبیه سازی می توان خطاهای پزشکی را به حداقل رساند و استفاده از آزمایش ها، داروها و تجهیزات پزشکی را ساماندهی کرد.

تقویت ارتباط فناوران آموزش پزشکی با مدیر گروه ها
سپس دکتر ابوالفضل باقری فرد، معاون آموزشی وزیر بهداشت، با قدردانی از ابتکار دانشگاه در برگزاری این رویداد، آموزش را سنگ بنای توسعه دانشگاه و کشور دانست و اظهار داشت: کیفیت آموزش پزشکی نقطه قوتی است که موجب درخشش اساتید و اموزش پزشکی کشور در جهان شده است.
معاون آموزشی وزیر بهداشت، با تاکید براینکه آموزش هزینه نیست بلکه سرمایه و درآمد است اظهار داشت: بیش از ۴۰ شرکت در کشور در حوزه تکنولوژی های آموزشی فعالیت دارند و شماری از آنان محصولاتی را ساخته اند که می توان ارتباط آنان را با مدیر گروه ها را برقرار کرد.
سهم فناوری های سیستم سلامت در خوشه های صنعتی کلیدی
در ادامه دکتر محمد حسین بهشتی معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی ریاست جمهوری برنامه ملی پشتیبانی از محصولات فناورانه را تشریح نمود و اظهار داشت: ۳۵۰ مرکز نوآوری، ۶۲ خانه خلاق و نوآوری، ۱۷۰ شتاب دهنده فناوری، ۹ کارخانه نوآوری، ۵۳ پارک فناوری و نوآوری و.. در زیست بوم فناوری و نوآوری فعالیت دارند و پشتیبانی از این زیست بوم در اولویت قرار دارد.
دکتر بهشتی سلامت را یکی از خوشه های صنعتی کلیدی دانست و اظهار داشت: از ۱۶۰ طرح جاری «مرکز طرح های کلان ملی فناوری»، ۵۹ طرح و به عبارت دیگر ۳۷ درصد از طرح ها مربوط به حوزه سلامت است.
وی دستگاه رادیولوژی دیجیتال، اندوسکوپ های انعطاف پذیر و دستگاه شتاب دهنده خطی را همچون طرح های مصوب این مرکز برشمرد و اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان در زمینه شبیه سازی آموزش پزشکی نیز می توانند محصولات خودرا در نمایشگاه ایران ساخت عرضه کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در رویداد دو روزه ۱۲ و ۱۳ آذرماه ۱۴۰۱، نمایشگاهی از محصولات نوآورانه در آموزش پزشکی برپا و زمینه تعامل گروههای آموزشی و شرکت های دانش بنیان در بکارگیری محصولات موجود و همین طور تولید محصولات جدید مورد نیاز گروه ها برقرار شد. برونکوسکوپی با تاکید بر تکنولوژی واقعیت مجازی، پلت فرم آموزشی ایجاد مدل سه بعدی ساختارهای حیاتی مغز در جراحی های مغز واعصاب، ایجاد مدل سه بعدی راه های هوایی و خطوط مرکزی ریه با بهره گیری از تکنولوژی واقعیت افزوده منطبق بر بیمار و… همچون محصولاتی است که در این نمایشگاه ارائه شد.1401/09/15
11:21:01
5.0 / 5
410
تگهای خبر: اطلاعات , پروژه , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog