پرتو بلاگ

تعداد سؤالات و زمان پاسخ به تست های کنکور ۱۴۰۲ به همراه جدول

تعداد سؤالات و زمان پاسخ به تست های کنکور ۱۴۰۲ به همراه جدول

به گزارش پرتوبلاگ، بنا بر اعلام مسؤلان، تغییرات آزمون سراسری سال 1402 محدود به برگزاری کنکور 2 نوبت در سال و تأثیر سوابق تحصیلی در نمره کل داوطلب نمی شود؛ بلکه تعداد دفترچه های این آزمون دست خوش تغییرات فراوانی شده است.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، با اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، تعداد دفترچه ها و پاسخ نامه های کنکور ۱۴۰۲ نسبت به سالهای قبل افزایش قابل توجهی داشته است. بعد از حذف دروس عمومی در کنکور و تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی، ساختار دفترچه های آزمون ورود به دانشگاه ها، تغییر دیگری بود که سازمان سنجش از آن رونمایی نمود. بر همین مبنا داوطلبان در زمان برگزاری آزمون، چند دفترچه و پاسخ نامه مخصوص هر دفترچه را دریافت می کنند.
مدت زمان برگزاری کنکور گروه آزمایشی ریاضی فیزیک ۱۴۵ دقیقه است؛ داوطلبان در این بازه زمانی به ۱۰۵ سوال پاسخ می دهند. دفترچه شماره یک این گروه آزمایشی شامل ۴۰ سوال ریاضی است و داوطلبان ۷۰ دقیقه برای پاسخ به پرسش ها وقت دارند. تعداد سوالات ریاضی نسبت کنکور ۱۴۰۱، ۱۰ مورد کم شده است. دفترچه شماره دو این گروه آزمایشی شامل ۳۵ سوال فیزیک و ۳۰ سوال شیمی است. داوطلبان کنکور برای پاسخ به سئوالات طراحی شده در دفترچه دوم، ۷۵ دقیقه وقت دارند.
تعداد سئوالات دروس شیمی و فیزیک در کنکور ۱۴۰۱ به ترتیب ۳۰ و ۴۰ مورد بود. در این میان تعداد سوالات درس شیمی نسبت به کنکور گذشته تغییری نکرده اما تعداد پرسش های فیزیک، ۵ مورد کم شده است.


بیشترین تعداد دفترچه، مختص داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی است؛ تعداد دفترچه سوالات داوطلبان این گروه آزمایشی با احتساب بهیاری ۴ دفترچه است. تعداد دفترچه سوالات این گروه نسبت به کنکور ۱۴۰۱ بالا رفته است؛ تعداد دفترچه های داوطلبان گروه علوم تجربی در کنکور ۱۴۰۱ با احتساب دفترچه بهیاری، ۳ دفترچه بود.
دفترچه شماره یک گروه علوم تجربی شامل ۴۵ سوال زیست شناسی است که داوطلبان باید در مدت زمان ۴۵ دقیقه به سوالات طراحی شده پاسخ دهند. تعداد سوالات زیست شناسی نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ نسبت به کنکور ۱۴۰۱، ۵ مورد کم شده است. بااینکه تعداد سوالات کمتر شده اما مدت زمان پاسخگویی به پرسش ها بالا رفته است.
دفترچه شماره ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی شامل ۳۰ سوال فیزیک و ۳۵ پرسش شیمی می شود و مدت زمان درنظر گرفته شده برای پاسخ به این پرسش ها ۷۵ دقیقه است. تعداد این سوالات نسبت به کنکور گذشته هیچ تغییری نکرده است.
همچنین دفترچه شماره ۳ گروه آزمایشی علوم تجربی شامل ۴۵ سوال می شود که متعلق به دروس ریاضی و زمین شناسی است؛ تعداد تفکیک شده این سوالات به ترتیب ۳۰ و ۱۵ مورد است. داوطلبان برای پاسخ به این پرسش ها، ۶۰ دقیقه فرصت دارند.
داوطلبانی که بهیاری را انتخاب نموده باشند، باید به سوالات دفترچه چهارم که شامل ۳۰ پرسش است، پاسخ دهند. مدت زمان پاسخ به این پرسش ها، ۲۰ دقیقه درنظر گرفته شده است. تعدادسوالات بهیاری در کنکور ۱۴۰۱، ۳۵ مورد بود.


داوطلبانی که در گروه آزمایشی علوم انسانی شرکت می کنند، ۲ دفترچه دارند. دفترچه شماره یک داوطلبان این گروه آزمایشی شامل ۲۰ سوال ریاضی، ۳۰ سوال برای زبان و ادبیات فارسی، ۱۵ سوال علوم اجتماعی و ۱۵ سوال روان شناسی می شود. مدت زمان درنظر گرفته شده برای ۸۰ سوال دفترچه اول، ۸۵ دقیقه است.
دفترچه دوم این گروه آزمایشی شامل ۸۰ سوال است و شرکت کنندگان فرصت دارند که در ۷۵ دقیقه به پرسش های طراحی شده، پاسخ دهند. این دفترچه شامل دروس عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه و منطق و اقتصاد است که به ترتیب ۳۰، ۱۳، ۱۲، ۲۰ و ۱۵ پرسش دارند.
دفترچه سوم کنکور گروه آزمایشی علوم انسانی، ویژه داوطلبانی است که دیپلم تحصیلی آنها، علوم و معارف اسلامی است. این دفترچه ۸۰ سوال دارد و افراد باید در مدت زمان ۸۰ دقیقه به پرسش ها پاسخ دهند. دیپلمه های علوم و معارف اسلامی باید به ۲۰ سوال عربی، ۱۳ سوال تاریخ، ۱۲ سوال جغرافیا، ۲۰ سوال فلسفه و منطق و ۱۵ پرسش اقتصادی پاسخ دهند. مدت زمان پاسخ به پرسش های طراحی شده، ۷۵ دقیقه است.
تعداد سوالات دروس گروه آزمایشی علوم اسلامی نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ نسبت به کنکور ۱۴۰۱ تغییر نکرده، اما تعداد سوالات دروس علوم اجتماعی و روان شناسی هرکدام ۵ مورد کمتر شده است. همین طور تعداد پرسش های دروس تاریخ و جغرافیا به ترتیب نسبت به آخرین کنکور برگزار شده، ۲ و ۳ مورد کم شده است.داوطلبانی که در کنکور آزمایشی هنر شرکت می کنند، می بایست به ۱۰۰ سوال در بازه زمانی ۱۱۵ دقیقه پاسخ دهند. فقط یک دفترچه در اختیار داوطلبان این گروه آزمایشی قرار می گیرد که شامل ۵۰ پرسش درک عمومی هنر، ۳۰ سوال درک عمومی ریاضی و فیزیک و ۲۰ سوال خلاقیت تصویری و تجسمی می شود. تعداد سوالات درک عمومی هنر در نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ نسبت به کنکور ۱۴۰۱، ۲۰ مورد بیشتر شده است. داوطلبان فرصت دارند که در ۱۱۵ دقیقه به پرسش ها پاسخ دهند.
همچنین دروس ترسیم فنی، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خواص مواد در مرحله آزمون عملی در نیمه اول شهریور ماه سال آتی، سنجیده می شوند.سوالات گروه آزمایشی زبان نیز در قالب یک دفترچه و ۷۰ سوال ارائه می شود و شرکت کنندگان این گروه آزمایشی فرصت دارند در ۱۰۵ دقیقه به این سوالات پاسخ دهند. تعداد سوالات آزمون زبان نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ نسبت به آخرین آزمون ورودی به دانشگاه ها تغییر نکرده است. این آزمون شامل پرسش های تخصصی از زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، ایتالیایی و روسی است که داوطلبان با توجه رشته تخصصی خود به سوالات یکی از زبان ها پاسخ می دهند.


منبع:

1401/10/18
14:13:25
5.0 / 5
324
تگهای خبر: اقتصاد , دانشگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
پرتو بلاگ Parto Blog