پرتو بلاگ
اطلاعاتی برای داوطلبان؛

نکات کلیدی کنکور ۱۴۰۲

نکات کلیدی کنکور ۱۴۰۲

به گزارش پرتوبلاگ، با عنایت به این که آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ برای اولین بار، در دو نوبت و فقط برای دروس اختصاصی و به صورت کاملا مجزا برگزار می شود، بنابراین طرح برخی موارد برای اطلاع داوطلبان کنکور سال جاری ضروری می باشد.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، هر داوطلب مختار به شرکت در یک نوبت و یا در دو نوبت آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ ( دیماه و تیر ماه) است و در صورتیکه گروه آزمایشی داوطلب در هر دو نوبت یکی باشد، سازمان سنجش آموزش کشور، آزمونی را که داوطلب در آن نمره بالاتری کسب کرده لحاظ می کند اما اگر داوطلب در دو گروه آزمایشی متفاوت آزمون داده باشد، نمره کل نهایی در ارتباط با گروه آزمایشی که داوطلب قصد انتخاب رشته دارد ملاک عمل قرار می گیرد. نمره کل نهایی داوطلب، متشکل از نمره کسب شده در آزمون با اعمال سوابق تحصیلی است.

نحوه محاسبه نمره کل
برای هر داوطلب یک نمره کل سابقه تحصیلی و یک نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ایجاد می شود (اگر داوطلب در هر دو نوبت آزمون اختصاصی شرکت کرده باشد دو نمره کل آزمون اختصاصی دارد). نمره کل سابقه تحصیلی، میانگین وزنی نمرات تراز شده دروس (اعم از دروس عمومی و تخصصی) سابقه تحصیلی است که این نمره کل توسط وزارت آموزش و پرورش محاسبه شده و برای ساخت نمره کل نهایی به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال خواهد شد. نمره کل آزمون اختصاصی، میانگین وزنی نمرات تراز شده آزمون اختصاصی (کنکور) است. در واقع ضریب هر یک از دروس آزمون اختصاصی، وزن آن درس است. بعد از محاسبه این دو نمره کل (نمره کل سابقه تحصیلی و نمره کل آزمون اختصاصی) از ترکیب آنها نمره کل نهایی داوطلب محاسبه می شود.

ضرایب دروس تخصصی و عمومی
سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوزادهم نظام ۳-۳-۶ در گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی است. میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی - واحدی/ ترمی - واحدی در گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، ۳۰ درصد با تاثیر قطعی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی - واحدی/ترمی - واحدی ۱۰ درصد (درمجموع ۴۰ درصد) با تاثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است. سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوزادهم نظام ۳-۳-۶ یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی - واحدی/ترمی - واحدی در گروههای آزمایشی هنر و زبان های خارجی آزمون سراسری سال۱۴۰۲، به میزان ۲۶ درصد با تاثیر قطعی و فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و مابقی به سهم نمره کل آزمون اختصاصی(کنکور) اضافه می شود.

محاسبه سوابق تحصیلی دانش آموزان نظام قدیم و یا فارغ التحصیلان هنرستانی
طبق ابلاغیه شماره /۱۴۰۱/۱۲۳۵۲ دش مورخ ۸ آبان ماه ۱۴۰۱ شورایعالی انقلاب فرهنگی که در تاریخ ۱۶ آبان ماه سالجاری در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اطلاع رسانی عمومی شده است، همه داوطلبان باید دارای سوابق تحصیلی کامل دروس عمومی و تخصصی در ارتباط با گروه آزمایشی درخواستی باشند. بر این اساس داوطلبانی که فارغ التحصیل هنرستان یا نظام قدیم بوده یا داوطلبانی که متقاضی شرکت در گروه آزمایشی غیرمرتبط با نوع دیپلم خود هستند یا داوطلبان فارغ التحصیل نظام سالی/ ترمی واحدی که سال دریافت دیپلم آنها پیش از ۱۳۸۴ و یا سال دریافت مدرک پیش دانشگاهی آنها پیش از ۱۳۹۱ بوده است و در همه یا برخی از دروس، سابقه تحصیلی ندارند، باید نسبت به تولید نمرات سوابق تحصیلی از راه وزارت آموزش و پرورش اقدام نمایند. به عبارت دیگر همه داوطلبانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خویش را ندارند (اعم از دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کار و دانش در تمام نظام های آموزش و پرورش و طلاب) باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی برپایه برنامه اعلامی وزارت آموزش و پرورش اقدام نمایند. در صورتیکه داوطلبی در امتحانات نهایی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی پیشبینی می کند، شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و تخصصی نکند، نمره آن درس که سابقه تحصیلی ندارد، صفر (۰) لحاظ می شود. برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره کل آزمون اختصاصی نیست.

نحوه محاسبه دروس عمومی درآزمون سراسری ۱۴۰۲
بر اساس مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی آزمون سراسری ۱۴۰۲ فقط برای دروس تخصصی هر یک از گروههای آزمایشی برگزار می گردد. اما دروس عمومی در سابقه تحصیلی داوطلبان وجود داشته و در نمره کل سابقه تحصیلی لحاظ می شود بنابراین همه داوطلبان ( شامل دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کارودانش، تمامی نظام های آموزش و پرورش و طلاب حوزه علمیه) باید دارای دروس عمومی سابقه تحصیلی باشند و در صورت عدم وجود، باید برای ایجاد آن از راه آموزش و پرورش اقدام نمایند. بدیهی است در صورت عدم وجود نمره سوابق تحصیلی برای هریک از دروس عمومی نمره آن درس، صفر لحاظ می شود.

امکان تغییر گروه آزمایشی
داوطلبان می توانند در یکی از سه گروه اصلی ( علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی) مختلف در دو نوبت آزمون (دی ماه و تیرماه) شرکت نمایند ولی در صورت تغییر گروه آزمایشی در نوبت دوم آزمون، باید گروه مورد نظر را برای پذیرش در دانشگاه ( در مرحله انتخاب رشته ) انتخاب کنند و امکان انتخاب رشته از هر دو گروه اصلی میسر نیست. البته باید توجه داشته باشند که سوابق تحصیلی کامل در ارتباط با گروه آزمایشی مورد نظر را هم باید دارا باشند و درصورتی که در یک یا چند درس، سابقه تحصیلی لازم برای گروه آزمایشی درخواستی را نداشته باشند نمرات آن دروس صفر لحاظ می شود.
منبع:

1401/10/23
14:19:23
5.0 / 5
363
تگهای خبر: دانشگاه , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
پرتو بلاگ Parto Blog