پرتو بلاگ
رئیس سازمان سنجش آموزش كشور اعلام كرد

کوشش برای برگزاری کنکور الکترونیک به صورت آزمایشی در بهمن ماه

کوشش برای برگزاری کنکور الکترونیک به صورت آزمایشی در بهمن ماه

به گزارش پرتوبلاگ، معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با الکترونیکی شدن کنکور سراسری اظهار داشت: تلاش می نماییم که اولین کنکور الکترونیکی را به صورت آزمایشی در بهمن ماه برگزار نماییم.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرسول پورعباس در برنامه "صف اول" شبکه خبر ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: سازمان سنجش کشور برای برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ در ایام ۲۹ و ۳۰ دیماه آمادگی کامل دارد و با عنایت به این که برای اولین بار، کنکور در فصل زمستان برگزار می شود، اعلام می شود که داوطلبان در رابطه با گرمایش سالن های برگزاری آزمون نگرانی نداشته باشند.
وی با اشاره به اینکه آزمون نوبت دوم در تیرماه سال آتی برگزار می شود، اظهار نمود: اگر نتیجه آزمون نوبت اول خوب باشد، داوطلبان می توانند از نتیجه حاصله استفاده نمایند اما اگر به هر علتی نتوانستند در آزمون نتیجه مساعدی به دست بیاورند، می توانند در آزمون تیرماه شرکت نمایند و با عنایت به این که نتایج آزمون ها تا ۲ سال اعتبار دارد، آزمون های نوبت اول و دوم هیچ مزیتی نسبت به یکدیگر ندارند.
رئیس سازمان سنجش در رابطه با جامعه آماری داوطلبان توضیح داد: زنان ۶۰ درصد داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ را می سازند و ۴۰ درصد دیگر را مردان می سازند.
معاون وزیر علوم افزود: نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ در ۴۱۷ شهرستان برگزار می گردد و تهران هم ۲۵ حوزه برگزاری آزمون دارد. همه امکانات بسیح شده اند که کنکور بدون هیچ مشکلی برگزار گردد.
رئیس سازمان سنجش با اشاره به اینکه شورایعالی انقلاب فرهنگی در رابطه با مساله راهبردی کنکور تصمیم می گیرد، توضیح داد: در فرایند برگزاری کنکور، همواره عمر تحصیل ۱۲ ساله داوطلبان در مدت زمان ۳ ساعت مورد ارزیابی قرار می گرفت که این موضوع، خوب نبود. این در شرایطی است که کشورهای پیشرفته، آزمون ورود به دانشگاه را چندین نوبت در سال برگزار می کنند و این مورد می تواند الگوی مناسبی باشد. هم اکنون، ۸۵ درصد کرسی های دانشگاه ها در رشته های بدون آزمون و صرفاً برپایه سوابق تحصیلی مشخص می شود و تنها در بعضی از رشته محل ها که متقاضی فراوانی دارد کنکور بعنوان ملاک ارزیابی ورود به دانشگاه قرار می گیرد.

میزان تأثیر سوابق تحصیلی را به صورت سالانه افزایش خواهیم داد
دکتر پورعباس ضمن اشاره به تأثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی داوطلبان در نتیجه نهایی کنکور، اظهار داشت: ۶۰ درصد باقیمانده در ارتباط با آزمون سراسری است. ما درنظر داریم که نقش کنکور در ورود به دانشگاه را کمرنگ نماییم و بنابراین میزان تأثیر سوابق تحصیلی را به صورت سالانه افزایش خواهیم داد. به نحوی که میزان تأثیر سوابق تحصیلی در سال آتی به مرز ۵۰ درصد می رسد و تا سقف ۶۰ درصد در سالهای آتی افزایش خواهد یافت.
رئیس سازمان سنجش در رابطه با آغاز فرآیند ثبت نام نوبت دوم کنکور ۱۴۰۲ تصریح کرد: اگر داوطلبان در آزمون نوبت اول شرکت نکنند، می توانند در آزمون نوبت دوم ثبت نام کنند. همینطور داوطلبان نوبت اول کنکور هم از چنین فرصتی برخوردار می باشند و فرآیند ثبت نام نوبت دوم از ۱۵ فروردین ماه شروع می شود.
دکتر پورعباس در رابطه با الکترونیکی شدن کنکور توضیح داد: ما در این راه گام برداشته ایم و این احتمال وجود دارد که کنکور الکترونیکی را چند بار به صورت آزمایشی برگزار نماییم. مادامی که کنکور به صورت کاغذی باشد، ۲ بار در سال برگزار می گردد.
وی افزود: ۳ مرحله برای برگزاری کنکور الکترونیک درنظر گرفته شده و بانک سؤالات و یک نرم افزار برای این مورد بوجود آمده است. بستری برای برگزاری امتحان به صورت کامپیوتر پایه، موبایل پایه و صفحه هوشمند پایه درنظر گرفته می شود و داوطلبان با حضور در محل های تعیین شده آزمون می دهند و نتیجه بلافاصله بعد از برگزاری آزمون به داوطلب اعلام می شود.
دکتر پورعباس با اشاره به اینکه امکان حذف کنکور وجود ندارد، اظهار داشت: کنکور باید برای تصاحب صندلی بعضی از رشته ها یا کد رشته محل های پرطرفدار برگزار گردد. هم اکنون، ۸۵ درصد پذیرش دانشگاه ها در رشته های بدون آزمون و صرفاً برپایه سوابق تحصیلی است.
معاون وزیر علوم در رابطه با تغییرات دفترچه سؤالات و پاسخ نامه ها اظهار نمود: هر دفترچه سؤال، یک پاسخ نامه اختصاصی دارد. به صورت مثال، داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی ۴ دفترچه دریافت می کنند. تعداد سؤالات نسبت به سالهای گذشته کاسته شده اما مدت زمان پاسخگویی افزایش پیدا کرده است.
دکتر پورعباس در رابطه با امنیت آزمون های آموزش و پرورش اظهار داشت: سازمان سنجش به ارتقاء امنیت آزمون های آموزش و پرورش کمک کرده است؛ چون که سوابق تحصیلی در قبولی دانشگاه ها نقش دارد.

حذف زیرگروه های آزمایشی از دیگر تغییرات کنکور ۱۴۰۲ است
وی با اشاره به اینکه هرساله بخشی از منابع در کنکور حذف می شود، اظهار داشت: این مورد با هماهنگی آموزش و پرورش و با عنایت به تغییرات کتب درسی صورت می گیرد. حذفیات کنکور، هرساله به اطلاع داوطلبان می رسد. همینطور سؤالات به صورت تلفیقی مفهومی طراحی می شود. منظور از تلفیقی مفهومی اینست که یک مبحث ریاضی در دوره ۳ ساله دبیرستان آموزش داده می شود و سؤالات برپایه مطالب آموزش داده شده، طراحی می شوند و داوطلبان باید برتمام مطالب آموزشی که در ارتباط با یک مبحث خاص طی سالهای دبیرستان آموزش داده شده، تسلط داشته باشند.
دکتر پورعباس با اشاره به اینکه حذف زیرگروه های آزمایشی از دیگر تغییرات کنکور ۱۴۰۲ است، توضیح داد: فقط یک نمره کل برای داوطلبان اعلام می شود که برمبنای آن نسبت به انتخاب رشته اقدام می کنند. پذیرش یک مرتبه در سال صورت می گیرد و داوطلبان می بایست در مرداد ماه با عنایت به نمره کل خود که بر اساس نمره خام آزمون و سوابق تحصیلی است، انتخاب رشته کنند. نتایج نهایی در شهریور ماه سال بعد اعلام می شود. سوابق تحصیلی در آزمون ۱۴۰۱ تأثیر مثبت داشت اما در کنکور ۱۴۰۲، ۴۰ درصد تأثیر مستقیم دارد.
رئیس سازمان سنجش کشور با اشاره به اینکه سوابق تحصیلی دانش آموزان دوازدهمی در خرداد ایجاد می شود، اظهار نمود: اگر دانش آموزان نتوانند سوابق تحصیلی خویش را ایجاد کنند، نمره صفر برای وی لحاظ می شود. اگر دانش آموزان در شهریور ماه قبول شوند، بازهم نمره خرداد ماه ملاک ارزیابی در کنکور است و نمره شهریور ماه برای کنکور سال آتی اعتبار دارد.
وی افزود: سوابق تحصیلی دانش آموزان در سامانه ای توسط آموزش و پرورش ثبت می شود و به اطلاع داوطلبان می رسد. اگر اشتباهی در درج سوابق صورت گرفته باشد، داوطلبان باید برای اصلاح آن اقدام نمایند.
رئیس سازمان سنجش در رابطه با امکان شرکت در ۲ گروه آزمایشی اصلی اظهار داشت: به صورت مثال، اگر یک داوطلب ریاضی فیزیک بخواهد به صورت مثال در گروه آزمایشی علوم انسانی شرکت کند، باید سوابق تحصیلی برای خود ایجاد نماید. اگر دست به چنین کاری نزند، نمره صفر برای وی لحاظ می شود.

دفترچه سؤالات تا ظهر روز برگزاری آزمون منتشر می شود
وی در رابطه با انتشار دفترچه سؤالات آزمون سراسری ۱۴۰۲ اظهار داشت: دفترچه سؤالات تا ظهر روز برگزاری آزمون منتشر می شود. تا وقتی که آزمون به صورت کاغذی باشد، دفترچه سؤالات منتشر می شود.
دکتر پورعباس با اشاره به اینکه دفترچه و پاسخ نامه ها شخصی سازی شده است، اظهار نمود: ما پاسدار صیانت از کنکور هستی و با حمایت دستگاههای مختلف کنکور را با امنیت برگزار می نماییم. تا ساعت ۸ بامداد روز برگزاری آزمون، هیچ کسی به سؤالات دسترسی ندارد و سؤالات در قرنطینه طراحی و نگهداری می شود.
وی با اشاره به اینکه روسای دانشگاه های معین بعنوان نماینده تام الاختیار وزیر علوم در زمان برگزاری کنکور انتخاب شده اند، اظهار داشت: شورای تأمین استان ها تشکیل شده و تمامی دستگاههای کشور برای برگزاری کنکور از وظایف مشخصی برخوردار می باشند. تمام عوامل اجرایی، شناسنامه دار شده اند و سطح امنیت ارتقاء یافته است. شب پیش از برگزاری کنکور ۱۴۰۱، ۱۳ شبکه را شناسایی کردیم.

استفاده از ۱۸۰ دستگاه سیگنال یاب در فرآیند برگزاری کنکور
دکتر پورعباس در رابطه با تعداد دستگاههای سیگنال یاب اظهار داشت: تعداد این دستگاه ها از ۸۰ مورد به ۱۸۰ مورد رسیده و به سادگی قابلیت کشف دستگاه ها را دارد. متخلفان با دستگاههای فوق جاسوسی در جلسه کنکور حاضر می شوند و اگر این دستگاه ها حتی به صورت خاموش از یک داوطلب گرفته شود تا ۱۰ سال محرومیت از شرکت در آزمون را به همراه دارد.
وی اضافه کرد: دستگاههای امنیتی کشور در صورت شناسایی متخلفان و ابلاغ حکم از جانب قاضی کشیک در زمان برگزاری کنکور، متخلفان را بازداشت می کنند.

مردم قطع اینترنت به صورت نقطه ای در زمان برگزاری کنکور را می پذیرند
دکتر پورعباس در رابطه با قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور اظهار داشت: اینترنت، آخرین حلقه امنیت کنکور است. اینترنت با خیلی از مسائل روزمره مردم مثل امور درمانی گره خورده است و قابل حذف نیست. ما درنظر داریم که امکان ارسال فایل و عکس در پیام رسان ها وجود نداشته باشد. اینترنت همراه به صورت نقطه ای در زمان برگزاری کنکور قطع می شود. من بر این باور هستم، مردم قطع اینترنت به صورت نقطه ای در زمان برگزاری کنکور را می پذیرند چون که کنکور در سرنوشت فرزندشان تأثیر دارد.
وی در رابطه با سهمیه استعداد درخشان اظهار داشت: دارندگان مدال های المپیادهای بین المللی و دارندگان مدال طلای المپیاد کشوری می توانند بدون کنکور در رشته های تحصیلی رشته تحصیلی مقطع دبیرستان خود تحصیل کنند.
معاون وزیر علوم در رابطه با دیگر سهمیه های کنکور اظهار داشت: سهمیه ایثارگران و خانواده شهدا هم وجود دارد. همینطور داوطلبان مناطق ۱، ۲ و ۳ با عنایت به امکانات آموزشی که دارند با داوطلبان منطقه خود رقابت می کنند. همینطور یک سهمیه شناور وجود دارد، این سهمیه برای شرایط خاص و ویژه مناطقی است که گرفتار یک بلای طبیعی شده باشند. مدت زمان اعتبار این سهمیه شناور، حداکثر ۳ سال است.
رئیس سازمان سنجش در انتها خطاب به داوطلبان اظهار داشت: با روحیه بالا و خیالی آسوده وارد حوزه شوید. اغلب داوطلبان، پاسخ سؤال اول را نمی دانند و این مورد نباید باعث تشویش و اضطراب آنها شود. داوطلبان بدانند که نفر اول هر گروه آزمایشی هم به تمام سؤالات به درستی پاسخ نمی دهد. پدر و مادرها به فرزندان خود فشار وارد نکنند و آرزوهایشان را از فرزندانشان نخواهند. داوطلبان، شب پیش از برگزاری کنکور تلاش کنند از خوردن غذای غیرخانگی پرهیز کنند.
منبع:

1401/10/27
10:50:20
5.0 / 5
338
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog