پرتو بلاگ
معاون نوآوری صندوق نوآوری و شكوفایی؛

رشد سرمایه صندوق نوآوری از شرکت های دانش بنیان عقب افتاد

رشد سرمایه صندوق نوآوری از شرکت های دانش بنیان عقب افتاد

به گزارش پرتوبلاگ، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با اعلان اینکه رشد سرمایه صندوق نوآوری از رشد دانش بنیانها عقب افتاده است، اظهار داشت: سهم 5 درصدی دانش بنیان ها در اقتصاد کشور منوط به افزایش سرمایه صندوق است.دکتر سیاوش ملکی فر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان که سال ۱۳۸۹ به تصویب مجلس رسید، به ایجاد صندوقی با سرمایه ۳ هزار میلیارد تومان برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان تاکید گردیده است.
وی با اعلان اینکه در این قانون ذکر شده که این مبلغ طی ۳ سال به صندوق تزریق شود، اظهار داشت: همین طور قرار شد بعد از سال سوم نیز، هر سال معادل نیم درصد بودجه عمومی دولت به عنوان سرمایه به این صندوق اختصاص پیدا کند. در زمان نگارش این قانون، دلار حدود هزار تومان بود و معماران قانون دانش بنیان یک صندوق ۳ میلیارد دلاری را پایه گذاری کردند.
معاون نوآوری صندوق نوآوری افزود: اما در زمان تزریق سرمایه به صندوق، دلار به حدود ۳ هزار تومان رسید و سرمایه صندوق حدود یک میلیارد دلار بود. حتی آن زمان، وضعیت صندوق از نظر سرمایه اولیه مناسب بود، چون در خیلی از کشورهای دنیا هنوز یک صندوق دولتی یا عمومی در این ابعاد برای تامین مالی کسب وکارهای فناور و نوآور وجود نداشت.
به گفته معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، اختصاص معادل یک میلیارد دلار سرمایه به تامین مالی دانش بنیان ها در آن سال ها، گامی بلند و آینده نگرانه بود، برای اینکه معماران قانون دانش بنیان باور داشتند که در آینده، شرکت های دانش بنیان باید به یک بازیگر مهم اقتصاد کشور بدل شوند.
ملکی فر اشاره کرد: در عمل از سال ۹۳ تا ۹۶ و ظرف ۴ سال ۲۶۲۲ میلیارد تومان سرمایه در اختیار صندوق نوآوری قرار گرفت.
ضرورت رشد سرمایه صندوق نوآوری با رشد دانش بنیان ها
وی با تأکید بر این که باید صندوق نوآوری و شکوفایی همپای دانش بنیان ها رشد می کرد، اظهار داشت: طبق قانون باید سالانه نیم درصد بودجه عمومی به صندوق اختصاص پیدا می کرد که متأسفانه این اتفاق نیفتاد. ضمن آنکه همان سرمایه اولیه ۳ هزار میلیارد تومانی هم بصورت کامل در اختیار صندوق قرار نگرفت.
به گفته ملکی فر، در طول سال هایی که از تصویب قانون دانش بنیان می گذرد، دانش بنیان ها یک لحظه از رشد نایستادند و پیوسته از نظر کمی و کیفی رشد کردند، بطوریکه حالا بیش از ۸ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالند و مجموع فروش آنها در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است.
وی در ادامه اظهار داشت: برآورد ما برای فروش شرکت های دانش بنیان در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب ۳۰۰ و ۴۳۰ هزار میلیارد تومان است.
یک صندوق ۲۶۰۰ میلیارد تومانی نمی تواند جثه ۴۳۰ هزار میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان را به دوش بکشد
وی با اعلان اینکه یکی از سنجه های تامین مالی شرکت های نسبتاً بالغ، فروش آنها است، اظهار داشت: آشکار است که یک صندوق ۲۶۰۰ میلیارد تومانی نمی تواند جثه ۴۳۰ هزار میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان را به دوش بکشد.
وی با اشاره به این که شرکت های دانش بنیان رشد کرده اند، اما سرمایه صندوق رشدی نداشته است، اظهار داشت: دست کم ۳ سال است که سرمایه صندوق نوآوری از رشد شرکت های دانش بنیان عقب افتاده است و این عقب افتادگی باید جبران شود.
به گفته ملکی فر، سال قبل مقام معظم رهبری در دیدار سالانه خود با نخبگان اشاره کردند که سهم شرکت های دانش بنیان از اقتصاد کشور به حدود یک درصد رسیده است و این عدد باید طی ۵ سال آینده به ۵ درصد تولید ناخالص داخلی برسد.
وی افزود: تولید ناخالص داخلی و اقتصاد کشور درحال رشد است و اگر قرار باشد سهم یک درصدی دانش بنیان ها از آن ظرف به ۵ درصد افزایش یابد، حتما باید بنیه مالی آنها نیز تقویت شود.
وی اشاره کرد: اگر اقتصاد کشور با نرخی که در برنامه هفتم توسعه در نظر گرفته شده رشد کند، شرکت های دانش بنیان باید در سال ۱۴۰۶، حدود ۱، ۴۰۰ میلیارد تومان فروش داشته باشند تا بتوانیم بگوییم ۵ درصد در تولید ناخالص داخلی تأثیر دارند.
ملکی فر اشاره کرد: به طور معمول شرکتها بمنظور تامین سرمایه در گردش، تحقیق و توسعه و سرمایه گذاری های جدید خود تا ۳۰ درصد فروش شان نیاز به منابع مالی جدید دارند. اگر فرض نماییم صندوق نوآوری و شکوفایی ۳۰ درصد از بار تامین مالی دانش بنیان ها در آن سال را بر دوش خواهد داشت، با در نظر گرفتن ضریب اهرمی خدمات مالی صندوق، آنگاه سرمایه صندوق در سال ۱۴۰۶ باید ۱۰۰ هزار میلیارد تومان باشد تا بتواند توسعه شرکت های دانش بنیان را پشتیبانی کند.
وی اضافه کرد: خوشبختانه با موافقت رییس جمهور و تصویب هیأت امنای صندوق قرار شد سرمایه صندوق تا سال ۱۴۰۶ به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
معاون صندوق نوآوری و شکوفایی درباب منابع این افزایش سرمایه افزود: یکی از منابع این افزایش سرمایه، همان سهم نیم درصدی صندوق از بودجه عمومی دولت می باشد که در قانون دانش بنیان (مصوب ۱۳۸۹) بر آن تاکید گردیده است. باتوجه به بودجه عمومی سال ۱۴۰۲، این عدد در سال آینده به بالای ۱۰ هزار میلیارد تومان می رسد.
وی افزود: اگر این میزان به صندوق اختصاص پیدا کند، گشایشی جدی در تامین مالی دانش بنیان ها ایجاد خواهدنمود.
ملکی فر اشاره کرد: همین طور در مواد ۳ و ۱۱ قانون جهش تولید دانش بنیان که امسال به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده، دو منبع مهم برای افزایش سرمایه صندوق نوآوری پیش بینی شده است؛ نخست حقوق ورودی ماشین آلات و تجهیزات خدمات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی و دوم گرفتن مالیات از صادرات کالاهای واسطه ای نیمه خام.
معاون نوآوری صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد: تبدیل شدن ایران به یک اقتصاد دانش بنیان به مفهوم سهم معنادار توسعه و تجاری سازی فناوری در اقتصاد کشور است و بطور قطع شرکت های دانش بنیان در این حوزه نقش جدی دارند.
وی با اعلان اینکه رقابت برای توسعه اقتصاد دانش بنیان چند سالی است که به منطقه ما و همسایگان ما نیز تسری یافته است و شاهد سرمایه گذاری های جدی کشورهای منطقه و خصوصاً کشورهای حاشیه خلیج فارس در زمینه فناوری و نوآوری هستیم اظهار داشت: این روزها که بودجه سال ۱۴۰۲ در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد، امیدواریم نمایندگان مجلس با افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی، زمینه پشتیبانی بهتر صندوق از رشد شرکت های دانش بنیان را فراهم سازند.
ملکی فر اضافه کرد: در سالهای اخیر صندوق به رغم محدودیت سرمایه تلاش نموده است با جلب مشارکت سایر نهادهای تامین مالی و خصوصاً بانک ها، قدمهای مؤثری در حوزه تامین مالی شرکت های دانش بنیان بردارد.


منبع:

1401/11/23
14:26:17
5.0 / 5
367
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog