پرتو بلاگ
تحقیقات محققان كشور نشان داد؛

ارتقا و حفظ حافظه نقش مهمی در سلامت شناختی دوران سالمندی دارد

ارتقا و حفظ حافظه نقش مهمی در سلامت شناختی دوران سالمندی دارد

به گزارش پرتوبلاگ محققان كشور طی تحقیقاتی به نتیجه رسیدند كه ارتقاء و حفظ حافظه نقش مهمی در سلامت شناختی دوران سالمندی دارد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، دکتر جواد حاتمی استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران و مجری طرح «تغییرات حافظه و کارکردهای اجرایی آن درگذر از بزرگسالی به سالمندی» اظهار داشت: حافظه با افزایش سن کاسته می شود، اما میزان کاهش در افراد مختلف و انواع حافظه یکسان نیست.
وی با اشاره به اینکه سالمندی موفق یکی از اصطلاحاتی است که در دوران جدید به علت افزایش جمعیت سالمندان در جوامع مختلف فراگیر شده است، اظهار داشت: بنابراین توجه به موضوعاتی همچون سلامت شناختی در دوران سالمندی درحال افزایش است.
حاتمی اضافه کرد: سالمندی موفق همزاد دیگری دارد با نام «ذخیره شناختی یا ذخیره مغزی»، که دارای ارتباط نزدیکی با سلامت شناختی است.
به گفته وی «ذخیره شناختی» استعاره ای است که با الهام از مفهوم پس انداز بانکی شکل گرفته است و برخورداری از بعضی خصوصیت ها و انجام بعضی از فعالیت ها در طول عمر باعث می شود مغز ما ذخیره شناختی خویش را برای مواجهه با بحران ها یا مشکلات ناشی از کهولت سن افزایش دهد.
استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: هدف دوم این پژوهش بررسی عواملی همچون تحصیلات، فعالیتهای فکری، شخصیت و حالات عاطفی در تغییر انواع حافظه بوده است.
حاتمی خاطرنشان کرد: نتیجه پژوهش عملی از یک جمعیت آماری نشان داده است حافظه رویدادی و حافظه فعال بیشتر از حافظه معنایی با افزایش سن گرفتار افت می شود و حافظه ضمنی یا آماده سازی هم حدودا نسبت به افزایش سن مقاوم است و بخش دیگری از تحلیل یافته ها نشان داده است که افت عملکرد حافظه رویدادی می تواند به واسطه کاهش ظرفیت حافظه فعال و بعضی از کارکردهای اجرایی باشد.
به گفته وی، بخش دیگری از داده های این مطالعه به مبحث ذخیره شناختی مربوط می شود و نتایج نشان دادند نقش تحصیلات می تواند باعث تعدیل اثر منفی سن بر حافظه معنایی شود.
این محقق افزود: در بررسی حافظه افراد بالای پنجاه سال و نقش تحصیلات در آنها مشاهده شد، عملکرد افرادی که تحصیلات شان در طول دوره زندگی توزیع شده بود بهتر از آنانی بود که در اوایل بزرگسالی تحصیل شان به اتمام رسیده است و از میان خصوصیت های مختلف شخصیتی، دو خصوصیت تجربه جویی و توافق پذیری رابطه مثبتی با عملکرد حافظه داشتند.
استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: به نظر می آید این دو خصوصیت شخصیتی می توانند اثر سن بر حافظه فعال را تعدیل کنند؛ عامل دیگری که نقش آن در حفظ توانایی حافظه بررسی گردید فعالیتهای ذهنی بود. یافته ها از آن حکایت می کند که فعالیت ذهنی با همه انواع حافظه رابطه مثبت دارد.
وی با اشاره به اینکه مطالعه بررسی نگرش شرکت کنندگان نسبت به عملکرد حافظه آنها هم یکی از موضوعات مهم در این پژوهش است، بطوری که یافته های از آن حکایت می کند که خصوصیت های شخصیتی بهتر از توانایی های واقعی می تواند نگرش ما را نسبت به حافظه مان مشخص نماید و نگرانی در ارتباط با توانایی حافظه بیشتر به شخصیت ما بستگی دارد.
حاتمی تصریح کرد: رصد شرکت کنندگان این مطالعه درسال های آتی و بررسی سلامت شناختی آنان یکی از موضوعات مهم در این پژوهش است و بررسی سوابق این افراد می تواند به فهم عوامل موثر در سلامت شناختی کمک نماید.
وی عنوان کرد: درجریان طرح تحقیقاتی«تغییرات حافظه و کارکردهای اجرایی در گذر از بزرگسالی به سالمندی»، خط پژوهشی سالمندی و سلامت شناختی در گروه روانشناسی سلامت دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران پایه گذاری شد.
استاد دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران، شکل گیری این جریان پژوهشی را یکی دیگر از ملموس ترین و مهمترین دستاورد این پروژه برشمرد و اظهار داشت: تا کنون دو رساله دکتری با استفاده از یافته های این مطالعه دفاع شده است و سه رساله دیگر در حال انجام می باشد.
وی اضافه کرد: این رساله ها علاوه بر رساله هایی است که در مقطع کارشناسی ارشد انجام شده و در همین چارچوب گروه هایی هم شکل گرفته اند که در حال آماده سازی بسته های مداخله ای برای ارتقا سلامت شناختی در سالمندی هستند.
مجری این طرح تحقیقاتی افزود: ایجاد بانک داده های ترکیبی حافظه و متغییر های کلان جهت بررسی سبک زندگی، شاخصهای سلامت، تأثیر آلودگی محل سکونت، الگوهای تغذیه و خیلی از اطلاعات دیگر یک دستاورد دیگر از اجرای این پژوهش است که با تحلیل آنها می توان یافته های جدید و ارزشمندی را در اختیار محققان قرار دهد و رابطه این فاکتورها با سلامت شناختی و عملکرد حافظه مورد ارزیابی قرار گیرد.

1399/03/15
14:36:02
5.0 / 5
1697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
پرتو بلاگ Parto Blog