پرتو بلاگ

نحوه و برنامه زمانی مصاحبه پذیرفته شدگان دکتری چگونه است؟

نحوه و برنامه زمانی مصاحبه پذیرفته شدگان دکتری چگونه است؟

پرتوبلاگ: مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی پذیرفته شدگان دکتری (مرحله دوم آزمون) دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از 6 خرداد ماه جاری بصورت حضوری صورت خواهد گرفت.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، در آزمون دکتری سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۶۹ هزار داوطلب با هم به رقابت پرداختند که از این تعداد بیش از ۱۲۰ هزار داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند و تعداد ۹۱ هزار و ۷۰۱ داوطلب در سایت سازمان سنجش انتخاب رشته کردند.
داوطلبانی که برمبنای کارنامه نتایج اولیه آزمون ورودی مقطع دکتری «Ph.D» نیمه متمرکز سال ۱۴۰۲ مجاز به انتخاب رشته شدند و کدرشته محل های انتخابی خودرا ثبت کردند، می توانند کارنامه نتیجه انتخاب رشته خودرا در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش ببینند.
همین طور داوطلبانی که برمبنای مندرجات کارنامه مذکور در کدرشته محل های انتخابی خود نمره علمی لازم را کسب کردند، می توانند به دانشگاه ها و مؤسسه های آموزش عالی مورد نظر برای انجام مصاحبه مراجعه کنند.
داوطلبان معرفی شده به مصاحبه جهت شرکت در مراحل ارزیابی تخصصی توسط دانشگاه ها و مؤسسه های آموزش عالی باید با مراجعه به لینک مربوطه در قسمت مشاهده کارنامه مندرج در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش، از ۶ خردادماه تا ۲۱ تیرماه ۱۴۰۲ فرم بررسی صلاحیت عمومی را تکمیل و کد پیگیری دریافت نمایند.
آزمون مقطع دکتری تخصصی «Ph.D» دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سال ۱۴۰۲ بصورت دو مرحله ای نیمه متمرکز برگزار می گردد که ۵۰ درصد نمره در اختیار دانشگاه هاست.

مصاحبه داوطلبان حضوری است
مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی (مرحله دوم آزمون) دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بصورت حضوری صورت خواهد گرفت.
مرحله دوم آزمون (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) در مؤسسه برای هر داوطلب فقط یک دفعه به انجام می رسد و عدم مراجعه داوطلبان در مرحله دوم آزمون، به منزله انصراف آنان تلقی شده و برگزاری مجدد مرحله دوم (مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی) برای آن دسته از داوطلبان که در این مرحله شرکت نکرده اند، امکانپذیر نخواهدبود.
نمره مصاحبه ارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و مصاحبه علمی و سنجش عملی برمبنای شیوه نامه ابلاغی که از طرف سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ارسال می شود، صورت خواهد گرفت و دانشگاه ها برای تمامی افراد معرفی شده که در مصاحبه شرکت کرده اند، نمره ای مطابق با شیوه نامه مذکور، تعیین و برای گزینش نهایی به این سازمان ارسال می کنند.

تعیین حدنصاب دکتری از طرف دانشگاه ها
برمبنای مصوبه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی می توانند برای نمره مرحله دوم آزمون که شامل مجموع نمرات سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری و مصاحبه و همین طور طرح واره (در رشته محل های پژوهش محور) است، حدنصاب نمره برای هر کد رشته محل تعیین کنند و سازمان سنجش آموزش کشور مکلف است در پذیرش نهایی حدنصاب مذکور را اعمال نماید.
دانشگاه ها مجاز به برگزاری آزمون کتبی و شفاهی از داوطلبان معرفی شده برای مرحله دوم بوده و نمره آن در مقدار نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ می شود.

شیوه جدید پذیرش دکتری
طبق مندرجات دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون دکتری، شیوه "پذیرش استاد محور" به شیوه های پذیرش دانشجوی دکتری سال ۱۴۰۲ دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی افزوده شد.
این شیوه پذیرش، به دو شیوه "آموزش-پژوهشی" و "پژوهش محور" پذیرش دانشجوی دکتری سال ۱۴۰۲ دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی افزوده شد و پذیرفته شدگان اولیه آزمون دکتری سال ۱۴۰۲ دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از امسال می توانند به یکی از شیوه های زیر در دوره دکتری پذیرفته شوند:
شیوه آموزشی ـ پژوهشی: شیوه آموزشی ـ پژوهشی، روشی است که محتوای برنامه آن مشتمل بر واحدهای درسی و پایان نامه است. این شیوه تا سال ۱۳۸۹ تنها شیوه آموزشی در ایران بوده و پذیرش دانشجو در همه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور فقط به این روش صورت می گرفت.
شیوه پژوهش محور: مقطع دکتری تخصصی است که با محوریت پژوهش و مشتمل بر دریافت واحدهای آموزشی محدود و ارائه رساله برگزار می گردد.
برگزاری مقطع دکتری پژوهش محور مشروط به داشتن طرح پژوهشی تقاضامحور طرح پژوهشی دارای کارفرمای مشخص که برابر قرارداد، اجرای آن به مؤسسه، واگذار و اعتبارات کامل آن به همراه هزینه های نظارت بر آن توسط کارفرما، تامین و نتیجه کار نیز تحویل گرفته می شود(با کارفرمای مشخص) شخصیت حقوقی شامل دولتی و غیردولتی است که طی یک قرارداد، انجام طرح پژوهشی را به دانشگاه/مؤسسه واگذار کرده و تامین همه هزینه های انجام و نظارت بر اجرای موضوع قرارداد را تقبل می کند.
شیوه استادمحور: اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با مرتبه استاد و دانشیار که حداقل دارای یکی از عناوین استاد نمونه کشوری، سرآمد آموزشی کشوری، دانشمندان یک درصد و دو درصد جهانی یا یک درصد اعلام شده توسط مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، برگزیده جشنواره های ملی و بین المللی از قبیل فارابی، خوارزمی، رازی و نظایر آن هستند، می توانند حداکثر به میزان ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش اعلام شده بصورت مازاد بر ظرفیت، نسبت به پذیرش دانشجو به شیوه استادمحور اقدام نمایند.
داوطلبان در صورت کسب حدنصاب تعیین شده و معرفی برای انجام مرحله دوم آزمون، در هنگام انجام مصاحبه تخصصی در صورت اعلام پذیرش به شیوه استادمحور توسط دانشگاه می توانند نسبت به انتخاب استاد راهنما اقدام نمایند. پذیرش به شیوه استادمحور بعد از طی مراحل و فرایندهای مربوطه و برمبنای اولویت انتخابی داوطلبان، توسط سازمان سنجش آموزش کشور صورت خواهد گرفت.
منبع:

1402/02/31
11:12:56
5.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog