پرتو بلاگ
رئیس صندوق نوآوری خبر داد؛

اعطای وام اشتغال زایی قرض الحسنه به شرکت های دانش بنیان

اعطای وام اشتغال زایی قرض الحسنه به شرکت های دانش بنیان

پرتوبلاگ: رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از اعطای وام اشتغال زایی قرض الحسنه به شرکت های دانش بنیان در ازای به کارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی آگاهی داد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، نشست مشترکی میان مدیران صندوق نوآوری و یک بانک قرض الحسنه اجرا شد. در این نشست طرفین بر گسترش همکاری ها تاکید نمودند و مذاکراتی در حوزه افزایش حمایت بانک قرض الحسنه از شرکت های دانش بنیان، اصلاح روندهای ارائه تسهیلات، اقدام مشترک برای سرمایه گذاری خطرپذیر و موضوعات دیگر صورت گرفت.
در این جلسه دکتر محمدصادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در سخنانی با اعلان اینکه در نظام تامین مالی نوآوری کشور، سه رکن بسیار خوشنام حضور دارند که سبب شده اند پروسه تامین مالی فناوری و نوآوری کشور در یک روند قابل تحسین به کار خود ادامه دهد، اضافه کرد: نخستین رکن این نظام خود شرکت های دانش بنیان هستند که انصافاً از نظر عملکرد در بین اذهان عمومی، مسئولان و جامعه نخبگان خوشنام بوده اند و در شبکه بانکی کشور نیز از مشتریان خوش حساب محسوب می شوند. امروز نرخ نکول شرکت های دانش بنیان در شبکه بانکی زیر یک درصد است. دراین زمینه خود بانکها ابراز کرده اند که نسبت به گذشته تمایل بیشتری برای همکاری با شرکت های دانش بنیان دارند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی بیان کرد: رکن دوم این نظام که بیشتر به حوزه قرض الحسنه بازمی گردد بانکهای قرض الحسنه هستند که امروز ارتباط ویژه ای با شرکت های دانش بنیان دارند. هم اکنون ۲ بانکهای قرض الحسنه توانسته اند اتفاقات خوبی را در حوزه پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و اعطای تسهیلات قرض الحسنه به این شرکتها رقم بزنند.
اعطای وام اشتغال زایی به شرکت های دانش بنیان از اهمیت بالایی برخوردار است
خیاطیان افزود: سومین رکنی که در نظام تامین مالی نقش خودرا ایفا می کند، صندوق نوآوری و شکوفایی است که در این سال ها یکی از خوشنام ترین مجموعه های دولتی بوده و از ابتدا پایه ریزی آن با اهداف و برنامه ریزی های مترقی و متناسبی انجام شده است. صندوق نوآوری با آنکه یک نهاد حمایتی است اما با برنامه ریزی های دقیق توانسته نرخ نکول خودرا زیر یک درصد نگاه دارد و این مسئله حاکی از رفتار حرفه ای صندوق نوآوری و شرکت های دانش بنیان است.
وی با تأکید بر این که صندوق نوآوری طی سالهای اخیر نقش مهم و اثربخشی در نظام تامین مالی فناوری کشور داشته است، اظهار داشت: در این سال ها شرکت های دانش بنیانی وجود داشته اند که کار خودرا شروع کردند و صندوق نیز با خدمات مختلف به پشتیبانی از آنها پرداخته و با تامین مالی بموقع این شرکت ها، کار را به جایی رسانده اند که امروز شرکت های دانش بنیان مذکور از مجموعه های صنعتی بزرگ کشور بشمار می آیند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که یکی از موضوعات مهم همکاری این صندوق با این بانک قرض الحسنه بر سر تاثیرگذاری وام اشتغال است، اظهار داشت: یکی از ابعاد همکاریهای صندوق با یک بانک، اعطای وام قرض الحسنه اشتغال زایی به شرکت های دانش بنیان است. امروز توسعه اعطای وام های اشتغالزایی از اهمیت بالایی در کشور برخوردارست. از طرف دیگر مسئله اشتغالزایی نیز یکی از برنامه های جدی دولت می باشد.
خیاطیان اضافه کرد: در امتداد برنامه های اشتغال زایی دولت، توسعه و تسهیل روند اعطای وام اشتغال زایی به شرکت های دانش بنیان از اهمیت بالایی در صندوق نوآوری و شکوفایی برخوردارست.
روند اعطای وام اشتغالزایی در صندوق نوآوری، طرح محور است
وی اشاره کرد: در حوزه اعطای وام اشتغال زایی تمرکز صندوق نوآوری بر این است که این وام بصورت شرکتی ارائه شود و از شیوه اعطای این وام بصورت فردی پرهیز داریم، چونکه فکر می نماییم تجربه اعطای وام اشتغال بصورت شرکتی فوق العاده اثرگذارتر است، چون برای اعطای این وام ما شرکتها را رصد می نماییم و وام اشتغال را مبتنی بر طرح های آنها ارائه می دهیم.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که اهمیت مسئله اشتغال در عرصه دانش بنیان دوچندان است، اظهار داشت: امروز بخش های مختلف می گویند که با کمبود نیروی کار مواجهیم اما در عرصه شرکت های دانش بنیان این مسئله بالعکس است چونکه نیروهای شرکت های دانش بنیان افرادی هستند که تحصیلات تکمیلی را به انتها رسانده اند اما زمینه جذب آنها در شرکت های مبتنی بر دانش و فناوری وجود ندارد.
خیاطیان درباره ی موضوع همکاری صندوق نوآوری و این بانک قرض الحسنه در عرصه سرمایه گذاری اظهار داشت: موضوع سرمایه گذاری و تشکیل صندوق های سرمایه گذاری در کشور کمتر مورد توجه قرار گرفته است. هرچند که چند سالی است صندوق های خطرپذیر فعالیت خودرا در کشور آغاز نموده اند، اما همچنان فاصله بسیاری با نقطه مطلوب داریم و هنوز وزن تسهیلات نسبت به سرمایه گذاری در نظام تامین مالی دانش بنیان در کشور بیشتر است.
وی اضافه کرد: تا قبل از این بانکها از سرمایه گذاری در عرصه نوآوری منع شده بودند اما در قانون جهش تولید دانش بنیان به بانکها اجازه داده شده با مشارکت صندوق نوآوری بتوانند در عرصه سرمایه گذاری خطرپذیر ورود کرده و شرکت های مشترک ثبت کنند. دراین زمینه بانک ملت فعالیت خودرا آغاز نموده و با مشارکت صندوق نوآوری در شرف تاسیس یک شرکت سرمایه گذاری است.


منبع:

1402/03/20
10:33:13
5.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog