پرتو بلاگ
محققان دانشگاه تگزاس مدعی شدند؛

احتمال درمان سندرم داون با نانومواد کربنی

احتمال درمان سندرم داون با نانومواد کربنی

به گزارش پرتوبلاگ، پژوهشگران دانشگاه تگزاس نشان دادند که یک ماده کربنی نانومقیاس که از اکسیداسیون منابع غنی از کربن حاصل می شود می تواند برای درمان سندرم داون استفاده گردد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، سولفید هیدروژن (H۲S) به طور عمده بعنوان محصول جانبی تولید نفت شناخته می شود که با بوی “تخم گندیده” مشخص می شود. این گاز مضر هم به صورت طبیعی از تجزیه بی هوازی یا تخمیر مواد آلی تولید می شود. هنگامی که باکتری ها کود حیوانی، ضایعات غذایی و سایر مواد آلی را در صورت عدم وجود اکسیژن تجزیه می کنند، این گاز ایجاد می شود.
سولفید هیدروژن در بدن موجودات زنده سنتز می شود، جایی که نقش مهمی در عملکرد استخوان، مغز، کبد و کلیه و همینطور تنظیم اتساع رگ های خونی و تکمیل زنجیره حمل و نقل الکترون دارد.
یکی از شناخته شده ترین شرایط در رابطه با سطح بالای سولفید هیدروژن، سندرم داون است. این اختلال ژنتیکی با کاهش عملکرد خیلی از سیستم ها در طول زمان، همچون سیستم های اسکلتی و عصبی عضلانی همراه می باشد. مطالعات قبلی این فرضیه را مطرح کرده است که کاهش سطح H۲ در گردش خون بدن امکان دارد عملکرد در افراد مبتلا به سندرم داون را بهبود بخشد.
با این حال، سولفید هیدروژن برای عملکرد بیولوژیکی طبیعی ضروری می باشد، ازاین رو به صورت مستقیم مهار کردن آنزیم های سنتزکننده آن می تواند مضر باشد.
در این پروژه محققان نشان دادند که چگونه یک ماده کربنی نانومقیاس که از اکسیداسیون منابع غنی از کربن به وجود می آید، می تواند بعنوان یک میانجی برای واکنش های درمانی مختلف عمل کند و سبب بهبود خروجی در مدلهای آزمایشگاهی شود. نتایج این پروژه توانایی نانومواد کربنی را برای بهبود عملکرد و بقا در سلول های افراد مبتلا به سندروم داون را نشان داده است.
این تحقیق توضیح می دهد که چگونه نانومواد کربنی به سادگی سنتز شده می تواند یک رویکرد جدید برای درمان سطح بالا و سمی سولفید هیدروژن در اختلالاتی مانند سندرم داون فراهم آورد. به جای مسدود کردن تولید سولفید هیدروژن آنرا به متابولیت های خود تبدیل می کند.
این ماده بعنوان آنزیم مصنوعی نانومقیاس عمل می کنند، که نانوزیم نامیده می شود، که تابحال هیچ سمیت ظاهری در چندین مدل آزمایشی مختلف نشان نداده است.
کنت اظهار داشت: ما از نتیجه های این تحقیق هیجان زده هستیم چونکه معتقدیم راهی برای درمان خیلی از اختلالات با استفاده از مواد مبتنی بر کربن کشف کرده ایم. ما امیدواریم که این ماده با تبدیل سولفید هیدروژن به متابولیت های مفید، رویکرد جدیدی را برای درمان اختلالات سولفید هیدروژن بالا فراهم آورد.

1402/05/05
16:57:29
5.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog