پرتو بلاگ
در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان صورت گرفت؛

توافق معاونت علمی با ۵ استان کشور

توافق معاونت علمی با ۵ استان کشور

به گزارش پرتوبلاگ، توسعه شرکتهای دانش بنیان، حل نیازهای اساسی نظیر مدیریت آب و انرژی و اولویت دهی به زنجیره های ارزش صنایع معدنی و کشاورزی همچون مفاد توافقنامه معاونت علمی با ۵ استان به حساب می آید.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و استانداری های کرمان، یزد، مرکزی، زنجان و آذربایجان شرقی در پشتیبانی از توسعه اقتصاد دانش بنیان ظهر امروز در محل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری توافقنامه امضا کردند.
قانون جهش تولید دانش بنیان با هدف کوشش برای ایجاد توازن در زیست بوم دانش بنیان کشور نگاه ویژه به توسعه شرکت ها و فعالیتهای دانش بنیان در کلیه استانهای کشور داشته است. به باعث ماده (۱۲) قانون جهش تولید دانش بنیان، استانداران سراسر کشور موظف شده اند در جهت حل مسائل بومی، منابع استانی و اختیارات خویش را با اولویت تقویت فعالیتهای نوآورانه با استفاده از توان شرکتهای دانش بنیان و فناور در استان به کارگیرند.
در راستای اجرایی شدن ماده مذکور، برنامه ای جدید تحت عنوان «برنامه برش استانی اقتصاد دانش بنیان» در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در چارچوب توافقنامه همکاری مشترک با استانداری ها تعریف شده است تا با استفاده از مزیت ها و فرصت های موجود در هر استان و با استفاده از توان شرکتهای دانش بنیان و فناور بعضی از چالش های استانهای هدف رفع گردد و در نهایت منجر به توسعه استان و افزایش اشتغال نیروهای انسانی تحصیل کرده بومی می شود.
اهداف اصلی این توافقنامه ها شامل مواردی چون توسعه بازار کالا و خدمات دانش بنیان، تکمیل زنجیره ارزش صنایع اولویت دار استان به منظور تولید محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر و ایجاد و توسعه زیرساخت های موردنیاز زیست بوم نوآوری و فناوری استان می شود.
برای تحقق اهداف توافق نامه شاخص هایی همچون رشد تعداد شرکتهای دانش بنیان و فناور، رشد تعداد محصولات دانش بنیان، میزان رشد اشتغال و فروش دانش بنیان در استان در طول اجرای توافق نامه پایش می شوند. علاوه بر این شاخصهای همچون میزان جذب اعتبار مالیاتی (موضوع ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش بنیان)، میزان جذب سرمایه بخش خصوصی و دولتی حوزه دانش بنیان استان مدنظر طرفین توافق نامه قرار دارد.
برنامه های مشترک همکاری در این توافق نامه در چارچوب تعریف و اجرای طرح های فناورانه پیشران و همینطور طرح های توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری به اجرا درخواهد آمد و طرفین با عنایت به ظرفیت استان تعهدات مالی مشخصی را برای پیشبرد این برنامه ها برعهده خواهند داشت. همینطور به منظور پیشبرد، اجرایی سازی و نظارت بر حسن اجرای برنامه های مشترک، شورای راهبری توافق نامه متشکل از نمایندگان طرفین تشکیل شده است.
سیاست های اصلی در ایجاد این همکاری مشترک با هریک از استانهای ذکرشده به شرح زیر است:
آذربایجان شرقی: توسعه شرکتهای دانش بنیان استان در صنعت ماشین سازی، صنعت برق و صنایع غذایی و همینطور اولویت دهی به زنجیره های ارزش صنایع فعال در حوزه های کشاورزی و دامداری، چرم و صنایع وابسته؛
زنجان: توسعه شرکتهای دانش بنیان استان با محوریت صنعت برق، صنایع معدنی و نساجی؛ اولویت دهی به زنجیره های ارزش صنایع غذایی، معدنی (سنگ آهن، سرب و روی، سنگ های تزئینی) در برنامه های استان و همینطور توجه به حل چالش های زیست محیطی استان بخصوص در صنایع فعال در حوزه سرب و روی.
یزد: توسعه شرکتهای دانش بنیان استان با محوریت صنایع معدنی، کاشی و سرامیک، پزشکی و سلامت؛ اولویت دهی به زنجیره های ارزش حوزه صنعت نساجی و پوشاک، گردشگری، صنایع معدنی، انرژی های تجدیدپذیر در برنامه های استان؛ توجه به حل نیازهای اساسی استان نظیر مدیریت آب، انرژی، محیط زیست، بهره وری بخش کشاورزی؛
کرمان: تأمین سریع امکانات و سرمایه مورد نیاز پارک علم و فناوری و همینطور صندوق پژوهش و فناوری استان با استفاده از حمایت شرکتهای بزرگ؛ توسعه شرکتهای دانش بنیان استان با محوریت صنایع معدنی و همینطور اولویت دهی به زنجیره های ارزش صنایع معدنی و کشاورزی و مدیریت آب و انرژی در برنامه های استان.
مرکزی: توسعه شرکتهای دانش بنیان استان با محوریت حوزه های ماشین آلات صنعتی و معدنی، قطعه سازی، مواد سلولوزی؛ اولویت دهی به زنجیره های ارزش صنایع آلومینیوم، پتروشیمی و کشاورزی در برنامه های استان و همینطور توجه به حل چالش های زیست محیطی ناشی از فعالیت صنایع در استان.

1402/05/31
10:27:27
5.0 / 5
298
تگهای خبر: اقتصاد , پزشكی , پژوهش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog