پرتو بلاگ
به همت دانش بنیان ها صورت گرفت؛

رفع اثر تحریم ها با تولید مواد اولیه صنایع کاشی و سرامیک در کشور

رفع اثر تحریم ها با تولید مواد اولیه صنایع کاشی و سرامیک در کشور

به گزارش پرتوبلاگ، متخصصان یک شرکت دانش بنیان موفق شده اند با بومی سازی دانش فنی و تولید مواد اولیه صنایع کاشی و سرامیک، نیاز این صنعت را با تولید داخلی تأمین کنند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، علی امیر ارجمند، مدیرعامل شرکت دانش بنیان فراپویان ایساتیس ضمن اشاره به استفاده از تجربیات و تخصص کسب شده در صنعت سرامیک اظهار داشت: با عنایت به ظرفیتهای موجود و نیاز بازار در راه تولید محصولات دانش بنیان گام برداشتیم.
وی با بیان اینکه با گام برداشتن در راه بومی سازی این مواد وابستگی به واردات تا حد قابل توجهی برطرف می شود، افزود: از آغاز ایجاد این صنعت، مواد اولیه از مسیر واردات تأمین می شد اما در سالهای اخیر با اعمال تحریم هایی ضد ایران و افزایش قیمت دلار، مشکلات بزرگی برای صنعتگران به وجود آمد. برای رفع مشکل و همینطور عدم وابستگی به دیگر کشورها، تحقیقاتی در جهت بومی سازی دانش فنی تولید برخی مواد اولیه صورت گرفت که نتیجه آن تولید صنعتی مواد پیشرفته جایگزین زیرکن و مواد پیشرفته جایگزین اکسید روی شد.
این فعال فناور ضمن اشاره به تولید محصولات این شرکت در گریدهای مختلف اظهار داشت: محصولات ساخت این شرکت توانست در مدت کوتاهی سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص دهد.
ارجمند در رابطه با کاربرد محصولات مورد اشاره توضیح داد: محصولات دانش بنیان این شرکت در صنایع کاشی و سرامیک و صنایع وابسته کاربرد دارند. مصرف این مواد اولیه سبب کاهش بهای تمام شده محصولات سرامیکی شده و در عین حال کیفیت آنها را افزایش خواهد داد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان خاطرنشان کرد: بعضی از محصولات شرکت فراپویان بعنوان اختراع در اداره مالکیت فکری به ثبت رسیده اند. مواد اولیه مصرفی، فرمولاسیون و روش تولید انتخابی، سبب بهبود عملکرد و کاهش قیمت آنها شده است.
وی هدف از تولید این محصولات را کاهش میزان وابستگی به واردات دانست و اضافه کرد: مواد اولیه مصرفی در این شرکت داخلی بوده و هیچگونه وارداتی صورت نمی گیرد و علاوه برآن از واردات محصولات مشابه هم جلوگیری می کند. قیمت مواد اولیه مشابه خارجی حداقل سه برابر محصولات این شرکت است. با بهینه سازی ترکیب، نوآوری و بهره گیری از جدید ترین روش های تولید، توانسته ایم محصولات را با کمترین قیمت به مشتریان خود عرضه نماییم.
این فعال فناور در رابطه با میزان اشتغال بوجود آمده توسط این شرکت دانش بنیان توضیح داد: توانسته ایم به اشتغال ۲۰ نفر به صورت مستقیم و اشتغال ۱۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم کمک نماییم.
وی با بیان اینکه معاونت علمی با حمایت های همه جانبه در تمام مراحل، از ایده تا تولید و توسعه محصول و... باعت تسهیل مسیر رشد شرکت ها و افراد توانمند جهت کارآفرینی شده است، اضافه کرد: نگرش عمومی به کارآفرینی و نوآوری باعث خلق ارزش افزوده و تحول اشتغال می شود. باید به این باور برسیم که سرمایه اصلی کشورمان نه منابع معدنی و نفتی و...، بلکه دانش و نوآوری و توانایی های نهفته در ذهن جوانانی است که با مطالعه، پشتکار و اعتماد به نفس خود، آنرا به ارزش افزوده و اشتغال بدل می سازند. این باور نیازمند ایجاد زیرساخت های علمی، توجه به توانمندی های نیروی انسانی خالق، جوان و دانشگاهی و ارتباط موثر با کشورهای پیشرفته است.


منبع:

1402/07/20
16:51:40
5.0 / 5
262
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

پرتو بلاگ Parto Blog