پرتو بلاگ
در شورای آبادیران مطرح شد؛

شناسایی فعالان مردمی آبادانی و پیشرفت فناورانه

شناسایی فعالان مردمی آبادانی و پیشرفت فناورانه

به گزارش پرتوبلاگ، دبیر کمیته اجرائی برنامه ملی آبادیران اظهار داشت: برگزاری دور دوم نمایشگاه برنامه ملی آبادیران، ناظر به رفع نیازها و مساله محوری است.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نهمین جلسه شورای راهبری برنامه ملی آبادیران، هفتم آبان ماه با حضور تعدادی از متولیان این برنامه در محل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اجرا شد.
برنامه ملی آبادیران، آبادانی و پیشرفت فناورانه را در وضعیت فعلی جامعه دنبال می کند و آن چه این برنامه ملی را از دیگر برنامه های این حوزه متمایز می کند، نگاه فناورانه به آبادانی و پیشرفت و میدان دادن به فعالان زیست بوم فناوری برای حل این تنگناهاست.
این برنامه ملی در اولین اقدام خود، ۲۳ خرداد ماه امسال، نمایشگاه آبادیران را در مصلی تهران برگزار کرد و توانست چیزی حدود ۳۰۰ شرکت دانش بنیان را با خود همراه کند و جریان آبادانی و پیشرفت را با تاکید بر زیست بوم نوآوری و فناوری کلید بزند.
شکری، دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور در امر مردمی سازی و مدیر دبیرخانه دائمی برنامه ملی «آبادیران» با اعلان اینکه برنامه آبادیران از طرف دکتر دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، عنوان «برنامه ملی» را کسب کرده است، اظهار داشت: این برنامه با نمایشگاه آبادیران شروع به کار کرد و هم اکنون دو پروژه «جایزه آبادینو» و نمایشگاه سال آینده را در دستور کار خود دارد.
در ادامه، محمد رضا اویسی مسئول روابط عمومی کمیته اجرائی برنامه ملی آبادیران به ارائه گزارشی درباب پشتیبانی تماس ها از شرکت های دانش بنیان حاضر در نمایشگاه پرداخت و اظهار داشت: در دو دور کامل حدود ۵۵۰ تماس با شرکتها گرفته شد تا بتوانیم مسائلی را که در عملیاتی کردن اهداف برنامه آبادیران تجربه کرده اند شناسایی نماییم. از این تعداد تماس، ۲۵۰ تماس منجر به گفت و گوی موثر شده و ۵۷ درصد شرکتها راضی یا خیلی راضی بوده اند.
وی همین طور به ارائه آماری درباب ارزش مالی قراردادها و تفاهم نامه های امضاء شده پرداخت و اظهار داشت: مجموع تفاهم نامه های امضاء شده ۱۶ میلیارد و ۷۵۰ تومان، قراردادهای امضاء شده ۶۴ میلیارد و ۱۱۹ میلیون تومان، مبلغ تخمینی قراردادهای درحال پیشروی ۷۷۶ میلیارد تومان، قراردادهایی که پیش از نمایشگاه امضاء و در نمایشگاه به آنها رسیدگی شده یک میلیارد و ۶۸۰ میلیارد تومان و مبالغ کلی و قطعی مربوط به نمایشگاه ۸۰ میلیارد و ۹۱۹ میلیون تومان است.
وی، استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در آبادانی و پیشرفت و اتصال این شرکتها به زنجیره حل مشکلات مردم مناطق کمتر برخوردار، امکان دسترسی راحت مسئولان، شبکه سازی و ایجاد صمیمیت بین شرکت های توانمند در عرصه آبادانی و پیشرفت و پوشش رسانه ای بی نظیر را از نقاط قوت نمایشگاه از دید شرکتها دانست.
محمدحسین اکبری دبیر کمیته اجرائی برنامه ملی آبادیران دیگر سخنران این جلسه درباب آخرین وضعیت جایزه ملی آبادیران «آبادینو» اظهار داشت: جایزه آبادینو، دومین جزء برنامه ملی آبادیران است که هدف از آن، شناسایی فعالان مردمی آبادانی و پیشرفت فناورانه است.
وی، مخاطبان این جایزه را «شرکت های دانش بنیان خلاق و فناور»، «اساتید»، «نخبگان و پژوهشگران»، «گروه ها و نهادهای مردمی و جهادی» و بخش «مسئولیت اجتماعی» دانست و اشاره کرد: هم اکنون، اقدامات ترویجی جایزه و توجیه گروههای مخاطبان در بخش های مختلف، جهت شرکت در این رویداد اهمیت بالایی دارد و در این راه، نهادهای حامی جایزه بواسطه ارتباطاتی که با مخاطبینشان دارند، می توانند به عنوان بازوی اجرائی ما در موضوع فرهنگ سازی و حوزه های ترویجی عمل کنند.
اکبری، همین طور از سازمان ها و نهادهای حامی برنامه ملی آبادیران خواست تا ۱۵ آبان ماه مقدار سهم خودرا درباب تامین جوایز این رویداد به دبیرخانه این برنامه اعلام کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر نمایشگاه آبادیران در سال بعد متمرکز شد و اظهار داشت: نمایشگاه آبادیران در دور اول، عرضه محور بود، اما نمایشگاه سال آینده در کنار عرضه محوری، تقاضامحوری را نیز در دستور کار خود دارد. از ین جهت، برگزاری دور دوم نمایشگاه برنامه ملی آبادیران، ناظر به رفع نیازها و مساله محوری است.
بر این اساس، او رویکرد های جدید در برگزاری دومین نمایشگاه آبادیران را احصای نیازمندی های نهادهای متولی آبادانی و پیشرفت کشور، احصای ظرفیتهای بومی مناطق کمتر برخوردار و تکمیل بانک اطلاعاتی محصولات محرومیت زدا دانست.
رضا اسدی فرد، معاون توسعه شرکت های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری هم از دیگر سخنرانان این جلسه بود که با اعلان اینکه ظهور و بروز برنامه ملی آبادیران، نمایشگاه آبادیران است، افزود: یکی از مهم ترین اقداماتی که در جریان برگزاری دور دوم نمایشگاه آبادیران باید مورد توجه قرار گیرد، طراحی و پیاده سازی الگوهای قابل تکثیر و توسعه است و در این بین، بحث زنجیره ارزش از اهمیت بالایی برخوردارست.
وی با اعلان اینکه در پیاده سازی برنامه ملی آبادیران باید توانمندشدن اقتصادی مردم مد ظر باشد، اضافه کرد: اگر مردم یک منطقه به شکل مولد از نظر اقتصادی توانمند نشوند، بدنبال کسب ثروت از راه غیرمولد رفته و یا مهاجرت می کنند؛ به همین دلیل، باید نسبت به آن حساس بوده و توجه کافی داشته باشیم.
اسدی فرد افزود: ما باید بدنبال مدلی باشیم که طی آن، منافع از سر زنجیره به انتهای آن برسد و یک مدل تعاونی دانش بنیانی طراحی نماییم که سود حاصل از آنرا مردم همان منطقه دریافت نمایند.
وی در آخر اشاره کرد: در محرومت زدایی و توانمندی سازی مناطق، شرکت های دانش بنیان منطقه، نقش تعیین کننده ای خواهند داشت چونکه بیش از سایر شرکتها با آن زیست بوم و مسائل اش آشنا هستند.
در پایان این جلسه، نمایندگان سازمان ها و نهادهای متولی برنامه ملی آبادیران هر یک به بیان دیدگاه های خود درباب چگونگی برگزاری دور دوم نمایشگاه آبادیران و دستاوردهایی که از دور اول نمایشگاه داشتند، پرداختند.

1402/08/09
16:01:24
5.0 / 5
266
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
پرتو بلاگ Parto Blog