پرتو بلاگ
دهقانی خبر داد؛

ایجاد مرکز آفرینش ملی در عرصه میکروالکترونیک و هوش مصنوعی

ایجاد مرکز آفرینش ملی در عرصه میکروالکترونیک و هوش مصنوعی

پرتوبلاگ: معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری از ضرورت توسعه مرکز آفرینش ملی حوزه میکروالکترونیک و هوش مصنوعی با همکاری اپراتورهای ارتباطی آگاهی داد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، تفاهم نامه سه جانبه توسعه زیست بوم نوآوری و بومی سازی زیرساخت های راهبردی و گلوگاهی حوزه ارتباطات و هوشمندسازی صنایع با حضور روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری، محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و یکی از اپراتورهای همراه به امضا رسید.
روح الله دهقانی در آیین امضای این تفاهم نامه با اشاره به اینکه امروز، بعد از دو دهه تلاش در عرصه جنبش نرم افزاری، یک خیزش فناورانه و نوآورانه، ضرورت توسعه اقتصاد دانش بنیان و پیشرفت فناورانه کشور است، افزود: جهت گیری دقیق و حمایت های همه جانبه رهبر معظم انقلاب اسلامی طی دو دهه اخیر منجر به تعریف، جوانه زدن و رشد نهال فناوری و نوآوری شد که امروز ماحصل آنرا در جایگاه علمی کشور، رشد و رونق شرکت های دانش بنیان می بینیم؛ بطوریکه امروز به یک جرم قابل اعتنا از این شرکتها رسیده ایم. امروز اما حمایت های هل دهنده از جنس سرمایه گذاری های دو دهه قبل در زیرساخت و اختصاص بودجه مستقیم، امکان پذیر نیست و باید شرکت های بزرگ به میدان بیایند و زمینه ساز یک خیزش فناورانه و نوآورانه در کشور شوند.
وی افزود: رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بر ضرورت ایجاد خیزش علمی و فناوری در کشور تاکید دارند که لازمه آن ارتقای برنامه های راهبردی، ایجاد سرمایه گذاری های متمرکز و جدی و استفاده از زیرساخت ها در راستای زایش شرکت های جدید است. کشورهای اطراف اهمیت اقتدارآفرین علم و فناوری را درک کرده اند و سرمایه گذاری های سنگینی روی این حوزه خصوصاً جذب نیروی انسانی متخصص انجام می دهند، اما باید بپذیریم که این سرمایه گذاری کلان با نقش آفرینی شرکت های بزرگ و سرمایه گذاری بازیگران اصلی حوزه های مختلف روی شرکت های دانش بنیان و ایجاد اتصال بین حلقه های بالادستی با حلقه های میانی و پایین دستی هر حوزه فناوری و صنعت، ممکن می شود.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری عنوان کرد: اگر شرکت هایی که این اهمیت را درک کرده اند پای کار بیایند و ارتباط بین شرکت های دانش بنیان و شرکت های بزرگ شکل بگیرد از این مرحله عبور خواهیم کرد و به سرمنزل مقصود، به مفهوم سهم قابل توجه محصولات و خدمات دانش بنیان در تولید ناخالص داخلی و صادرات خواهیم رسید. توفیق در این مرحله تاریخی و سرنوشت ساز، نیازمند نقش آفرینی شرکت های بزرگ است تا درخت دانش بنیانی به ثمر بنشیند.
دهقانی، راه گذار از این مرحله، رسیدن به نتیجه و حاصلخیزی زیست بوم دانش بنیان را توجه به سرمایه گذاری روی نوآوری و موضوع کاشتن برای آینده، توسعه سرمایه گذاری روی حلقه های پایین دستی زنجیره ارزش و اتصال صنعت به فناوری دانست و اضافه کرد: تجربه های موفق جهانی اثبات نموده است که صنعت بواسطه اتصال به فناوری های روزآمد و پیشرفته ای همچون هوش مصنوعی همانطور که در دنیا اتفاق افتاده، حتی از نهادهای علمی و فناور همچون دانشگاه نیز پیش افتاده است.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری با اشاره به ایجاد مراکز آفرینش فناوری با هدف تکمیل زنجیره های ارزش در عرصه های مختلف فناوری و اتصال حلقه های بزرگ صنعت به بخش های نوآور و پایین دستی کشور اظهار داشت: طی برنامه هفتم توسعه، ایجاد شش نشنال لب یا مرکز ملی آفرینش فناوری در عرصه های بزرگ و پیشران فناوری های پیشرفته همچون میکروالکترونیک و هوش مصنوعی پیش بینی شده که اپراتورهای بزرگ می توانند در ایجاد این نشنال لب ها نقش مهم و کلیدی ایفا کنند. این یک ضرورت برای صنایع بزرگ است چونکه مسیر آینده علم و فناوری کشور در این زمینه های فناوری و قدمهای پیشران به مدد این مراکز ملی آفرینش فناوری رقم خواهد خورد
محمد صادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر ضرورت نقش آفرینی شرکت های بزرگ در سرمایه گذاری خطرپذیر روی حوزه های نوآورانه و شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: رویکرد های حمایتی در همه کشورها هدفی جز تشویق و تشویق سرمایه گذاران و شرکت های بزرگ به سرمایه گذاری در این زمینه ندارد و قانون جهش تولید دانش بنیان به خوبی توانسته زمینه را برای حضور و تشویق سرمایه گذاران و شرکتها به سرمایه گذاری در این زمینه فراهم آورد.
وی اضافه کرد: رویکرد فعلی معاونت علمی، حضور شرکت های بزرگ در زیست بوم است و از جذب توسعه سرمایه گذاری خطرپذیر در عرصه نوآوری و فناوری حمایت می شود.
خیاطیان با اشاره به اهمیت تکامل زنجیره های ارزش صنعت ارتباطات و مخابرات عنوان کرد: این حوزه بسیار اشتغال آفرین و از حیث اشتغال برای دانش آموختگان و نخبگان ما بسیار حائز اهمیت می باشد. این حوزه از حیث تاب آوری نیز مهمست و حتی اگر تحریم هم نبودیم، باز هم خیلی از کشورها دستاوردهای فناورانه شان را به ما انتقال نمی دادند و باید در حوزه توسعه فناوری های این حوزه با جدیت گام برداریم. همین طور تکمیل زنجیره ارزش این حوزه از حیث امنیت و حریم شخصی و ملی نیز اهمیت بالایی دارد.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد: این صنعت از جنبه راندمان هم قابل اعتنا است و مطالبی همچون صنعت چهار، هوش مصنوعی و سایر حوزه هایی که راندمان را هدف قرار می دهند و اینروزها نقش پررنگی در جامعه ایفا می کنند، باید با جدیت بیش تری مورد توجه بازیگران و سرمایه گذاران اصلی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار بگیرد


منبع:

1402/08/24
15:33:08
5.0 / 5
127
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog