پرتو بلاگ
توسط محققان دانشگاه خواجه نصیر؛

نسل سوم سلول های خورشیدی در کشور بومی سازی شد

نسل سوم سلول های خورشیدی در کشور بومی سازی شد

به گزارش پرتوبلاگ، طرح ساخت بومی نخستین پنل ۱ کیلووات ساعت سلول های خورشیدی نسل سوم در کشور بعنوان منبع انرژی پاک و تجدیدپذیر با حمایت بنیاد ملی علم ایران در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اجرا شد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، محمود صمدپور، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در توضیح طرح تحقیقاتی خود اظهار داشت: برای کم کردن اتکای جهانی به منابع طبیعی پایان پذیر و سوخت های مخرب محیط زیست، تلاشهای علمی فراوانی شده است. در عین حال ما منابعی داریم که هم تجدیدپذیر هستند و هم ضرری برای محیط زیست ندارند که همچون این منابع میتوان به انرژی خورشیدی، آب، باد، زمین گرمایی، حرارتی و جزر و مد اقیانوس ها اشاره نمود.
وی اضافه کرد: با عنایت به سطح تابش انرژی خورشیدی و زمینهای وسیع در مناطق مرکزی و جنوبی ایران، منبع انرژی خورشیدی به سادگی در کشور قابل دستیابی است.
این دانش آموخته دکتری تخصصی نانوفیزیک از دانشگاه صنعتی شریف در ادامه بیان نمود: در دهه اخیر سلول های خورشیدی نسل سوم مبتنی بر استفاده از مواد و تکنولوژی های ساخت پیشرفته امروزی مورد توجه قرار گرفته اند. در این نسل از سلول های خورشیدی، محققان با روش های نوین، ساده و ارزان به دنبال ساخت سلول های خورشیدی هستند. در میان انواع مختلف سلول های نسل سوم هم اکنون سلول های خورشیدی نانوساختار حساس شده با رنگدانه در بعضی کشورهای اروپایی و آسیایی مانند سوئیس، کره جنوبی و غیره به صورت نیمه تجاری تولید می شوند.
وی در ادامه بیان نمود: ساخت سلول های خورشیدی حساس شده با رنگدانه ها و نقاط کوانتومی با در نظر گرفتن هزینه کم برای ساخت، پتانسیل بالایی جهت تجاری سازی دارد.
صمدپور در ادامه اظهار داشت: هم اکنون تکنولوژی ساخت این سلول ها با امکانات و نیروی انسانی موجود به صورت ۱۰۰ درصد در کشور وجود دارد و هدف این طرح هم ساخت نخستین پنل خورشیدی یک کیلووات ساعت از سلول های خورشیدی نسل سوم به صورت کاملا بومی بود. چون که این سلول ها علاوه بر هزینه پایین ساخت، روش ساخت ساده ای دارند. همینطور یکی دیگر از اهداف این طرح، تولید دانش فنی آن با استفاده از توانمندی داخلی و هزینه مناسب با توجیه اقتصادی بود تا بتوان در کشور به سادگی از این انرژی تجدیدپذیر بهره برد.
وی در انتها تصریح کرد: از آنجائیکه از قبل تجهیزات مورد نیاز طرح را تهیه کرده بودم، در انجام این طرح با مشکل کمبود امکانات و تجهیزات مواجه نبودم ولی مشکل و چالش اصلی طرح های نظیر این طرح، رهاشدن آنها و نرسیدن به مرحله تولید انبوه و ساخت است. با این که نمونه آزمایشگاهی آن ساخته شده است اما برای تولید انبوه احتیاج به حمایت مالی وجود دارد که تابحال این مشکل برطرف نشده است.


منبع:

1402/11/03
16:06:21
5.0 / 5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog