پرتو بلاگ

مروری بر برنامه زمانی آزمون های 1403

مروری بر برنامه زمانی آزمون های 1403

پرتوبلاگ: طبق جدول زمانی آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور، از 5 آزمون مهم سال 1403 دو آزمون کارشناسی ارشد و دکتری در اسفند ماه گذشته انجام شد و سه آزمون باقی مانده نیز در تاریخ های اردیبهشت، تیر و مرداد انجام می شود.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، برمبنای جدول زمان بندی آزمون های سراسری سازمان سنجش، تاریخ ثبت نام ۵ آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ شامل نوبت اول و دوم کنکور، کارشناسی ارشد، دکتری، کاردانی به کارشناسی و کاردانی فنی و حرفه ای را اعلام نمود.
بر این اساس، ثبت نام نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ از ۲۱ آبان گذشته شروع شد و تا ۲۷ این ماه ادامه داشت. این آزمون روزهای ۶ و ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برگزار می شود.
همین طور ثبت نام مرحله دوم کنکور نیز از امروز، ۷ فروردین ماه سال آینده شروع می شود و تا ۱۲ فروردین ادامه دارد. این آزمون نیز روزهای ۷ و ۸ تیرماه سال ۱۴۰۳ برگزار می گردد.
زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی نیز روزهای ۲۳ تا ۲۹ مهر ماه امسال تعیین شده بود و این آزمون ۴ اسفند سال قبل انجام شد.
بیش از ۴۷۶ هزار نفر در آزمون ارشد ثبت نام کردند و داوطلبان آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۳ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در بامداد و پس از ظهر روز جمعه ۴ اسفند ماه سال ۱۴۰۲، مطابق با اطلاعات مندرج بر روی کارت شرکت در آزمون رشته امتحانی مربوط رقابت خودرا برگزار کردند.
از تعداد ۴۷۶ هزار داوطلب آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۳ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ۵۳ درصد آنها زن و ۴۷ درصد مرد بودند. داوطلبان در ۱۳۲ کدرشته شرکت کرده اند که بیشترین داوطلب در گروه علوم انسانی هستند.
آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۳ برای نخستین بار با آزمون دکتری برگزار شده است که نتایج اولیه همزمان در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۳ اعلام می شود.
داوطلبان آزمون دکتری تخصصی از ۳۰ مهر تا ۶ آبان ۱۴۰۲ می توانستند نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند و این آزمون نیز در چهارم اسفند گذشته و همزمان با آزمون کارشناسی ارشد انجام شد.
در آزمون دکتری تعداد ۱۲ هزار نفر در دکتری تخصصی در دانشگاه های دولتی و به همین تعداد در دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته می شوند.
داوطلبان آزمون کاردانی به کارشناسی نیز از ۲۷ خرداد تا ۳ تیر سال جاری می توانند نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند این آزمون دوم شهریور ۱۴۰۳ برگزار می گردد.
در نهایت ثبت نام آزمون کاردانی ویژه فنی و حرفه ای از ۱۷ تیر ۱۴۰۳ شروع می شود و تا ۲۴ تیرماه این سال ادامه دارد این آزمون نیز جمعه دوم شهریور ماه جاری برگزار می گردد.
منبع:

1403/01/09
16:49:36
5.0 / 5
135
تگهای خبر: اطلاعات , دانشگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog