پرتو بلاگ

آن چه که باید از کنکور 1403 بدانیم

آن چه که باید از کنکور 1403 بدانیم

به گزارش پرتوبلاگ، کنکور ۱۴۰۳ هم همانند آزمون سال قبل در دو نوبت (اردیبهشت و تیر ماه) برگزار می گردد با این تفاوت که سوابق تحصیلی داوطلبان در آزمون سال جاری بر خلاف کنکور ۱۴۰۲ تأثیر قطعی ۵۰ درصدی خواهد داشت.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، برگزاری دو نوبت کنکور در سال، یکی از مهم ترین اتفاقات و در واقع نقطه عطفی در تاریخ آموزش عالی کشور از سال ۱۴۰۱ به حساب می آید، موضوعی که مدت های زیادی روی کاغذ مانده بود و اجرایی شدن آن با اما و اگرهایی بود، اما بالاخره برای آزمون سال قبل عملیاتی شد.
اواسط تیرماه ۱۴۰۱ بود که مصوبه تغییرات کنکور ۱۴۰۲ با عنوان "ماده واحده تکمیل و اصلاح موادی از سیاست ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی (پس از پایان متوسطه)" که در پنجم بهمن ماه ۱۴۰۰ و هفدهم خردادماه ۱۴۰۱ از جانب شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده بود، توسط رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ گردید.
یکی از مهم ترین بندهای این مصوبه ۸ بندی ماده و بند سوم هست که عنوان شده است "سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته های پرمتقاضی در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تأثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴ - ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان۶۰ درصد با تأثیر قطعی و برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ - ۱۴۰۶ و پس از آن پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تأثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود".
در آزمون سراسری ۱۴۰۲ برای هر داوطلب یک نمره کل سابقه تحصیلی و یک نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) ساخته شد (اگر داوطلب در هر دو نوبت آزمون اختصاصی شرکت کرده باشد دو نمره کل آزمون اختصاصی دارد). نمره کل سابقه تحصیلی، میانگین وزنی نمرات تراز شده دروس (اعم از دروس عمومی و تخصصی) سابقه تحصیلی است که این نمره کل توسط وزارت آموزش و پرورش محاسبه شده و برای ساخت نمره کل نهایی به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال شد.
نمره کل آزمون اختصاصی، میانگین وزنی نمرات تراز شده آزمون اختصاصی (کنکور) بود. در واقع ضریب هر یک از دروس آزمون اختصاصی، وزن آن درس است. بعد از محاسبه این دو نمره کل (نمره کل سابقه تحصیلی و نمره کل آزمون اختصاصی) از ترکیب آنها نمره کل نهایی داوطلب محاسبه شد.
*تاثیر قطعی سوابق تحصیلی
همینطور میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی - واحدی یا ترمی - واحدی در گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، ۳۰ درصد با تاثیر قطعی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی - واحدی یا ترمی - واحدی ۱۰ درصد (درمجموع ۴۰ درصد) با تاثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی بود. سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوزادهم نظام ۳-۳-۶ یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی - واحدی یا ترمی - واحدی در گروههای آزمایشی هنر و زبان های خارجی آزمون سراسری سال۱۴۰۲، به میزان ۲۶ درصد با تاثیر قطعی و فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و مابقی به سهم نمره کل آزمون اختصاصی(کنکور) افزوده شد.
*تاثیر ۵۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور امسال
بر مبنای مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی، تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳ یکی از مهم ترین تغییرات آزمون سال جاری در مقایسه با سال قبل است.
بر مبنای مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی آزمون سراسری از سال ۱۴۰۲ فقط برای دروس تخصصی هر یک از گروههای آزمایشی برگزار گردید. اما دروس عمومی در سابقه تحصیلی داوطلبان وجود داشته و در نمره کل سابقه تحصیلی لحاظ شد.
داوطلبان می توانند در یکی از سه گروه اصلی ( علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی) مختلف در دو نوبت آزمون شرکت نمایند ولی در صورت تغییر گروه آزمایشی در نوبت دوم آزمون، باید گروه مورد نظر را برای پذیرش در دانشگاه ( در مرحله انتخاب رشته ) انتخاب کنند و امکان انتخاب رشته از هر دو گروه اصلی میسر نیست. البته باید توجه داشته باشند که سوابق تحصیلی کامل در ارتباط با گروه آزمایشی مورد نظر را هم باید دارا باشند و درصورتی که در یک یا چند درس، سابقه تحصیلی لازم برای گروه آزمایشی درخواستی را نداشته باشند نمرات آن دروس صفر لحاظ می شود.
*زمان ثبت نام کنکور
ثبت نام نوبت دوم برای پذیرش رشته های با آزمون دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همینطور رشته های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی از روز سه شنبه ۷ فروردین ماه ۱۴۰۳ منحصراً از راه درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور آغاز و در روز یکشنبه ۱۲ فروردین ماه ۱۴۰۳ پایان می پذیرد.
داوطلبان ضروری است برای اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی، ضوابط در ارتباط با استفاده از سهمیه ایثارگران، مقررات وظیفه عمومی برای برادران، مقررات در ارتباط با ضوابط ثبت نام اتباع غیر ایرانی و سایر موارد مورد نیاز، دفترچه راهنمای ثبت نام در این آزمون را مطالعه کرده و در صورتیکه شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنما را دارند، بعنوان داوطلب در این آزمون ثبت نام نمایند و این دفترچه هم زمان با شروع ثبت نام از راه درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور در دسترس خواهد بود.
*داوطلبانی که سوابق تحصیلی ندارند
طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با متقاضیانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خویش را ندارند، این دسته از داوطلبان شامل دانش آموزان و فارغ التحصیلان شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کار و دانش در تمام نظام های آموزش و پرورش متقاضیانی که نمره خویش را پیش از خرداد سال ۱۳۸۴ دریافت کرده اند، فارغ التحصیلان مدارس بین الملل و دارندگان گواهینامه معادل دوره متوسطه و پیش دانشگاهی باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی برای دروس عمومی و اختصاصی از راه شرکت در امتحانات نهایی نظام ۳-۳-۶ که توسط وزارت آموزش و پرورش برگزار می شود، اقدام نمایند.
داوطلبانی که متقاضی گزینش با نمرات اختصاصی هر یک از نوبت های اول و یا دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ هستند ضروری است جهت انتخاب رشته و پذیرش در این آزمون ثبت نام کنند و البته این دسته از داوطلبان نیازی به شرکت در جلسه آزمون و پاسخ گویی به سؤالات آزمون را ندارند. افرادی که منحصراً متقاضی رشته های پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی هستند هم می توانند در تاریخ اعلام شده نسبت به ثبت نام اقدام نمایند و این داوطلبان ضرورتی ندارد که در جلسه آزمون حضور پیدا کنند.
داوطلبان می توانند علاوه بر انتخاب فقط یکی از گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی یا علوم انسانی بعنوان گروه آزمایشی اصلی، صرفا در یکی از گروههای آزمایشی هنر و یا زبان های خارجی هم متقاضی شوند و به علت هم زمانی نوبت برگزاری آزمون گروههای آزمایشی هنر و زبان های خارجی، داوطلبان منحصراً مجاز به ثبت نام در یکی از گروههای آزمایشی هنر و یا زبان های خارجی هستند.
*زمان برگزاری کنکور
نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ برای همه داوطلبانی که در موعد مقرر ۵ تا ۱۵ آذر ماه نسبت به ثبت نام در آزمون سراسری اقدام نموده اند در ایام پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ برگزار می شود و نوبت دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در ایام پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیر ماه ۱۴۰۳ برگزار می شود.
منبع:

1403/01/14
08:40:09
5.0 / 5
124
تگهای خبر: دانشگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog