پرتو بلاگ
مدیركل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی اعلام كرد

امكان لغو امتحانات حضوری دانشجویان

امكان لغو امتحانات حضوری دانشجویان

به گزارش پرتوبلاگ مدیركل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم با تاكید بر اینكه امكان لغو امتحانات حضوری دانشجویان وجود دارد، اظهار داشت: وزیر علوم تاكید دارند ترم تحصیلی دانشجویان جدیدالورود از مهر ماه شروع شود و بنای وزارت علوم شروع آموزش ها از مهر خواهد بود.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا آهنچیان ضمن تشریح مزایای آموزش مجازی اظهار داشت: آموزش مجازی یکی از شیوه های یاددهی و یادگیری است در شرایطی مانند کرونا می تواند جایگزینی برای خیلی از درس ها و محتواهای آموزشی باشد. در واقع این روش هم مانند آموزش حضوری نقاط ضعف و قوت خودش را دارد که باید این شیوه تدریس را بعنوان یک جایگزین برتر در هنگامی که آموزش حضوری امکان پذیر نیست بپذیریم.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی با تاکید بر اینکه صد درصد هدف های آموزش حضوری در آموزش مجازی محقق نمی گردد، اشاره کرد: آموزش انواع مختلفی دارد اما یکی از انواع آموزش که در ۲۰ سال قبل ارائه شده همین آموزش مجازی الکترونیک در فضای مجازی است وبر اساس تجاربی که داریم سه چهارم اهداف یک درس را می توان بوسیله آموزش مجازی محقق کرد و کمترین هدف های محقق شده و ضعیف ترین حوزه های آموزش مجازی دروس و اهداف عملی است.
وی با اشاره به اینکه اگر آموزش مجازی را آموزش برخط در نظر بگیریم نزدیک به ۱۰۰ درصد اهداف در چنین درسی که جنبه عملی ندارد محقق می شود، اظهار داشت: هم اکنون حدود یک میلیون دانشجو از دانشگاه های دولتی، یک میلیون دانشگاه آزاد، حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دانشگاه غیرانتفاعی، ۵۰۰ هزار دانشگاه پیام نور، ۲۰۰ هزار فنی و حرفه ای و بیش از ۳۰۰ هزار علمی کاربردی، ۲۰۰ هزار نفر نیز از دانشگاه های وابسته دستگاه ها داریم که در مجموع حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو می شوند.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم اضافه کرد: بیش از ۲۰۰۰ واحد و مرکز آموزش عالی داریم که البته در سال های گذشته یک افت هم پیدا کرده است. دانشگاه ها در شرایط متعارف با یکدیگر تفاوت هایی دارند. در واقع در نظام های جهانی دانشگاه ها سطح بندی دارند. همین مدل جهانی در ایران هم دیده می شود. همانطور که دانشگاه های بزرگ و در رتبه های بالا داریم خاصیت آموزش های حضوری آنها در شرایط آموزش مجازی هم دیده می شود و این فاصله با دانشگاه های دیگر دیده می شود.
آهنچیان درباب برنامه وزارت علوم برای دانشگاه هایی که کلاس های مجازی در سطح قابل قبولی برگزار نکرده اند نیز اشاره کرد: از زمان اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا یعنی اوایل اسفند وزارت علوم بلافاصله درگیر امر شد و تعطیلات نوروز و قبل و بعد آن کار تعطیل نبود. در کل، رویکرد، رویکرد واگذاری اختیار است. ما در تصمیم سازی به دانشگاه ها کمک کردیم و تصمیم گیرنده خودشان بودند. بیشتر دانشگاه های ما دانشگاه های بالغ هستند. شاید برخی دانشگاه ها که از سطح بلوغ سازمانی مناسبی برخوردار نبودند باید از وزارت علوم یا دانشگاه های مادر منطقه استعلام می کردند و راه به هیچ وجه برای اطلاع یابی و کمک به تصمیم گیری دانشگاه ها بسته نبوده است.
به گفته وی، بیشتر دانشگاه های دولتی و غیرانتفاعی از بخشنامه ها و اسناد وزارت علوم استفاده کردند در مواردی که بخشنامه و بخشنامه ای با امضا و ابلاغ وزیر ارسال می شود همه موظف به رعایت آن هستند. ضمن اینکه مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم یک نظرسنجی گسترده در سطح ملی برگزار کرده است و اعلام گردید بالای ۶۰ هزار نفر در ارزیابی شرکت کرده اند و نتایج آن هفته پیش رو اعلام خواهد شد وپیش بینی ما این است که بالای ۵۰ درصد دانشجویان و اساتید از آموزش های مجازی اعلام رضایت کنند.
آهنچیان درباب امکان نظارت به فعالیت مجموعه های آموزش عالی نیز اظهار داشت: مرجع نظارتی وجود دارد و مراکز نظارت این کار را انجام می دهند. هر استان هیات نظارت مستقل خودرا دارد و دانشجویان می توانند پیشنهادات و انتقادات خودرا به هیئت نظارت که معمولاً در دانشگاه مادر استان متمرکز است اعلام کنند.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم درباب نحوه برگزاری امتحانات اختتام ترم دانشجویان نیز اظهار داشت: برخی دانشگاه ها اعلام نمودند که امتحانات اختتام ترم به صورت حضوری برگزار می گردد سفارش ما حفظ سلامت دانشجویان و اساتید است. درواقع مجازی ایده آل ما نیست و الان در شرایط عادی نیستیم و ناگزیریم. ضمن اینکه دستاوردهای آموزش مجازی را باید محترم بشماریم. منتها وزارت علوم به سبب بلوغ سازمانی، این امر را با حفظ پروتکل بهداشتی بر عهده دانشگاه ها گذاشته است.
آهنچیان افزود: اگر دانشگاهی می تواند با حفظ پروتکل بهداشتی امتحان حضوری برگزار کند مشکلی وجود ندارد. اما این امکان نیز وجود دارد به سبب شیوع ویروس کرونا امتحانات حضوری دانشجویان در دانشگاه ها لغو شود. وزارت علوم هم تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا است. در این راه اگر ستاد ملی از ما بخواهد که تجدیدنظر نماییم ما سریعاً می توانیم این کار را انجام دهیم.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم با اشاره به آخرین تصمیم گیری درباب شهریه این ترم دانشجویان نیز اضافه کرد: جلسات متمادی در مراکز هیات امنا در این زمینه برگزار شده است. شهریه را هیات امنای دانشگاه ها تصویب می کنند. به هر حال بحران نوپدید بود و کسی پیش بینی نمی کرد چنین اتفاقی بیفتد. جلسات هیات امنا برای تعیین شهریه سالانه انجام می شود. اما در جلسات اخیر نتیجه بر این شد که دانشگاه ها حداکثر مدارا را با دانشجو دراین زمینه داشته باشند.
به گفته وی، اما اینکه وزارت علوم راسا ورود و تعیین کند که چقدر تخفیف داده شود، مبنا قرار نگرفت. ضمن آنکه آموزش های مجازی آموزش های رایگانی نیستند. پهنای باند، تولید محتوا و … ارزان نیست. دانشگاه ها مخیر بودند نسبتی از شهریه را برای این ترم درن ظر بگیرند ضمن اینکه این احتمال هست که مرکز هیات امنا بمنظور یکپارچگی کل دانشگاه ها میانگینی را برای تخفیف شهریه درنظر بگیرد. مرجع این تصمیم مرکز هیات های امنا هستند.
آهنچیان درباره ساماندهی مراکز آموزش عالی نیز اشاره کرد: وزارت علوم فارغ از بحث دولت ها در سال های گذشته به هیچ وجه دست روی دست نگذاشته بود. پیام نور تا یک و نیم میلیون دانشجو داشته و الان به یک سوم کاهش یافته است یا علمی کاربردی بیش از ۱۲۰۰ مرکز داشته است که حالا به ۵۰۰ مرکز کاهش یافته است، شمار مراکز غیرانتفاعی هم به ۳۶۰ تا ۳۷۰ مورد کاهش یافته است.
به گفته وی، آمایش سرزمینی که چند سال است معطل مانده است در واقع "عطف"، طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب سال ۱۳۹۵ است و الان بیش از دو سال است که وزیر علوم شخصی را بعنوان نماینده خود در این طرح تعیین کرده که مشغول کار بر روی آن است.
آهنچیان اشاره کرد: ادغام دانشگاه در منطقه ای با ۱۰ هزار نفر جمعیت با واکنش نهادها و دستگاه ها و یا خود مردم روبه رو می شود و محدودیت هایی دارد و به دلیلهای گوناگون نمی توان یک شبه تصمیم گرفت ولی آهسته و آرام پیش می رویم. پیشرفت ها خوب بوده است و امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم در آخر اشاره کرد: وزیر علوم تاکید دارد که ترم تحصیلی دانشجویان جدیدالورود از مهرماه شروع شود و بنای وزارت علوم شروع آموزش ها از مهر خواهد بود. شاید شرایط اضطراری کشور چیز دیگری حکم کند که آنها هم باید پذیرای موضوع باشند.
منبع:

1399/03/18
21:49:48
5.0 / 5
1995
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog