پرتو بلاگ

كوسه های عهدباستان 15 متر طول داشتند

كوسه های عهدباستان 15 متر طول داشتند

محققان دانشگاه بریستول در انگلیس با انجام یك بررسی جدید بر روی كوسه های عهد باستان به این نتیجه رسیده اند كه نمونه های بالغ آنها بیشتر از ۱۵ متر طول داشته اند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از اسلش گیر، بررسی مورد اشاره بر روی نوعی کوسه باستانی به نام مگالدون انجام شده که بزرگترین شکارچی دریایی کره زمین تا به امروز به حساب می آید.
مگالدون دو برابر بزرگترین کوسه سفیدی که امروزه در اقیانوس ها وجود دارد، طول داشته است و بررسی فسیل های غول پیکر آن نشان داده است برخی دندان های این کوسه از دست انسان بزرگ تر است.
محققان بر اساس دندان های به دست آمده و با استفاده از فرمول های ریاضی توانسته اند ابعاد واقعی کوسه های مورد اشاره را در زمان زنده بودن اندازه بگیرند. نکته قابل توجه این است که کوسه های مورد اشاره در زمان تولد هم ابعادی نزدیک به کوسه های بالغ داشته اند و تنها باله ها و سرآنها اندکی کوچک تر بوده است.
کوسه های بالغ مگالدون با بدن ۱۵ متری دارای سری ۴.۵ متری هم بوده اند و ارتفاع باله پشتی آنها به ۱.۶ متر و دم آنها به ۳.۸ متر می رسد. کوسه های سفید امروزی حداکثر ۶ متر طول دارند و بنابراین بسیار کوچک تر از همتایان باستانی خود محسوب می شوند.


منبع:

1399/06/20
11:37:29
5.0 / 5
1086
تگهای خبر: دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog