پرتو بلاگ

شرایط تحصیل رایگان معلولان و مددجویان بهزیستی در دانشگاه ها

شرایط تحصیل رایگان معلولان و مددجویان بهزیستی در دانشگاه ها

پرتوبلاگ: رئیس سازمان بهزیستی كشور توضیحاتی درباره تحصیل رایگان افراد دارای معلولیت ارائه داد.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، وحید قبادی دانا درباب تحصیل رایگان افراد دارای معلولیت اظهار نمود: طبق ماده ۹ قانون پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت، موضوع آموزش عالی رایگان افراد دارای معلولیت نیازمند و بخشنامه اجرایی آن، افرادی که بر طبق آزمون وسع مبتنی بر سامانه بانک اطلاعات رفاه ایرانیان در هفت دهک اول قرار دارند و دارای معلولیت متوسط، شدید و خیلی شدید هستند، می توانند از تسهیلات مربوط به معافیت از پرداخت شهریه برای یکبار در هر مقطع تحصیلی در سقف سنوات مجاز آموزش رایگان بهره مند شوند.
وی افزود: براین اساس واحدهای آموزش عالی موظف می باشند که نسبت به ثبت نام، انجام امتحانات و صدور مدرک افراد پذیرفته شده موضوع این ماده قانونی بدون دریافت شهریه از فرد مشمول اقدام نمایند.
قبادی دانا اشاره کرد: همین طور سازمان بهزیستی نیز موظف است پس از ثبت نام نسبت به تسویه حساب افراد نیازمند واجد شرایط دارای معلولیت با شرایط فوق الذکر با واحدهای آموزش عالی اقدام نماید. همین طور سازمان سنجش نیز موظف است لیست افراد دارای معلولیت پذیرفته شده در واحدهای آموزش عالی در هر سال تحصیلی را به بهزیستی کشور اعلام نماید. براین اساس در سال تحصیلی ۹۷ و ۹۸ در نیمسال اول، سازمان بهزیستی بدهی را که به دانشگاه آزاد اسلامی داشت به مبلغ ۱۸ میلیارد تومان پرداخت کرد و برای نیمسال تحصیلی دوم ۹۷-۹۸ و سال تحصیلی ۹۸-۹۹ مبلغ ۳۰ میلیارد تومان را ظرف هفته گذشته به حساب دانشگاه آزاد اسلامی واریز کرد.
رئیس سازمان بهزیستی کشور اشاره کرد: همچنان ما از دانشگاه آزاد اسلامی درخواست کردیم برای سال تحصیلی جدید ۹۹-۱۴۰۰ دسترسی الکترونیکی به بهزیستی بدهد تا هزینه شهریه تحصیلی دانشجویان واجد شرایط مشمول را به حساب دانشگاه آزاد واریز نماییم که امید است طی دو هفته آینده این کار محقق شود.
بگفته وی، برای فرزندان دارای سرپرست غیر موثر که تحت پوشش بهزیستی هستند (اعم از فرزندانی که در شبه خانواده ها حضور دارند یا امداد بگیر هستند و افرادی که به زندگی مستقل انتقال پیدا کردند و سن پذیرش شان در بهزیستی کمتر از ۱۶ سال بوده) نیز این امکان وجود دارد تا شهریه آنها در دانشگاه های غیردولتی بطور کامل پرداخت گردد.
قبادی دانا با اشاره به سایر افراد که تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند و دانشجویانی که نیازمند هستند و دهک درآمدی آنها دهک یک تا هفت است و تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند و در دو گروه زنان سرپرست خانوار و فرزندان آنها که دارای پرونده در بهزیستی هستند و همین طور دانشجویانی که سرپرست خانواده آنها دارای معلولیت شدید و بسیار شدید می باشد و در دهک درآمدی یک تا هفت قرار دارند و نیازمند هستند، نیز اظهار داشت: این افراد تا سقف اعتبارات مصوب و درصورت تامین اعتبار می توانند قسمتی از هزینه تحصیلی شان را بعنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت نمایند.
رییس سازمان بهزیستی افزود: همین طور دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی که نیازمند هستند و در دهک درآمدی یک تا هفت قرار دارند و در دانشگاه های دولتی تحصیل می کنند، بعنوان کمک هزینه تشویقی تحصیل برحسب مقطع تحصیلی از کاردانی تا دکترا مبلغ ۴۰۰ هزار تومان تا دو میلیون تومان را هر ترم دریافت می کنند که در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ در دو ترم این مبلغ بر روی حساب بانکی ۲۹۰۰ نفر از این افراد با شرایطی که ذکر شده، شارژ شد.
او همینطور ابراز امیدواری کرد که دانشگاه هایی که دانشجویان ما در آن تحصیل می کنند و همین طور کلیه دانشگاه ها شرایطی را فراهم آورند تا به لحاظ مناسب سازی و دسترس پذیری، شرایط مناسبی برای تحصیل افراد دارای معلولیت ایجاد شود و همین طور شرایطی ایجاد شود تا آنها بتوانند بطور مستقل مانند سایر دانشجویان در فضای دانشگاه حضور یافته و به تحصیل خود ادامه دهند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه از دانشگاه های مختلف مانند دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم و وزارت بهداشت و خصوصاً دانشگاه ازاد اسلامی که طی تفاهم نامه منعقده ۲۵ درصد تخفیف شهریه برای دانشجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی ایجاد کردند و همین طور به خاطر همکاری خوب و تسهیل شرایط تحصیلی برای دانشجویان تحت پوشش بهزیستی، قدردانی کرد.1399/07/07
13:49:40
5.0 / 5
919
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
پرتو بلاگ Parto Blog