پرتو بلاگ

تعیین وضعیت دارندگان مدرك معادل در دستور كار شورایعالی انقلاب فرهنگی

تعیین وضعیت دارندگان مدرك معادل در دستور كار شورایعالی انقلاب فرهنگی

به گزارش پرتوبلاگ قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی كشور با اشاره به گزارش وزارت علوم در زمینه تعیین وضعیت دانشجویان دارای مدرك معادل اظهار داشت: در جلسه ستاد به علت وجود تناقض در عرضه آمار دارندگان این مدرك مقرر شد كه آمارهای این دسته از فارغ التحصیلان مشخض شود تا بتوان در مورد وضعیت آنها تصمیم گیری شود.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، منصور کبگانیان در حاشیه یکصد و سی و دومین جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه، سه مبحث در دستور کار این جلسه قرار داشت، اضافه کرد: دستور نخست این جلسه عرضه نخستین گزارش ملی عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری بود. این صندوق دارای قانون مصوب و بودجه بسیار مناسبی است ولی پیش از این گزارشی از جانب صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور عرضه نشده بود.
وی با بیان اینکه، برخی اعضاء شورا به عملکرد گذشته این صندوق انتقاداتی داشتند، اظهار نمود: در این راستا اصلاحاتی از جانب مجموعه صندوق نوآوری صورت گرفته بود و اولین گزارش این صندوق به استماع اعضا ستاد رسید.
کبگانیان تصریح کرد: در گزارش عرضه شده امروز که از جانب رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری عرضه شد مباحثی همچون کاهش تصدی گری دولت و توانمندسازی شرکت های دانش بنیان، توسعه کمی و کیفی مدیریت صندوق نوآوری و شکوفایی و اعطای تسهیلات بر مبنای اولویت های نقشه جامع علمی کشور عنوان شد.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور خاطرنشان کرد: بعد از عرضه این گزارش، پیشنهاداتی عنوان شد که از آن جمله می توان به نفوذ فناوری پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان به بنگاه های بزرگ اشاره کرد؛ چون که بخش مهمی از اقتصاد دانش بنیان با تحول در بنگاه های بزرگ کشور اتفاق می افتد.
کبگانیان اضافه کرد: در جلسه امروز از مسئولان صندوق نوآوری درخواست شد که گزارش رسمی خویش را برپایه اولویت های نقشه جامع علمی کشور بخصوص میزان اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی عرضه کنند؛ چونکه بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور بعنوان یک صدمه جدی، از دغدغه ها و نگرانی های شورایعالی انقلاب فرهنگی است و این مسئله سبب تحمیل هزینه های بالایی به خانواده ها و کشور شده است.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با تاکید براینکه، اولویت نخست شورایعالی انقلاب فرهنگی اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی است، اضافه کرد: بنابراین در انتهای جلسه امروز مقرر شد گزارش صندوق نوآوری با اصلاحاتی که پیشنهاد شد نهایی شده و بعنوان گزارش ملی در صحن شورای انقلاب فرهنگی در حضور روسای سه قوه عرضه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه مسئولان صندوق نوآوری و شکوفایی هم در جلسه امروز نکاتی را در مورد سیاست گذاری ها عرضه کردند، اظهار نمود: آنها تاکید داشتند ما مجری و دستگاه اجرایی هستیم و بایستی سیاست های صندوق از جانب نقشه جامع علمی کشور تعیین شود، بنابراین پیشنهاد شد که سیاست های مورد نظرشان را با تعامل با دبیرخانه ستاد نقشه جامع علمی کشور نهایی و برای تصویب آماده کنند.
کبگانیان دستور دوم این جلسه را در زمینه دانشجویان دارای مدرک معادل دانست و افزود: خیلی از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در کشور مشکلاتی در مورد مدارک معادل دارند، و در این راستا گزارشی از جانب وزیر علوم و معاون آموزشی این وزارتخانه عرضه شد.
وی افزود: در سال های گذشته بر مبنای مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه فرهنگیان جز موارد استثنا بود که فارغ التحصیلان این دانشگاه می توانند ادامه تحصیل دهند، و این امر به علت اهمیتی است که شورایعالی انقلاب فرهنگی برای بحث آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان قائل است.
کبگانیان در اینباره توضیح داد: به دلیل ناآگاهی برخی دستگاه های مسوول و برخی شرکت کنندگان تعدادی دیگری از دانشجویان غیر از دانشگاه فرهنگیان وارد مقاطع بالاتر شده اند و هم اکنون مشکل قانونی دارند. این مورد در این نشست طرح و بررسی گردید اما به علت تناقضاتی که در آمارهای دارندگان مدرک معادل، ادامه بررسی ها به جلسه بعدی موکول شد.
وی با تاکید بر اینکه وزارت علوم در این خصوص احتیاج به مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی دارد، خاطرنشان کرد: بر این اساس وزارت علوم درخواست تسری در رسیدگی به وضعیت دارندگان مدارک معادل غیر از دانشگاه فرهنگیان دارد.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تصریح کرد: به صورت معمول شورایعالی انقلاب فرهنگی بر عدم تغییر مصوبات خود ازاین رو اعضاء جلسه درخواست نمودند که اطلاعات بیشتر دریافت شود و فعلا به تصویب نرسیده است؛ چونکه بعضی از اعضاء رای خود در این حوزه منوط به دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آمار دارندگان مدرک معادل کردند.
به قول وی طبق آیین نامه داخلی ستاد راهبری اجرای نقشه بایستی از تعداد ۱۳ رای ۷ رای موافق داشته باشیم.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به دستور سوم جلسه امروز ستاد اظهار داشت: این دستور مربوط به کاری است بین حوزه و دانشگاه در تحول علوم انسانی که بسیار نقش دارد و موسسات خاصی هستند که حوزوی و دانشگاهی هستند و این موسسات دارای اساسنامه مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی هستند و پیش از این تصویب شده بود که برای برنامه ریزی های خاص، کمیسیونی برای این موسسات ایجاد شود.
کبگانیان افزود: ایجاد این کمیسیون قبلا به تصویب شورا رسیده بود ولیکن وزیر علوم روی این مساله سوال داشت که خوشبختانه کار فنی انجام شد و هم مواردی توضیح داده شد و همینطور اصلاحاتی در این مصوبه انجام شد که به تصویب همه اعضاء و حاضران جلسه رسید.
وی اظهارکرد: ایجاد کمیسیونی برای توسعه و برنامه ریزی موسسات خاص در ذیل شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و تکنولوژی امروز به تصویب شورای راهبری ستاد نقشه جامع علمی کشور رسید.
منبع:

1399/03/22
13:45:26
5.0 / 5
1717
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
پرتو بلاگ Parto Blog