پرتو بلاگ
از سوی موسسه تحقیقاتی هندی؛

استاد دانشگاه شریف موفق به دریافت جایزه بین المللی فیزیك نظری شد

استاد دانشگاه شریف موفق به دریافت جایزه بین المللی فیزیك نظری شد

پرتوبلاگ: دكتر كارگریان عضو هیئت علمی دانشكده فیزیك دانشگاه صنعتی شریف موفق به كسب جایزه معتبر و بین المللی فیزیك نظری عبدالسلام 2020 ICTP شد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، جایزه معتبر و بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام ۲۰۲۰ ICTP امسال به طور مشترک به دکتر مهدی کارگریان از ایران و دیبیاندو روی از موسسه تحقیقاتی رامان هند تعلق گرفت.
این جایزه معتبر به پاس سهم بهادار دکتر کارگریان در ماده چگال نظری و به صورت خاص در حوزه فازهای توپولوژیک و سیستم های همبسته قوی الکترونی به وی اهدا شده است. دکتر کارگریان نخستین نمونه های فازهای توپولوژیک در سیستم های الکترونی برهمکنشی را معرفی نمود که اندرکنش الکترون- الکترون و اسپین- مدار هر دو در آنها اهمیت دارند. وی در پژوهش هایش پیش بینی برای فاز جدیدی از ماده با عنوان عایق های توپولوژیکی ضعیف مات و عایق های کریستالی توپولوژیک مات داشته است.
مهدی کارگریان استادیار دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در حوزه ماده چگال نظری به تحقیق و پژوهش می پردازد. به صورت اخص وی و گروه تحقیقاتی اش بر روی فازهای توپولوژیک ماده و مواد جدید توپولوژیک مطالعه و پژوهش می کنند. هدف اصلی این گروه تحقیقاتی شناخت سیستم های کوانتومی بس ذره ای با درجات آزادی برآمده از یک سو و ارتباط فیزیک این پدیده با فیزیک جفت شدگی اسپین- مدار، همبستگی الکترونی و خواص توپولوژیکی مواد است.
کارگریان دکتری خودرا در زمینه ماده چگال نظری درسال ۲۰۰۹ میلادی از دانشگاه صنعتی شریف ستاندن کرده است و سپس مدت چهار سال در دانشگاه تگزاس آستین، دو سال در دانشگاه اوهایو و دو سال در دانشگاه مریلند محقق پسادکتری بود. در این دوره پژوهش های درخشانی را با همکاران بین المللی خود انجام داده است. وی از سال ۲۰۱۷ به دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف راه پیدا کرد و الان با گروه تحقیقاتی خود و همکاران بین المللی به ادامه پژوهش در حوزه بسیار به روز و هیجان انگیز در حیطه ماده چگالی نظری ادامه می دهند.
مرکز بین المللی فیزیک نظری عبدالسلام این جایزه را به دکتر مهدی کارگریان اعطا کرده است و (نقل به مضمون) او را استادی شایسته برای نسل جوان محققان ایرانی نامیده است و همین طور دکتر کارگریان را بعنوان دانشمند واسط و پلی برای ارتباط جامعه علمی ایران و جامعه جهانی درحوزه ماده چگال و فازهای توپولوژیک مواد معرفی کرده است.


منبع:

1399/08/06
23:01:54
5.0 / 5
1007
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog