پرتو بلاگ
به اندازه زمین؛

كوچكترین سیاره سرگردان كشف شد

كوچكترین سیاره سرگردان كشف شد

پژوهشگران آمریكایی و لهستانی كوچكترین سیاره سرگردان در كهكشان راه شیری را رصد كرده اند كه اندازه آن بین زمین و مریخ است.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از دیلی میل، پژوهشگران یک سیاره سرگردان به اندازه زمین در کهکشان شیری رصد کرده اند که تحت تاثیر نیروی گرانش هیچ ستاره ای نیست.
ستاره شناسان آمریکایی و لهستانی معتقدند این، کوچک ترین سیاره سرگردان رصد شده تا به امروز است.
این سیاره نور ستارگان دوردست و پشت سر خودرا خم می کند و پژوهشگران با بهره گیری از پدیده «میکرولنز گرانشی» آنرا رصد کرده اند. تاثیر این رویداد مانند یک شیشه بزرگنما عمل می کند و نور پس زمینه را درخشان تر می کند و وجود یک شی بزرگ را نشان میدهد.
میکرولنز گرانشی فقط زمانی امکانپذیر است که تلسکوپ در موقعیت ایده آلی نسبت به یک شی و ستاره پس زمینه آن قرار داشته باشد.
پژوهشگران برای رصد این سیاره سرگردان از اطلاعات میکرولنز گرانشی در «گالاکتیک بولژ»(Galactic Bulge) استفاده کردند که بخش مرکزی کهکشان راه شیری است. همین طور اطلاعات ستاره شناختی نیز به وسیله تلسکوپ ورشو در صحرای شیلی جمع آوری شد.
به گفته آنها این کوچک ترین سیاره سرگردان رصد شده است و مدلهای شبیه سازی شده نشان می دهند حجم آن احتمالاً به اندازه زمین یا مریخ باشد.
بیشتر سیارات شناخته شده دور یک ستاره مدار می زنند اما پژوهشگران معتقدند احتمالاً در کهکشان راه شیری انبوهی از سیارات سرگردان وجود دارد، بطوریکه تعداد آنها بیشتر از ستاره ها است.
در سال ۲۰۱۱ میلادی پژوهشگران ۱۰ سیاره سرگردان را کشف شد که به اندازه مشتری بودند و دور هیچ ستاره ای مدار نمی زدند.

1399/08/13
12:43:37
5.0 / 5
1032
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog