پرتو بلاگ
معاون پژوهشی وزیر علوم خبر داد؛

تحقق بیشتر از ۷۰ درصد اهداف كمی تولید علم در كشور

تحقق بیشتر از ۷۰ درصد اهداف كمی تولید علم در كشور

به گزارش پرتوبلاگ معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت:  تاكنون بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد اهداف كمی تولید علم در كشور محقق شده است.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی در بیست و نهمین اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ کشور که به میزبانی دانشگاه اصفهان و با حضور روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور به صورت مجازی و حضوری برگزار شد، عنوان کرد: این اجلاس درمورد برنامه هفتم توسعه کشور و حکم ها و سیاستگذاری هایی است که برای توسعه علمی و فنی و گسترش نوآوری در کشور می تواند مندرج شود.
وی اضافه کرد: در این راستا علاوه بر حفظ برنامه های ششم توسعه باید، حکم ها و موارد جدید متناسب با شرایط روز کشور و دنیا هم بعنوان هدف اصلی ۶ سال آینده در نظر گرفته شود.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ضمن اشاره به برخی محورهای جدید پیشنهادی در حوزه علم و فناوری که در برنامه هفتم توسعه به آن توجه ویژه می شود، خاطرنشان کرد: توجه ویژه به ارتقای دانش و علوم پایه، علوم انسانی، هنر و معماری در کشور بیشتر از پیش در برنامه هفتم گنجانده شده است، همینطور باید به موازات تحصیلات تکمیلی زمینه های پژوهشی را بگونه ای بگسترانیم که امکان فعالیت پژوهشی و تحقیقاتی توسط دانش آموختگان دوره دکتری در سطح کشور در دانشگاه ها و مراکز تحقیق بر ریل توسعه قرار گیرد.
رحیمی اضافه کرد: برنامه های ویژه تحصیلات تکمیلی، در چارچوب دوره های پسادکتری، دستیار پژوهشی و عرضه دوره های کوتاه مدت ۶ تا ۹ ماه پژوهشی در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، در برنامه هفتم برنامه ریزی شده است.
وی با تکیه بر فراهم بودن زیرساخت های اصلی و زیست بوم کشور که شامل دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری و مراکز نوآوری است، تصریح کرد: در برنامه هفتم به زیست بوم توجه ویژه شده است و به معنای واقعی از زیست بوم به تحقیق و نوآوری در کشور سخن می گوییم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ابراز امیدواری کرد که این زیست بوم به صورت یکپارچه و هدفمند شود و از دستاوردهای این مولفه ها بتوانیم استفاده نماییم.
رحیمی بر لزوم ارتباط دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با جامعه تصریح کرد و اظهار داشت: یکی از محورهای اصلی مورد بحث در اجلاس امروز شامل این مورد است که در حال پیگیری هستیم و این مورد را در برنامه هفتم پیشنهاد می دهیم.
وی با اشاره به اینکه اهداف برنامه های ششم و پنجم تاحدی محقق شده است، توضیح داد: این اهداف دو دسته توصیفی و کیفی است که در بخش تولید علم و فناوری در کشور گام های بزرگ برداشته شده و دیگری اهداف کمی است که در آن سهم ایران در انتشار مقالات بین المللی، کیفیت مقالات و ثبت اختراعات داخلی و خارجی مشخص شده است که در این بخش هم موفق بوده ایم.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به بودجه اختصاص یافته در بخش پژوهش کشور اشاره نمود و اظهار داشت: البته بودجه اختصاص یافته به پژوهش های کشور در همه حوزه ها و دستگاه ها باید تا آخر برنامه ششم، یک و نیم درصد GDP کشور باشد که حالا نیم درصد است و یک سوم آنچه در برنامه پیشبینی شده محقق شده است.
رحیمی بیان نمود: به رغم این محدودیت ها، تابحال بیشتر از ۷۰ تا ۸۰ درصد اهداف کمی تولید علم در کشور را محقق کرده ایم.
وی با تکیه بر اینکه در طول ۱۰ سال گذشته نشان دادیم در حوزه علم در سطح بین المللی صاحب جایگاه هستیم، تصریح کرد: هم اکنون، بیشتر از ۲ درصد اسناد علمی دنیا در ایران نمایه شده و در دنیا رتبه ۱۵ از نظر کمیت مقالات را در اختیار داریم و از نظر میزان استنادها هم توانستیم به رتبه ۱۵ برسیم که این نشان از شتاب و رشد در حوزه علم است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تصریح کرد: حالا باید در حوزه توسعه فناوری اهتمام نماییم. به این مفهوم که در بخش فناوری های مورد نیاز، فناوری های پیشرفته و فناوری های نوپدید را باید در دستور کار قرار دهیم تا همان اهتمامی که برای توسعه علمی داشتیم و توانستیم در سطح بین المللی این جایگاه را به دست بیاوریم، در برنامه هفتم هم جایگاه ممتازی در توسعه فناوری داشته باشیم.
رحیمی ابراز امیدواری کرد که این مورد محقق خواهد شد چون که زیرساخت ها فراهم شده و پشتیبانی از فناوری های نوین و اقتصاد دانش بعنوان یک رویه در میان مدیران ارشد قرار گرفته است و می توانیم در توسعه فناوری هم همچون توسعه علم پیشرفت نماییم.
بیست و نهمین اجلاس ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور با حضور دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر عباس رضایی استاندار اصفهان، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، دکتر سید مهدی ابطحی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان و سایر اعضای هیات رئیسه دانشگاه اصفهان به صورت حضوری و دیگر روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ به صورت مجازی به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار گردید.


منبع:

1399/08/17
19:33:34
5.0 / 5
795
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog