پرتو بلاگ
وزیر بهداشت:

دانشگاهها تحقیقات را به سمت تولید محصول ببرند

دانشگاهها تحقیقات را به سمت تولید محصول ببرند

به گزارش پرتوبلاگ وزیر بهداشت با اعلان اینکه تحقیقات کاربردی می تواند سبب ارتقا ملی و افزایش درآمد ناخالص ملی شود اظهار داشت: دانشگاهها تحقیقات را به سمت تولید محصول ببرند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، سعید نمکی وزیر بهداشت امروز در مراسم رونمایی از هفت پروژه فناورانه حوزه سلامت که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: تاثیرگذارترین مولفه و فاکتور، موضوع پژوهش و تحقیقات است که خیلی از کشورها آنرا در پیش گرفته اند.
وی با اعلان اینکه اگر کشوری بخواهد در امتداد توسعه گام بردارد باید به پژوهش روی بیاورد، اضافه کرد: متاسفانه در بعضی از کشورها همچون کشور خودمان تصور بر این است که اندیشه پژوهشگری باید از دانشگاه ها آغاز شود اما نظر من این است که نهادینه سازی پژوهش از کودکی شروع می شود.
وزیر بهداشت با اعلان اینکه تقویت این فرهنگ که کودکان باید کاوشگرانه و جستجوگرانه حرف بزنند و سوال بپرسند، مبنای تغییر رویکرد ما در پژوهشگری و جستجوگری است، اظهار داشت: ما باید روح جستجوگرانه و مطالبه گری را از دوران مدرسه آغاز نماییم.
وی اظهار داشت: این نخستین تقاضای ما از همه مسئولان و سیاستگذاران نظام کشور است که مدرسه را تبدیل به نخستین پایگاه جستجوگری و کاوشگری و تقویت روحیه جستجوگری در کودکان قرار دهند.
نمکی اشاره کرد: کشورهایی مانند چین و جنوب شرقی آسیا درست در ایام خیلی مشکل اقتصادی، بیشترین انرژی خودرا صرف تحقیقات و گسترش بخش های تحقیق و توسعه مراکز تحقیقاتی کردند.
وزیر بهداشت با اعلان اینکه کشورهای غربی به سبب مضایقی که به سبب کرونا متحمل شدند کمتر وقت خودرا در امر پژوهش صرف کردند، اظهار داشت: کشورهای چین و آسیای جنوب شرقی در پیک بدترین روزهای اقتصادی بیشترین وزن فعالیت آنها به امر تحقیقات اختصاص یافت
وی افزود: ما نخستین گامی که باید در سیاست های کلان کشور برداریم، دادن وزن مناسب به امر تحقیقات و بودجه ریزی ملی است بدین جهت انتظار می رود که دانشگاه های علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی، تحقیقات را به سمت تولید محصول ببرند تا راهکاری برای حل مشکلات کشور باشد.
وی اضافه کرد: حالا مقاله تنها نمی تواند مشکل گشای کشور در حال توسعه باشد. بدین جهت لازم است که همه مقاله ها محصول جانبی در امتداد رسیدن به محصولات اساسی تر باشند و بتوانند بعنوان حلقه ای برای پویش حلقه های آتی در امتداد تولید ملی و خودکفایی به کار گرفته شوند.
وزیر بهداشت اشاره کرد: تقاضا می کنم با منابع محدود ملی، تحقیقات را به سمت یک راهکار و حل یک مشکل کشور در دانشگاه های علوم پزشکی به کار بگیرید.
نمکی با اعلان اینکه در دانشگاه های علوم پزشکی، پژوهش علاوه بر توسعه ملی، می تواند نقش بی بدیلی در توسعه نظام سلامت کشور داشته باشد، اشاره کرد: یکی از ابزارهای توسعه کشورها، توسعه زیرساخت های بهداشت و نظام سلامت است بدین جهت ما در دانشگاه های علوم پزشکی نقش حساس تری برای مراکز تحقیقات برای توسعه ملی قائل هستیم؛ برای اینکه تحقیقات به توسعه زیر ساخت نظام سلامت کمک می نماید و نظام سلامت در توسعه ملی بسیار موثر است.
وی اضافه کرد: اگر تحقیقات مورد توجه قرار بگیرد، می تواند منجر به کاهش مرگ و میر، ناتوانی، لطمه های اجتماعی، از کارافتادگی در کشور شود.
وزیر بهداشت با اعلان اینکه تحقیقات می تواند موجب ارتقاء ملی و افزایش درآمد ناخالص ملی شود، تاکید کرد: در امتداد اجرای تحقیقات باید به موضوعات مسئله محور و ارائه راهکارهای جدید برای حل مشکلات توجه گردد و در این راستا لازم است از رفتارهای جزیره ای بپرهیزیم و کار یکدیگر را تکمیل نماییم.
وی با تاکید بر اینکه همین طور لازم است که به صورت یک شبکه مشکلات را برطرف نماییم، اظهار داشت: تا حالا رویکرد شرکت های دانش بنیان یک رویکرد تأثیرگذار بوده است برای اینکه در این دولت فعالیت بیش از ۵ هزار شرکت دانش بنیان را می بینیم که از این تعداد ۵۰۰ شرکت در دانشگاه های علوم پزشکی فعالیت می نمایند.
نمکی اظهار داشت: ما بعنوان متولی تخصیص منابع، بودجه شرکت های دانش بنیان را به شکل قابل توجهی افزایش دادیم برای اینکه راه برون رفت کشور از بحران ها، دست دراز کردن به سمت آمریکا نیست بلکه کمک گرفتن از شرکت های دانش بنیان است.
وی افزود: متکی بودن به دانش داخل و باور داشتن به آنها بزرگترین نقطه قوت ما در کشور شمرده می شود و این تنها راهی است که می تواند ما را از شرایط سخت بیرون بیاورد.
وزیر بهداشت اظهار داشت: اگر دست و پا به سمت آمریکا دراز نماییم هیچ نوع سرافرازی در کشور نخواهیم داشت.
نمکی اشاره کرد: در ابتدای شیوع اپیدمی کرونا، ذهن و روح من درگیر این طوفان بود اما در عرض کمتر از ۵۰ روز، تولید ماسک، تست های pcr با تاکید بر پردازش داخلی و شوینده ها، ضدعفونی کننده ها توسط شرکت های دانش بنیان به تولید رسید و این یک افتخاری بزرگ بود.
وی اضافه کرد: ما روزهای بسیار سختی داشتیم اما امیدواریم با تاکید بر دانش داخلی و پژوهش های کارآمد، روزهای موثرتری را رقم بزنیم.


منبع:

1399/09/26
13:25:25
5.0 / 5
569
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , پروژه , پزشكی
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog