پرتو بلاگ
در نشست تبیین آیین نامه حمایت از فعالیت فناورانه هیات علمی دانشگاه آزاد مطرح شد

ضرورت حركت واحدها بر مبنای آمایش سرزمینی

ضرورت حركت واحدها بر مبنای آمایش سرزمینی

به گزارش پرتوبلاگ در نشست آنلاین «تبیین آئین نامه و دستورالعمل اجرایی پشتیبانی از فعالیت فناورانه اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد» ضمن تاکید بر ضرورت حرکت واحدهای دانشگاه آزاد بر مبنای آمایش سرزمینی عنوان شد که مأموریت اصلی دانشگاه ریل گذاری در راه کارآفرینی است و ایجاد انگیزه و تدوین سازو کار تشویق برای همکاری اعضای هیات علمی فناور و متخصص در زیست بوم فناوری یا سراهای نوآوری در چارچوب شرکتهای بهره بردار همچون اهداف مورد حمایت این آئین نامه است.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در نشست آنلاین «تبیین آئین نامه و دستورالعمل اجرایی پشتیبانی از فعالیت فناورانه اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی» که امروز ۱۷ دیماه در سالن کنفرانس معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری برگزار شد، ضمن تاکید بر ضرورت تحول در قوانین دانشگاه آزاد اسلامی، حرکت واحدهای این دانشگاه را برپایه آمایش سرزمینی، امری ضروری توصیف کرد.
وی با اشاره به اینکه بدترین نوع نگاه، همسان تلقی کردن واحدهای مختلف در سرتاسر کشور است، اظهار داشت: دانشگاه باید یک نگاه متعالی داشته باشد که این مهم از راه بهبود فرهنگ سازمانی ایجاد می شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تمجید از معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری، نیروهای این معاونت را جوان و باانگیزه توصیف کرد و تصریح کرد: افتخار می نماییم که این تغییر مثبت در دانشگاه در حال رخ دادن است.
طهرانچی با اشاره به اینکه از ۹۳ و هر ساله ۱۵۰هزار دانشجو از تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی کاهش پیدا می کرد، افزود: خوشبختانه با اقدامات مثبت صورت گرفته، با ۱۰درصد رشد دانشجو روبرو می باشیم و به یک میلیون و دویست هزار دانشجو در دانشگاه رسیدیم.
مأموریت اصلی دانشگاه ریل گذاری در راه کارآفرینی است
دکتر وحید ضرغامی، قائم مقام معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی هم در این وبینار ضمن اشاره به زیرساخت های گسترده و فراوان دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه ای با امکانات فراوان در بخش های زیرساختی و سخت افزاری است.
وی اضافه کرد: همینطور نرم افزار حرکت به سمت دانشگاه فناور و حل مساله، با تشکیل معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری تدوین شده و در حال اجرایی شدن است.
ضرغامی تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با در نظر گرفتن تغییرات مهم و بنیادی در آموزش و پژوهش در جهان، مساله فناوری و نوآوری را در بطن اقدامات خود قرار داده است. چشم انداز نهایی تبدیل شدن به بزرگترین دانشگاه حل مساله و اجتماعی در جهان است. هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامی بسترساز اصلی دانشگاه اجتماعی در کشور است.
مدیرکل سیاست گذاری و نظارت راهبردی ضمن اشاره به تدوین چند آئین نامه در معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری اظهار نمود: این آئین نامه ها بخش مهمی از نرم افزار حرکت دانشگاه به سمت دانشگاه حل مساله است. اعضای هیات علمی، دانشجویان، کارکنان و مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی و هسته های فناور خارج از مجموعه، می توانند از راه امکانات موجود و آئین نامه ها، در تحولات آینده دانشگاه نقش اصلی را برعهده گیرند.
تقویت و ترغیب اعضای هیات علمی برای مشارکت در طرح های فناورانه کشور
دکتر محسن قیصری، مدیر آئین نامه ها و سیاست های اداره کل سیاستگذاری و نظارت راهبردی معاونت فناوری دانشگاه آزاد اسلامی هم در این وبینار اظهار داشت: ایجاد انگیزه و تدوین سازو کار تشویق برای همکاری اعضای هیات علمی فناور و متخصص در زیست بوم فناوری یا سراهای نوآوری در چارچوب شرکتهای بهره بردار همچون اهداف مورد حمایت این آئین نامه است.
مدیر آئین نامه ها و سیاست های اداره کل سیاستگذاری و نظارت راهبردی معاونت فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: برپایه سفارش های مقام معظم رهبری، بحث ارتقا صرفاً نباید منوط به عرضه مقاله باشد، بلکه فعالیت ها و مواردی هم وجود دارد که می تواند در ارتقا تأثیر گذار باشد این مورد یکی از کلید واژه های تدوین آئین نامه حمایت بوده است.
قیصری ضمن معرفی زیست بوم فناوری و شرایط مورد تایید آئین نامه حمایت، اظهار نمود: ملاک شناسایی شرکتهای خلاق و دانش بنیان تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
مدیر آئین نامه ها و سیاست های اداره کل سیاستگذاری و نظارت راهبردی معاونت فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: مدل مشارکتی عنوان شده در بخشنامه پشتیبانی از هیات علمی فناور، برپایه آئین نامه جامع بازار فناوری است که در دیماه سال ۹۸ ابلاغ گردیده و برپایه آن ۱۰ مدل تعریف و پیشنهاد شده که همچون آن مدل اجاره، رویالتی بدون مالکیت معنوی دانشگاه، فروش یا بهره برداری از دانش فنی، همکاری در چارچوب قراردادBOT، بورسیه دانش بنیان و سهام داری دانشگاه است.
دکتر قیصری در مورد فرایند اجرای آئین نامه اضافه کرد: اعضای هیات علمی متقاضی جهت استفاده از مزایای این آئین نامه، باید مستندات خویش را به صورت چک فهرست های شماره ۱ و۲ که قبلا اطلاع رسانی شده تکمیل و به معاونت پژوهشی یا رئیس مرکز رشد واحد مربوطه تحویل دهند. در استان ها هم معاونین پژوهش و فناوری بعد از بررسی مستندات در شورای مدیریت فعالیتهای دانش بنیان اطلاعات را طبق فرمت عرضه شده در گروه مجازی روسا و معاونین، در چارچوب کارتابل اداری به سازمان مرکزی عرضه می دهند.
وی افزود: در سازمان مرکزی هم دبیرخانه اجرایی در پاسخ به استان ها مجوز عرضه مشوق ها یا سایر موارد را ابلاغ خواهد نمود.
بر اساس اعلام دانشگاه آزاد، در این وبینار که بیشتر از ۷۰۰ نفر آنرا به صورت آنلاین مشاهده می کردند، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری، دکتر وحید ضرغامی قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری و دکتر محسن قیصری مدیر آئین نامه ها و سیاست های اداره کل سیاستگذاری و نظارت راهبردی و مدیران معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری حضور داشتند.1399/10/19
22:13:21
0.0 / 5
575
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(0)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog