پرتو بلاگ
با تلاش محققان ایرانی صورت گرفت؛

یافتن راهكاری برای كاهش بروز اختلالات طیف اوتیسم

یافتن راهكاری برای كاهش بروز اختلالات طیف اوتیسم

به گزارش پرتوبلاگ محققان دانشگاه شهید بهشتی با همکاری محققان دانشگاه های دانمارک و سوئد موفق به یافتن راهکاری برای کاهش بروز اختلالات طیف اوتیسم شدند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، منیره منصوری که دارای دکتری علوم شناختی از دانشگاه شهید بهشتی است، می گوید در یک کار پژوهشی میان دانشگاه شهید بهشتی با دو دانشگاه خارجی، به راهکاری برای درمان اختلال اوتیسم رسیده اند.
این پژوهشگر در این رابطه توضیح می دهد و می گوید: در یک کار پژوهشی که میان دانشگاه شهید بهشتی با دانشگاهی در دانمارک و دانشگاه گوتنبرگ سوئد انجام شد، تلاش کردیم اثر هورمون اکسی توسین بعنوان هورمونی که در رفتارهای اجتماعی ما نقش دارد، در درمان اختلال طیف اوتیسم در یک مدل حیوانی بررسی نماییم.
منصوری اضافه کرد: در این کار تحقیقاتی مشخص شد، دریافت هورمن اکسی توسین می تواند نقص رفتارهای اجتماعی، رفتارهای تکراری و اختلالات ساختار مغز را که در اثر جدا کردن بچه موش از مادر بروز پیدا کرده بود را به صورت چشم گیر بهبود دهد.
این محقق ایرانی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه اظهار داشت: از آنجایی که میزان ترشح هورمن اکسی توسین از مغز به شدت تحت تاثیر روابط والد کودک است، این کار اهمیت روابط صحیح والد و کودک را در کاهش بروز اختلالات طیف اوتیسم نشان داده است.
وی در انتها اظهار داشت: نتایج این پژوهش در سال ۲۰۲۰ در ژورنال Behavioral brain research به چاپ رسیده است.


منبع:

1400/01/02
18:14:37
5.0 / 5
589
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog