پرتو بلاگ
با لندر اینسایت؛

زلزله های مریخ رمزگشایی شدند

زلزله های مریخ رمزگشایی شدند

لندر اینسایت ناسا در مارس سال جاری میلادی دو زلزله قدرتمند در مریخ ثبت کرده که مشابه زلزله در زمین هستند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ناسا، لندر «اینسایت» که در سال ۲۰۱۸ میلادی به مریخ فرستاده شد، در مارس سالجاری میلادی ۲ زلزله روی سطح سیاره سرخ رصد کرده که اطلاعات جدیدی درباره فعالیتهای لرزشی و ژئوسفر سیاره در اختیار محققان این سازمان قرار می دهد.
اطلاعات جدید این فرضیه را ثابت می کند که منطقه «Cerberus Fossae» مریخ از لحاظ لرزشی فعال است.
قبل از زلزله هایی به بزرگی ۳.۳ و ۳.۱ که در ۷ و ۱۸ مارس ۲۰۲۱ ثبت شده اند، محققان دو زلزله قدرتمند دیگر (به اندازه ۳.۶ و۳.۵) هم در این منطقه رصد کرده بودند. البته این موارد فقط چند نمونه از ۵۰۰ زلزله ای هستند که لندر اینسایت در ۳ سال مأموریت خود ردیابی کرده است. اما نکته مهم درباره آنها شفافیت سیگنال ها بود. دسترسی به اطلاعات لرزشی واضح روی مریخ کار ساده ای نیست چونکه بادهای شدیدی روی سیاره می وزد و خوانش داده ها را سخت تر می کند.
تیاچی کاوامورا یکی از محققان انستیتو «فیزیک د گلوب د پاریس» در اینباره می گوید: طی این مأموریت ما شاهد دو نوع زلزله مریخی بوده ایم. یک نوع از آنها شبیه زلزله در ماه و نوع دیگر شبیه زمین است.
امواج زلزله در زمین به صورت مستقیم در سیاره حرکت می کنند. از طرفی زلزله در ماه منتشر می شود. به صورت دقیق، زلزله در مریخ چیزی بین این دو رویداد است. به قول کاوامورا نکته جالب آن است که ۴ زلزله قدرتمند رصد شده در این منطقه شبیه زمین هستند.
طبق اطلاعات موجود این زلزله ها در فصل تابستان شمال مریخ به وقوع پیوسته اند.
اینسایت اولین لندر ناسا در مریخ و مجهز به ابزارهای مختلف است تا اعماق سیاره سرخ را مطالعه و فعالیتهای لرزشی را ردیابی کند.

1400/01/18
12:20:36
5.0 / 5
770
تگهای خبر: اطلاعات , امواج , سازمان , سایت
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
ساخت بلاگ

پرتو بلاگ Parto Blog