پرتو بلاگ
یك مطالعه جدید نشان داد؛

افزایش احتمال زندگی میكروب ها در زیر سطح مریخ

افزایش احتمال زندگی میكروب ها در زیر سطح مریخ

پرتوبلاگ: یک مطالعه جدید بر روی ساختار شیمیایی سیاره مریخ نشان میدهد که احتمالاً میکروب هایی در زیر سطح مریخ در حال زندگی هستند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، سطح سیاره مریخ در ظاهر بیابانی خشک و فاقد هرگونه نشانه های حیات به نظر می آید، اما مریخ نوردها و فضاپیماهای ارسالی به مریخ در دهه های اخیر نشان داده اند که این سیاره زمانی دارای اقیانوس ها و رودخانه هایی بوده که زندگی بر روی سطح آنرا ممکن می کردند.
در گذر زمان این رودخانه ها و اقیانوس ها خشک شده اند و تنها نشانه هایی از آنها بر روی سطح مریخ باقی مانده است. مریخ نورد استقامت اکنون در حال تجزیه و تحلیل خاک سطح مریخ است تا مشخص شود آیا هنوز هم حیات در این سیاره در جریان است یا نه.
میکروب ها حتی در سخت ترین شرایط آب و هوایی راه های برای تداوم حیات خود یافته اند و حتی توانسته اند بدون وجود هوا در ایستگاه فضایی بین المللی زنده بمانند. برآوردهای ناسا و دانشگاه براون حاکیست میکروب ها به احتمال زیاد در زیر سطح سیاره مریخ زنده اند و اکوسیستمی را شکل داده اند که نیازهای آنها را تامین می کند.
بر همین اساس، ممکنست واکنش های شیمیایی خاصی در زیر خاک مریخ در جریان باشد که مواد غذایی لازم برای تغذیه میکروب ها را تامین کند و سبب تجزیه آب به اتم های اکسیژن و هیدروژن شود تا انرژی مورد نیاز میکروب ها را تامین کند. میکروب هایی با چنین خاصیت هایی در عمق ۱.۶ کیلومتری زمین وجود دارند و ممکنست این امر در مورد سیاره مریخ نیز مصداق داشته باشد.
انتظار می رود با دریافت اطلاعات بیشتر از مریخ نورد استقامت و تحلیل دقیق تر اطلاعات مریخ نورد کنجکاوی بتوان دراین زمینه به جمع بندی رسید.


منبع:

1400/02/04
20:43:07
5.0 / 5
824
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog