پرتو بلاگ
معاون وزیر صمت اعلام كرد؛

تكمیل ظرفیت خالی صنایع منتخب معطل 70 هزار میلیارد تومان نقدینگی

تكمیل ظرفیت خالی صنایع منتخب معطل 70 هزار میلیارد تومان نقدینگی

به گزارش پرتوبلاگ معاون وزیر صمت اظهار داشت: در صورت تامین 70 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش جدید، ظرفیت های خالی واحدهای منتخب صنعتی تکمیل خواهد شد که خود منجر به افزایش 15 درصدی تولید در این عرصه ها می شود.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، مهدی صادقی نیارکی امروز در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری بین معاونت امور صنایع وزارت صمت و ستاد توسعه فناوری نانو گفت: ۲۱۱ گلوگاه صنعتی شناسایی شده که برنامه ریزی برای رفع آن ها در دستور کار مراکز توسعه و مراکز توسعه فناوری قرار خواهد گرفت.
معاون امور صنایع وزیر صمت با اشاره به تفاهم نامه امروز نیز اظهار داشت: هدف از برنامه امروز ارائه و اعلام نیازمندی ها به بخش فناورانه کشور است. ما به دنبال شناسایی و اولویت بندی نیازهای فناورانه و ارائه راهکارهای مبتنی بر تکنولوژی های جدید برای تامین این نیازها بوسیله توانمندسازی و توسعه بازارِ شرکت‎ های عرضه کننده محصولات و تجهیزات مبتنی بر فناوری‎ های نوین، ارتقای قابلیت های فناورانه بنگاه های صنعتی کشور و همچنین، ارتقای فناوری و جهش تولید این شرکتها بواسطه قرار گرفتن در زنجیره تامین شرکت های بزرگ داخلی و تسریع در معرفی و به هم رسانی این شرکتها است.
وی در ادامه گفت: مطابق گزارش بانک مرکزی در ۹ ماهه پارینه در هم سنجی با سال ۹۸ رشد ۷.۸ درصدی تولیدات صنعتی محقق شد. همین طور سال قبل هفت هزار و ۴۰۰ واحد جدید صنعتی به بهره برداری رسید که در مقایسه با سال ۹۸ رشد ۱۰ درصدی ثبت نمود.
صادقی نیارکی اظهار داشت: پارینه رشد ۲۳ درصدی اشتغال و اشتغال زایی برای ۱۴۲ هزار نفر بطور مستقیم و رشد ۲۰ درصدی سرمایه گذاری به میزان ۲۰۷ هزار میلیارد تومان را نیز شاهد بودیم.
وی اشاره کرد: فقط در ۳۰ طرح صنعتی و معدنی در سال قبل ۱۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شد. همین طور پارینه تعداد ۴۰ هزار فقره جواز صنعتی صادر شد که تا حالا ۱۱ هزار فقره آن به مرحله انعقاد واگذاری زمین در شهرک های صنعتی رسیده و وارد مرحله اجرائی شده است.
صادقی نیارکی تصریح کرد: در ۱۶ رشته از ۲۵ رشته فعالیت صنعتی منتخب و اصلی در سال قبل رشد حاصل شده است که از آن جمله رشد ۷۰ درصدی در بخش لوازم خانگی قابل اشاره است.
معاون وزیر صمت اشاره کرد: پارینه ۳.۵ میلیارد دلار داخلی سازی در کالاهایی که قبل تر در آن زمینه ها وارد کننده بودیم، منجر به سرمایه گذاری و انعقاد قرارداد ساخت شد و برای امسال نیز داخلی سازی و کاهش ارزبری ۳.۴ میلیارد دلاری برنامه ریزی شده است.
وی اظهار داشت: در صورت تامین ۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش جدید، ظرفیت های خالی واحدهای منتخب صنعتی تکمیل خواهد شد که خود منجر به افزایش ۱۵ درصدی تولید در این عرصه ها می شود.
ورود فناوری نانو به ۱۸ حوزه صنعتی
سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری نیز اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب است که جز باتوجه به قابلیت های داخلی کشور و جدی گرفته شدن ساخت داخل محقق نخواهد شد. امروز هیچ صنعت و محصولی را نمی توان یافت که از فناوری نانو تأثیر نیافته باشد.
سرکار به مقام چهارم علمی ایران در فناوری نانو اشاره نمود و افزود: در توسعه فناوری تا حالا ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در حوزه نانو به ثبت رسیده و ۷۵۰ محصول تولید شده در بازار داریم.
وی اشاره کرد: امروز رسوخ فناوری در صنایع موجود دنبال می شود تا صنایع کشور برای ارتقای کیفی محصولات داخلی و حفظ بازارهای خود به فناوری نانو توجه ویژه داشته باشند.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری اشاره کرد: امروز فناوری نانو در ۱۸ حوزه صنعتی وارد شده است تا یاری رسان صنایع در تحقق جهش تولید و جهش بازار باشد، در این راستا ۲۶۱ پروژه موفق در بخش صنعتی به سرانجام رسیده و طی ۵۴ جلسه چالش صنعتی برگزار شده در ۱۷ مورد منجر به سرمایه گذاری شده است.
موضوع تفاهم نامه امروز
بر اساس توضیحات معاون امور صنایع وزارت صمت، بررسی و احصای نیازهای فناورانه گلوگاهی صنعت کشور و به‎همرسانی محصولات و فناوری های اثبات شده متناسب با نیازهای احصاء شده، بکارگیری و توسعه تکنولوژی های جدید در جهت حل نیازهای صنعتی و جایگزینی اقلام وارداتی با اقلام ساخت داخل، توسعه تکنولوژی های جدید در داخل کشور و همکاری جهت تسهیل پروسه صادرات آنها، بررسی و شناخت حوزه های مستعد، فرصت ها و درخواست های فناورانه صنایع کشور و تبدیل آنها به محصول همچون اهداف این تفاهم است.
صادقی نیارکی در ادامه معرفی چالش های راهبردی و حل آنها در قالب برنامه چالش های فناورانه و نوآورانه (innoTEN) و همین طور برگزاری سمینارها و نشست ‎های تخصصی مشترک بین متقاضیان صنعتی و عرضه‎کنندگان فناوری را از دیگر اهداف این تفاهم نامه عنوان نمود و اضافه کرد: در کنار موارد ذکر شده، بررسی و معرفی فرصت های فناورانه جهت سرمایه‎گذاری، راهنمایی شرکت های دانش بنیان جهت تسهیل در دریافت مجوزها نیز همچون مواردی است که در این تفاهم نامه دنبال می شود.
وی با تاکید بر ضرورت ایجاد یک مسیر ۲سویه بین بخش صنعت و حوزه فناوری و تولید دانش، اذعان داشت: خوشبختانه همکاری خوبی بین این حوزه در کشور به وجود آمده است و امیدواریم با همکاری صاحبان سرمایه در امتداد شناسایی نیازهای بخش صنعت و عرضه آنها به ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، گام های مؤثری را ارتقا کیفیت و کاهش هزینه های تولید داشته باشیم.
به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، برای مشاهده جزییات این تفاهم نامه به اینجا مراجعه کنید.


منبع:

1400/02/12
20:05:02
5.0 / 5
727
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog