پرتو بلاگ

ریزسوزن های یخی دارو را به بدن می رسانند

ریزسوزن های یخی دارو را به بدن می رسانند

به گزارش پرتوبلاگ محققان وصله های حاوی ریز سوزن را از یخ ابداع نموده اند که دارو را به بدن منتقل می کند و مزایای بیشتری نسبت به ریزسوزن های فعلی دارد.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، هرچند تزریق با سوزن دردناک است اما وصله های حاوی ریز سوزن جایگزینی بدون درد برای آنها هستند.
درهمین راستا تعدادی از پژوهشگران دانشگاه سیتی در هنگ کنگ یک نسخه از این تکنولوژی را ابداع نموده اند که از یخ ایجاد می شود. بدین سان تولید و استفاده از وصله ریز سوزن راحتتر خواهد بود.
به طور معمول ریز سوزن های اینچنینی از پلیمرهای زیست تجزیه پذیر ساخته می شوند که بعد از انتقال دارو به بدن حل می شوند. اما در تحقیق جدید به جای پلیمر از یک ماده ساده تر یعنی یخ استفاده شده است.
اصل به کارگیری ریزسوزن های کریو مشابه نمونه های قبلی است. سلول های درمانی در ریز سوزن ها بارگیری می شوند، باآنکه در این حالت آنها با یک ماده محافظت کننده برودتی ترکیب و سپس در یخ منجمد می شوند. وقتی سوزن ها وارد پوست می شوند، تکه وصله پشتی آنها می شکند. در نتیجه گرمای بدن بیمار آنها را ذوب می کند و بار دارو به بیمار منتقل می شود.
محققان ادعا می کنند یخ نسبت به سیستم های ریز سوزن فعلی مزایایی دارد. بعنوان مثل ساخت آن راحتتر از وصله هایی با کمک پلیمرهای زیست تجزیه پذیر است. همینطور دورریز کمتری دارند و میتوان با کمک آنها سلول ها را برای مدت طولانی تری در مخزن سرد نگهداری کرد.
در آزمایش ها محققان از ریزسوزن های کریو برای درمان سرطان در موش ها استفاده کردند. آنها نوعی داروی سرطان را همراه وصله های مذکور به بدن موش ها منتقل کردند و متوجه شدند واکنش سیستم ایمنی بدن آنها بهتر از موش هایی بود که تزریق زیرجلدی یا وریدی دریافت کرده بودند. هرچند این ایده جالب به نظر می آید اما امکان استفاده از آن بسته به نتایج تست های بیشتر است.
این تحقیق در نشریهNature Biomedical Engineering انتشار یافته است.

1400/02/18
23:51:32
5.0 / 5
604
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog