پرتو بلاگ
توسط محققان كشور؛

فركانس سیگنالهای مغز ایرانیها استخراج شد

فركانس سیگنالهای مغز ایرانیها استخراج شد

پرتوبلاگ: پژوهشگران طی پروژه ای در صدد برآمدند تا فرکانسهای نرمال سیگنالهای الکتریکی مغز ایرانیها را بدست آورند و در قالب نرم افزاری برای روانپزشکان عرضه کنند.دکتر رضا خسرو آبادی، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با خبرنگار مهر درباب پروژه « استخراج نشانگرهای زیستی سلامت عملکرد مغز در نمونه ایرانی» اظهار داشت: ما در صدد برآمدیم تا داده های مربوط به فرکانسهای عملکردی مغزهای نرمال ایرانی را جمع آوری و تحلیل کرده و خروجی را در قالب نرم افزاری ارائه دهیم.
وی با اعلان اینکه تا حالا برای ارائه روشهای کمک تشخیصی برای بیماریها و اختلالات اعصاب و روان از نرم افزارهایی که از داده های خارجی بهره می بردند استفاده می شد، بیان کرد: اما پس از جمع آوری این داده ها، مبتنی بر فرکانس مغز ایرانیها که متاثر از شرایط محیطی و اجتماعی تفاوتهایی با نمونه های خارجی دارند، می توان تشخیص دقیقتری از تغییرات به وجود آمده در فرکانسهای مغزی در بیماریها برمبنای نمونه های ایرانی داشت.
به گفته خسروآبادی، با بدست آوردن میانگین فرکانس های نرمال مغز ایرانیها می توانیم یک معیار کمک تشخیصی به فعالان حیطه اعصاب و روان از قبیل روانپزشکان، نورولوژیستها و روانشناسان بالینی ارائه دهیم. این معیارها می تواند برای ارائه روشهای درمانی مبتنی بر تکنولوژیهای جدید از قبیل تحریکهای الکتریکی، الکترومغناطیسی نیز کمک کننده باشد.
وی اظهار داشت: در اختلالات اعصاب و روان معمولا فرکانس مغزی بیمار بطور معناداری از میانگین تعریف شده نرمال، بیشتر یا کمتر است؛ این تغییرات برای اختلالات مختلف با هم فرق داشته بدین سبب از این تغییرات فرکانسی می توان بعنوان روشی کمک تشخیصی به ویژه در مواردی که همپوشانی بین نشانه های رفتاری بیماریها وجود دارد بهره برد.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: در حقیقت فاکتورهای عملکرد نرمال مغز برای نمونه های ایرانی بواسطه این پروژه تعریف خواهد شد که این میانگینها برای رده های سنی مختلف مجزا تعریف می شوند.
وی با اعلان اینکه تا حالا از ۵۰۰ ایرانی داده هایی را بدست آوردیم، اظهار داشت: حالا این داده های اولیه بدست آمده و در صدد هستیم که در قالب یک نرم افزار این داده ها را دسته بندی نماییم و در اختیار روانپزشکان و نورولوژیستها قرار دهیم.
این محقق با اعلان اینکه البته در این پروژه داده های ایرانی را با نمونه های خارجی مقایسه نیز خواهیم کرد، افزود: تا اختتام تابستان امسال این داده ها به همراه نرم افزار تهیه خواهد شد.
خسروآبادی افزود: در حقیقت این نرم افزاری است که داده های عملکرد نرمال مغز را برای روانپزشکان و نورولوژیست ها ارائه می دهد و قابل نصب روی دستگاههای ایرانی و خارجی خواهد بود.
وی اضافه کرد: این پروژه در قالب طرح شهید احمدی روشن با همکاری تیمی معرفی شده از بنیاد ملی نخبگان و با سرپرستی ایشان در حال انجام می باشد.


منبع:

1400/02/30
22:37:37
5.0 / 5
645
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog