پرتو بلاگ
یك تحقیق جدید مدعی شد؛

كرونا ماده خاكستری مغز را می كاهد

كرونا ماده خاكستری مغز را می كاهد

پرتوبلاگ: تحقیقی جدید نشان میدهد مبتلاشدن به کووید19 سلول های خاکستری مغز را می کاهد و در طولانی مدت ریسک مبتلاشدن به فراموشی را بیشتر می کند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از بیزینس اینسایدر، بر طبق تحقیقی جدید روی اطلاعات جمع آوری شده توسط «یو کی بی وبانک»، ممکنست بهبودیافتگان کووید ۱۹ طی گذر زمان با کاهش ماده خاکستری مغز روبرو شوند.
در آزمایشی طولانی مدت با شرکت ۷۸۲ داوطلب، اسکن های مغزی داوطلبان پیش از همه گیری کووید ۱۹ بررسی گردید. پژوهشگران برای قیاس میان اسکن های مغزی قبل و پس از پاندمی کرونا، از ۳۹۴ بهبودیافته بیماری کووید ۱۹ و ۳۸۸ فرد سالم دیگر دعوت نمودند تا باردیگر اسکن مغزی انجام دهد. آنها متوجه تأثیرات ویروس کرونا بر ماده مغزی انسانی و از میان رفتن ماده خاکستری در بخش هایی از مغز بهبودیافتگان از کووید ۱۹ شدند.
البته باید اشاره نمود این تحقیق هنوز توسط پژوهشگران دیگر بررسی نشده است.
ماده خاکستری مغز قسمتی از سیستم عصبی مرکزی است و در اصل تمام کارهای مغز را کنترل می کنند. ماده خاکستری می تواند حرکات، حافظه و احساس را کنترل کند، بدین سبب ناهنجاری ماده خاکستری مغز روی مهارت های ارتباطی و سلول های مغزی تأثیر می گذارد.
این تحقیق نشان میدهد از میان رفتن ماده خاکستری در بخش های در رابطه با حافظه مغز احتمالاً ریسک ابتلای فراموشی در بیمار را در بلندمدت می افزاید.
این حالی است که سال قبل تحقیق انتشار یافته در نشریه لنست نشان داد عفونت کووید ۱۹ احتمالاً به مغز لطمه می رساند و به اختلالات بلندمدت مانند سکته یا علایم فراموشی منجر می شود.
بیشتر شرکت کنندگان در تحقیق جدید علایم کووید ۱۹ معتدلی داشتند یا بدون علایم بودند.


منبع:

1400/04/01
20:04:59
5.0 / 5
591
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

پرتو بلاگ Parto Blog