پرتو بلاگ

زمان اعلام نتایج سه آزمون مهم وزارت علوم

زمان اعلام نتایج سه آزمون مهم وزارت علوم

به گزارش پرتوبلاگ زمان اعلام نتایج اولیه و نهایی سه آزمون شامل ˮکنکور سراسریˮ، ˮکارشناسی ارشدˮ و ˮدکتری تخصصیˮ سال ۱۴۰۰ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مشخص شد.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، کنکور ۱۴۰۰ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از بامداد روز چهارشنبه ۹ تیر با برگزاری آزمون داوطلبان گروه آزمایشی هنر شروع شد و به مدت چهار روز و با شرکت داوطلبان سایر گروههای آزمایشی ادامه یافت. بر این اساس کنکور گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و کنکور گروه آزمایشی علوم انسانی در بامداد روز پنجشنبه ۱۰ تیرماه، کنکور گروه آزمایشی علوم تجربی در بامداد روز جمعه ۱۱ تیرماه و کنکور گروه آزمایشی زبان های خارجی در بامداد روز شنبه ۱۲ تیرماه برگزار شد.
نتایج اولیه آزمون سراسری به صورت کارنامه تنظیم شده و تا روز دوشنبه این هفته بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد. داوطلبان مجاز به انتخاب رشته از نیمه اول مرداد ماه می توانند نسبت به انتخاب رشته در آزمون سراسری اقدام نمایند.
تعداد ۶۶۲ هزار و ۱۱۴ داوطلب زن و تعداد ۴۴۹ هزار و ۷۰۴ داوطلب مرد در آزمون سراسری ۱۴۰۰ ثبت نام کرده اند که برای آنها با احتساب گروه آزمایشی دوم برخی داوطلبان، تعداد یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۹۳۱ کارت ورود به جلسه صادر شد.
اسامی پذیرفته شدگان نهایی کنکور ۱۴۰۰ هفته آخر شهریور اعلام خواهد شد و بر طبق این نتایج، تعداد یک میلیون و ۹۰ هزار داوطلب در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سراسر کشور پذیرش خواهند شد.

آزمون کارشناسی ارشد
آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ هم روزهای چهارشنبه ششم مرداد با شرکت بیشتر از ۷۲ هزار داوطلب و پنج شنبه هفتم با شرکت بیشتر از ۳۰۰ هزار و ۲۵۵ و سر انجام روز گذشته جمعه هشتم مرداد با شرکت ۲۵۵ هزار و ۸۳۵ داوطلب برگزار شد.
در آزمون کارشناسی ارشد سال جاری، تعداد ۶۳۴ هزار و ۵۴ داوطلب شرکت کردند و حدود ۵۳ درصد داوطلبان را زنان می سازند.
آزمون کارشناسی ارشد در ۶ گروه آموزشی برگزار می گردد که در گروه علوم انسانی با شرکت بیشتر از ۴۰۸ هزار نفر در گروه علوم پایه بیشتر از ۳۵ هزار نفر در گروه فنی و مهندسی بیشتر از ۱۲۵ هزار نفر، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱۴ هزار و ۶۷۲ نفر، در گروه هنر ۴۶ هزار و ۸۵۶ نفر، در گروه دامپزشکی ۲ هزار و ۵۴۵ نفر و مجموعا ۶۳۴ هزار و ۵۹ داوطلب در این آزمون شرکت کردند.
تعداد رشته های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۱رشته است که تعداد ۶۴ عدد آن "بین رشته ای" هستند و داوطلب می تواند به جز رشته اول خود در این رشته ها هم شرکت نماید.
نتایج اولیه آزمون دهه اول شهریور اعلام می شود که داوطلبان پس از مشاهده نتایج اولیه خود می توانند انتخاب رشته کنند. همینطور به تدریج تا اوایل مهر ماه نتایج رشته های مصاحبه دار و آزمون های عملی هم اعلام می شود در نهایت نتایج نهایی آزمون اواخر مهر یا اوایل آبان ماه اعلام گردد.
طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور همچنین، ظرفیت پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ سال قبل حدودا ۱۴۷ هزار نفر بود و حدودا ۱۳۰ هزار ظرفیت هم در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت و با عنایت به ضریب ریزش ها، سال جاری ظرفیت پذیرش داوطلب ارشد در کل زیر نظام ها حدود ۳۰۰ هزار نفر پذیرش می شود و حدودا ۵۰ درصد داوطلبان می توانند در این رشته ها پذیرش شوند.

آزمون دکتری تخصصی ۱۴۰۰
فرایند برگزاری آزمون دکتری(Ph.D) سال ۱۴۰۰ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از ساعت هشت بامداد روز جمعه مورخ ۱۵ اسفند ماه سال ۹۹ در حوزه های امتحانی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی شروع شد. بر مبنای اعلام فاطمه زرین آمیزی، سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور، آمار تعداد ثبت نام کنندگان در کنکور دکتری تخصصی سال ۱۴۰۰ برای ورود به دانشگاه ها ۱۸۵هزار و ۶۹ نفر عنوان شد.
به صورت کلی حدود ۱۲ هزار داوطلب این آزمون در دانشگاه های دولتی و غیرانتفاعی پذیرفته می شوند و در مجموع سال جاری حدود ۲۵ هزار نفر از ۱۸۵ هزار داوطلب دکتری وارد دانشگاه ها می شوند.
نتیجه اولیه آزمون دکتری سال ۱۴۰۰ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در هفته اول فروردین اعلام گردید و داوطلبان از هفته اول اردیبهشت ماه انتخاب رشته خویش را آغاز کردند.
مصاحبه های تخصصی پذیرفته شدگان آزمون دکتری ۱۴۰۰ از اوایل خرداد ماه شروع شد و به تدریج دو تا دو ماه و نیم ادامه دارد و در نهایت نتایج نهایی این آزمون هفته اول شهریور ماه اعلام می شود.
طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، بیشتر از سه برابر ظرفیت، داوطلب برای مصاحبه به دانشگاه ها و موسسات آموزشی معرفی می شود و بر مبنای حدنصابی که دانشگاه ها تعیین می کنند حدود ۵۰ تا ۵۵ هزار نفر داوطلب برای مصاحبه معرفی خواهند شد.
تعداد ۱۳۶ هزار و ۶۶۵ داوطلب در آزمون دکتری ۱۴۰۰ مجاز شدند و۵۰ درصد نمره داوطلب برپایه آزمون و ۵۰ درصد هم از مصاحبه خواهد بود و با عنایت به مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی در مرحله اول معرفی و مرحله مصاحبه، حدنصاب نمره لحاظ خواهد شد.1400/05/10
12:55:24
5.0 / 5
558
تگهای خبر: پزشكی , دانشگاه , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog