پرتو بلاگ
براساس تحقیقات جدید؛

راز مقاومت سلول های سرطانی در مقابل سیستم ایمنی کشف شد

راز مقاومت سلول های سرطانی در مقابل سیستم ایمنی کشف شد

پرتوبلاگ: سلول های ایمنی بدن باوجود توانایی زیاد برای شناسایی سلول های خطرناک گاهی نمی توانند سلول های سرطانی را نابود کنند و حالا راز این ناتوانی کشف شده است.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، سلول های ایمنی بدن قادر به مقابله با انواع عوامل بیماری زا هستند و برای این کار با پروتئین ها و آنزیم های مختلف به سلول های بیماری زا حمله کرده و غشای محافظ آنها را جدا کرده و این سلول ها را بی دفاع می کنند.
دانشمندان در شگفت بودند که چرا در جریان این پروسه غشای محافظ خود سلول های ایمنی لطمه نمی بیند. حالا مشخص شده علت این مساله وجود یک سپر حفاظتی از جنس چربی در سلول های ایمنی است که در جریان حمله به سلول های بیماری زا منفجر می شود.
بررسی های دقیق تر نشان میدهد برخی انواع سلول های سرطانی هم دارای این سپر حفاظتی از جنس چربی هستند و همین مساله بر مقاومت آنها در مقابل حملات سلول های ایمنی می افزاید. پژوهشگران امیدوارند پژوهش علمی دراین زمینه در دانشگاه کلمبیا به یافتن راه هایی برای شکست دادن سلول های سرطانی منجر شود.
این چربی حفاظتی لیپید نام دارد و تا قبل از شناسایی آن تصور می شد برخی پروتئین ها کار حفاظت از سلول های ایمنی را بر عهده دارند. ولی حالا مشخص شده این تصور درست نبوده است. سلول های ایمنی در زمان آماده سازی برای حمله مواد کشنده را به لبه های بیرونی خود منتقل می کنند و در این مرحله غشای چربی متراکم آنها نیز از هم باز شده و با محتوای سلول ایمنی ترکیب می شود و بعنوان یک تقویت کننده کلیدی عمل می کند. انفجار این ترکیب چربی هم موجب نفوذ مواد نابودگر به درون سلول های بیماری زا و هم جلوگیری از لطمه دیدن خود سلول های ایمنی می شود.


منبع:

1400/05/15
12:57:45
5.0 / 5
716
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
پرتو بلاگ Parto Blog