پرتو بلاگ

برخی داروهای دیابت پیشرفت آلزایمر را کند می کنند

برخی داروهای دیابت پیشرفت آلزایمر را کند می کنند

به گزارش پرتوبلاگ نتایج یک بررسی علمی جدید نشان داده است گروه خاصی از داروهای مورد استفاده برای درمان دیابت نوع دو باعث کند شدن سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر می شوند.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، هنوز بطور دقیق معین نیست که چگونه داروهای درمان دیابت می توانند بر روی شبکه عصبی مغز تأثیر مثبت بگذارند و جلوی لطمه دیدن بیشتر آنرا بگیرند. اما متخصصان بیماری آلزایمر می گویند باید بررسی های بالینی و آزمایشگاهی بیشتری صورت گیرد تا امکان استفاده از این داروها برای مقابله با آلزایمر بطور قطعی مشخص شود.
بررسی های پژوهشگران انگلیسی نشان میدهد احتمال ابتلاء به زوال عقل در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر است و فشار خون بالا می تواند عامل ارتباط بین دیابت و فراموشی باشد. با این وجود هنوز مشخص نیست این دو بیماری چگونه به هم پیوند می خورند. در عین حال پژوهشی که در استرالیا انجام شده هم نشان می دهد، پیشرفت فراموشی در بیماران دیابتی که دارویی به نام متفورمین را مصرف می کنند، کاهش پیدا می کند و توانایی های شناختی آنها در حد مطلوب تری است.
در بررسی جدید توانایی یک داروی ضددیابت موسوم به مهار کننده های دیپپتیدیل پپتیداز ۴ یا DPP-۴i که به گلیپتینز نیز شهرت دارد، مورد بررسی قرار گرفته است. این تحقیق متمرکز بر روی استفاده حدود ۲۰۰ بیمار دیابتی از این دارو د سایر داروها بوده است. این افراد بطور متوسط ۷۶ سال سن داشته اند و همگی مبتلا به آلزایمر بوده اند.
بررسی مذکور که در انگلیس انجام شده، نشان داد افرادی که داروی DPP-۴i را مصرف می کنند توانایی های شناختی بیشتری در مقایسه با سایر افراد دارند. در عین حال برای کسب اطمینان دراین زمینه هنوز باید تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.


منبع:

1400/06/02
10:03:19
5.0 / 5
529
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
پرتو بلاگ Parto Blog