پرتو بلاگ

بن بست خوشبختی یادمان یک شروع تلخ می شود؟

بن بست خوشبختی یادمان یک شروع تلخ می شود؟

به گزارش پرتوبلاگ در دو روز گذشته واکنش های زیادی به حذف رشته هنرهای نمایشی برای وردی های جدید هنرستان سوره نشان داده شده و باآنکه دائمی بودن این اتفاق تکذیب و فقط منوط به یک سال شده است، اما تصمیم گیری هایی از این دست، موقتی بودن این اتفاق را برای خیلی ها غیرقابل باور کرده و آنچه در هنرستان سوره رخ داده را آغاز یک اتفاق ناخوشایند تئاتری در تاریخ کشور می دانند.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، در چند سال قبل بارها و بارها کیفیت آموزشی رشته هنرهای نمایشی در دانشگاه ها، پذیرش بی رویه دانشجو در رشته های مرتبط مورد انتقاد و گلایه دانشجویان، اساتید و کارشناسان هنرهای نمایشی قرار داشته است، از طرفی حذف برخی شاخه های هنرهای نمایشی مثل تعزیه و هنرهای آیینی و سنتی در دانشگاه ها هم مورد انتقاد بوده و بسیاری از هنرمندان این رشته بر ضرورت تعریف واحدهای تخصصی این هنرها در دانشگاه تاکید داشتند. اما عجیب است که انگار برای رفع این دغدغه ها به جای اصلاح و بازتعریف آنچه موجود است، به حدف از پایه اقدام می شود.
همین چند روز قبل بود که محسن هاشمی - هنرمند پیشکسوت تعزیه - به ایسنا اظهار داشته بود: خیلی از اهالی فرهنگ و هنر از هنرهای سنتی و آیینی غافل شده اند به صورتی که دانشجویان رشته تئاتر و موسیقی از تعزیه اطلاعات اندکی دارند و این بسیار ناراحت کننده است. او با انتقاد از حذف درس تعزیه در دانشگاه گفته بود در شرایطی که تعزیه از دروس دانشگاه حذف شده باید چه کنیم؟ باید این تظلم خواهی را به کجا ببریم؟ آیا از تعزیه غنی تر و فاخرتر در هنرهای نمایشی وجود دارد؟
نکته ای که هاشمی مطرح کرده در مورد رشته های دیگر هنرهای نمایشی مثل نمایش های ایرانی هم مطرح است. شهریور دو سال قبل بهمن نامور مطلق - مدیر و مسئول راه اندازی دانشگاه فرشچیان - از دایر شدن رشته هنرهای نمایشی سنتی در این دانشگاه اطلاع داده بود. این تصمیم به دنبال انتقادها از حذف برخی از واحدهای درسی در ارتباط با نمایش ایرانی در دانشگاه ها رخ داد، اما حال به علت کرونا یا مسائل دیگر، هنوز این اتفاق عملی نشده است.
ازاین رو از آنجائیکه چنین سابقه ای وجود دارد، خیلی از هنرمندان، هنرجویان قدیمی و فعلی هنرستان سوره موقتی بودن حذف رشته هنرهای نمایشی را آن هم به علت بازبینی و افزایش کیفیت دروس، باورکردنی نمی دانند. خیلی از فارغ التحصیلان، هنرجوها و مدرسان این هنرستان اشاره دارند که این «خانه» برای دخترها بسته شده و مدعی هستند این اتفاق به خاطر تصمیم گیری کسانی است که نمی خواهند دخترها در رشته سینما و تئاتر تحصیل کنند چون که گویا این حذف فقط برای دخترها انجام شده است.
آنها با انتشار عکس و فیلم از خاطرات خوشی یاد کردند که در این هنرستان هنگام تحصیل در رشته هنرهای نمایشی داشتند و حالا نگران این هستند که تصمیم توقف ثبت نام ورودی جدید برای رشته هنرهای نمایشی، آغازی برای حذف تحصیل در این رشته در تاریخ تئاتر کشور بخصوص برای دخترها باشد.
یکی از هنرمندانی که از حذف رشته از هنرستان سوره انتقاد داشته، علی اصغر دشتی - مدرس و کارگردان تئاتر - است که در یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشته است: «حوزه هنری سال ها پیش گرایش بازیگری را به علل واهی از دانشگاه سوره حذف نمود. سالهای سال بچه های کارگردانی در دانشگاه با سختی نبود بازیگر مواجه بودند. زمان گذشت تا دانشگاه های دیگر رشته ای شدند و بازیگری - کارگردانی در هم ادغام و به یک رشته تبدیل شدند. مدتی دانشگاه سوره به همان روال قبل پیش رفت تا وقتی که گویا گفتند باید رشته بازیگری - کارگردانی داشته باشید. حوزه هنری هم چون نمی خواست بازیگری داشته باشد، زد آن یکی چشم را هم کور کرد و کارگردانی را هم حذف نمود و هم اکنون چندین و چند ترم است که دانشگاه سوره ورودی کارگردانی ندارد.
او که در یادداشت خود «هنرستانی بودن» را یک «زیست تحصیلی غریب» و برخوردار بودن از یک جور «ملیت» و «هویت» داشتن تعبیر کرده، نوشته است: من یک «هنرستانی » هستم و ضمن محکوم کردن این تصمیم غیر عقلانی (که البته امیدوار به تجدیدنظر در آن هستم) از همین جا اعلام می کنم به تمام دخترانی که به خاطر این تصمیم سبکسرانه شانس و رویای رفتن به هنرستان نمایش را از دست می دهند - در همراهی با دیگر همکارانم - من هم به شکل مجانی و در حد توان و تخصص ام تئاتر تدریس خواهم کرد.
حال پس از این واکنش ها و ابراز نگرانی ها باید دید از جانب مسؤلان مربوط و هم وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی که به هر حال برای ارتقاء و تعالی هنرهای مختلف همچون تئاتر وظایفی بر عهده دارند، چه سرانجامی پیشبینی شده است.1400/06/05
23:55:07
5.0 / 5
611
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog