پرتو بلاگ
معاون سابق آموزشی دانشگاه تهران اعلام كرد

راه اندازی دفتر ساماندهی درس های پایه، عمومی و مشترک

راه اندازی دفتر ساماندهی درس های پایه، عمومی و مشترک

به گزارش پرتوبلاگ معاون سابق آموزشی دانشگاه تهران از طریق اندازی دفتر ساماندهی درس های پایه، عمومی و مشترک اطلاع داد و اظهار داشت: یک غفلت تاریخی در دانشگاه تهران در مورد بحث درس های پایه، عمومی و مشترک داشته ایم که برای جبران آن گام های خوبی برداشته شده و یکسان سازی و همسان سازی های لازم صورت گرفته است.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسین حسینی در مراسم تودیع و معارفه معاون آموزشی دانشگاه تهران به تبیین اقدام ها و فعالیتهای حوزه معاونت آموزشی این دانشگاه پرداخت و اظهار داشت: بهبود فرآیندها، سامانه سپاری، انتظام بخشی بیشتر به امور آموزشی، ارتقای کیفیت آموزش دانشگاه همچون مهم ترین اقدام های حوزه آموزش دانشگاه بوده است. همینطور در برنامه سوم دانشگاه مأموریت هایی برای این حوزه، عنوان شد که سعی کردیم تا بر مبنای آن فعالیتهایی را در شأن و جایگاه دانشگاه تهران انجام دهیم.
وی ادامه داد: در شروع کار یکی از اشکالات نحوه خدمت رسانی به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه بود و معاونت آموزشی در ساختمان ستاد دانشگاه استقرار داشت که پس از مدتی این انتقال به ساختمان جدید صورت گرفت. به لحاظ ساختاری هم نیازمند اصلاحاتی در این حوزه بودیم که با تلاش ها و پیگیری های انجام شده امروز از یک ساختار سازمانی و تشکیلاتی متوازن برخورداریم تا بتواند مأموریت های حوزه معاونت آموزشی را به نحو بهتری مدیریت کند.
معاون سابق آموزشی دانشگاه تهران در ادامه خاطرنشان کرد: اسکن پرونده های آموزشی از سال تأسیس دانشگاه تابحال و الکترونیکی شدن آنها یکی دیگر از اقدام های مهمی بود که صورت گرفت. همینطور در زمینه اصلاح فرآیندها و سامانه سپاری تلاش هایی انجام شده است که با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه، این فرآیندها مورد شناسایی، بازطراحی، بهینه سازی و در نهایت سامانه سپاری شدند.
دکتر حسینی، تجمیع، تنقیح و بازبینی مقررات حوزه آموزش و اعضای هیأت علمی را از دیگر کارهای محقق شده برشمرد و تصریح کرد: در حوزه خدمات آموزشی و اعضای هیأت علمی کلیه قوانین، مقررات و دستورالعمل ها طی نشست های مختلف و متوالی شورای آموزشی دانشگاه بازبینی شدند که در چارچوب کتاب در دسترس هستند. در بازبینی آیین نامه استخدامی هم با بهره مندی از نظرات صاحب نظران اقدام های مؤثری صورت گرفت که مجموعه آن هم به صورت یک کتاب تدوین شد و در دسترس ذی نفعان قرار گرفت.
وی ضمن اشاره به کمبود نیروی انسانی در حوزه معاونت آموزشی، فعالیتهای این حوزه را روان و به روز توصیف کرد و اظهار داشت: با عنایت به کمبود نیروی انسانی، اما فعالیتهای مختلفی در مجموعه ها و واحدهای ذیربط معاونت آموزشی صورت گرفته است که در این میان تجمیع امور هیأت علمی، سامانه سپاری فرآیندهای ترفیع و ارتقا، بازبینی برنامه ها، مسائل در ارتباط با تبدیل وضعیت و جذب اعضای هیأت علمی، تدوین برنامه ها با رویکرد بین رشته ای همچون اقدام های حوزه برنامه ریزی و گسترش آموزش بوده است. باید گفت مجموع این فعالیت ها مورد توجه وزارت علوم، هم قرار گرفته و اخیراً دانشگاه تهران را در ارتباط با ارتقای کیفیت آموزشی کارآمد، تقاضامحور و روزآمد بعنوان دانشگاه اثرگذار در برنامه ریزی آموزش عالی کشور معرفی کرده است.
معاون سابق آموزشی دانشگاه تهران به تشریح اقدام های حوزه استعداد درخشان پرداخت و اظهار نمود: مقررات در ارتباط با این حوزه اصلاح شده است و الان سالیانه ۷۰۰ دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد استعداد درخشان در دانشگاه تهران پذیرش می شوند که یک رکورد بی سابقه است، در این حوزه تقریباً یک رشد سه برابری را داشته ایم. در حوزه آموزش های آزاد هم دستورالعمل ها و مقررات اصلاح شده و ظرفیت های بسیار خوبی برای واحدها جهت اجرای دوره های آموزش آزاد فراهم آمده و خیلی از فرآیندها سامانه سپاری شده است.
دکتر حسینی از طریق اندازی دفتر ساماندهی درس های پایه، عمومی و مشترک اطلاع داد و تصریح کرد: به نظر من یک غفلت تاریخی در دانشگاه تهران در مورد بحث درس های پایه، عمومی و مشترک داشته ایم که در این حوزه هم گام های خوبی برداشته شده و یکسان سازی و همسان سازی های لازم صورت گرفته است. این که ما شرایطی را فراهم نماییم تا دانشجویان واحدهای مختلف بتوانند یک درسی را از واحد دیگر دانشگاه دریافت کنند، اقدام مهمی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: ساماندهی و اصلاح ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه، مدیریت سنوات دانشجویی، برگزاری نشست های معاونان آموزشی دانشگاه های بزرگ کشور، برگزاری جشنواره های آموزش از دیگر اقدام های حوزه معاونت آموزشی بوده است. باید تاکید کنم که در دوران بحران کرونا با همکاری همه کارکنان سعی کردیم تا هیچ خدشه ای در امور و خدمات آموزشی دانشگاه ایجاد نشود و همزمان با بروز این اپیدمی آیین نامه ها و دستورالعمل های مربوط را هم به روز کردیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، معاون سابق آموزشی دانشگاه تهران در انتهای سخنان خود اظهار داشت: از رئیس و اعضای هیأت رئیسه دانشگاه تهران و حمایت ها و پشتیبانی آنان و همه مسؤلان و کارکنان مجموعه معاونت آموزشی و واحدهای مختلف که در این زمان با ما همراهی و همکاری کردند تشکر و قدردانی می کنم و برای دکتر کمره ای که از مدیران شایسته دانشگاه تهران هستند آرزوی توفیق دارم.
منبع:

1400/06/11
10:37:01
5.0 / 5
602
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog