پرتو بلاگ
معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد

تاخیر دو هفته ای برای بازگشایی دانشگاه های علوم پزشکی

تاخیر دو هفته ای برای بازگشایی دانشگاه های علوم پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تکیه بر این که سال تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی از ۱۵ مهرماه آغاز خواهد شد، اظهار داشت: طبق برنامه زمان بندی قبلی، قرار بود واکسیناسیون یک سوم باقی مانده و عمده دانشجویان سایر دانشگاه ها تا نیمه آبان ماه صورت گیرد که خوشبختانه با حمایت جدی ستاد ملی کرونا و دسترسی بیشتر به واکسن امیدواریم با همکاری وزارت علوم تا نیمه مهرماه یا حداکثر آخر مهرماه واکسیناسیون دانشجویان کل کشور به پایان برسد.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکتر علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت ضمن اشاره به این که دو سوم دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور به علت فعالیت در محیط های بیمارستانی و آزمایشگاه ها واکسن کرونا را دریافت کرده اند تصریح کرد طبق برنامه زمان بندی قبلی، قرار بود واکسیناسیون یک سوم باقی مانده و عمده دانشجویان سایر دانشگاه ها تا نیمه آبان ماه صورت گیرد که خوشبختانه با حمایت جدی ستاد ملی کرونا و دسترسی بیشتر به واکسن امیدواریم با همکاری وزارت علوم تا نیمه مهرماه یا حداکثر آخر مهرماه واکسیناسیون دانشجویان کل کشور به پایان برسد.
وی با تکیه بر وظیفه وزارت بهداشت در امر تلقیح واکسن کلیه دانشجویان شامل علوم پزشکی و غیرپزشکی خاطرنشان کرد: طبق برنامه تدوین شده در وزارت بهداشت، دانشجویان تحصیلات تکمیلی علوم پزشکی به صورت کامل در دانشگاه ها حضور خواهند داشت و حضور حداکثری دانشجویان علوم پزشکی که کار عملی دارند در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد.
دکتر حقدوست در ادامه تصریح کرد: در مورد دانشجویان جدیدالورود در تلاش هستیم تا چند ماه از سال تحصیلی را در دانشگاه حضور یابند اما ماه های اول سال تحصیلی برای دانشجویان جدیدالورود به صورت مجازی برگزار می شود و برنامه ریزی به شکلی خواهد بود که ۵۰ درصد حداکثر ظرفیت خوابگاه ها استفاده گردد.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دانشجویان سالهای آخر علوم پزشکی، حضور فیزیکی بیشتری در دانشگاه ها خواهند داشت تصریح کرد: این امر در جهت افزایش سرعت فارغ التحصیلی این عزیزان است.
دکتر حقدوست اظهار داشت: طبق هماهنگی انجام شده با معاون آموزشی وزارت علوم، برنامه آموزشی تدوین شده برای دانشجویان علوم پزشکی در صورت انجام واکسیناسیون دانشجویان غیر علوم پزشکی تا مهرماه، تا حد زیادی قابل تسری و اجراست بنابراین مسئولیت و برنامه ریزی در مورد بازگشایی سایر دانشگاه های غیر علوم پزشکی به عهده وزارت علوم خواهد بود.
معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: کلیه امتحانات ترم جاری دانشگاه های علوم پزشکی به صورت حضوری برگزار می شود و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در ترم جدید حضور فیزیکی کامل خواهند داشت.
وی همینطور تصریح کرد: دانشجویانی که در مرحله کار عملی قرار دارند در ترم جدید، حضور کامل خواهند داشت و کلاس های دانشجویان جدید الورود به صورت مجازی خواهد بود و برای کارهای عملی و رفع اشکال در دانشگاه حضور خواهند یافت که با عنایت به درک دغدغه های خانواده ها، موارد مذکور در صورت تسریع واکسیناسیون دانشجویان صورت خواهد گرفت. بنابراین در این راستا هم تمهیداتی اندیشیده شده تا دانشجویانی که بیماری زمینه ای دارند یا خانواده ها به هر علتی نگران حضور فرزندانشان در دانشگاه هستند بتوانند از مرخصی تحصیلی بدون درج در سنوات استفاده کنند.
دکتر حقدوست اظهار داشت: تمهیدات لازم برای قرنطینه دانشجویانی که به کرونا مبتلا خواهند شد، در نظر گرفته شده تا با عنایت به واکسینه بودن دانشجویان و سبک بودن بیماری، دانشجویان بیمار به سرعت شناسایی و ایزوله شوند و درمان لازم را دریافت نمایند تا از تسری بیماری به خانواده و سایر افراد جامعه ممانعت شود و کمترین صدمه به دانشجو و خانواده ها وارد شود.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با ابراز خرسندی از افزایش سرعت واکسیناسیون افراد جامعه از همکاری مطلوب بین دانشگاههای علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی در جهت واکسیناسیون دانشجویان و اساتید اطلاع داد و خاطرنشان کرد: تابحال محدودیت کشور در دسترسی به واکسن بود که با افزایش سرعت ورود واکسن، ظرفیت تزریق واکسن هم افزایش پیدا کرده و بنابراین بر مبنای تمهیدات در نظر گرفته شده در تلاش هستیم تا دانشجویان بتوانند واکسن خویش را در شهر محل زندگی دریافت نمایند و بعد از دریافت دوز دوم با کارت واکسن به دانشگاه رجوع نمایند؛ بنابراین با اتصال سامانه دانشگاه های علوم پزشکی به سامانه متمرکز ملی واکسیناسیون، امکان رصد واکسینه شدن دانشجویان امکان پذیر است.
به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، وی با اشاره به اینکه آموزش در دوران کرونا در سطح دنیا صدمه جدی دیده است اظهار داشت: متاسفانه عوارض این آسیب، بلندمدت است و سازمان بهداشت جهانی هم شعار خویش را تغییر داده و به کشورهای مختلف سفارش می کند که مراکز آموزشی را زودتر فعال نمایند.
دکتر حقدوست تصریح کرد: صدمه حتی یک شهروند ایرانی برای ما سنگین است و فرزندان ما هم جزو دانش آموزان و دانشجویان این کشور هستند و دغدغه های مردم را درک می نماییم بنابراین تلاش می نماییم تدابیر لازم را برای کم کردن آلودگی فراهم نماییم، چونکه تعطیلی مزمن مراکز آموزشی شامل مدارس و دانشگاه ها، عوارض غیر قابل جبرانی به دنبال خواهد داشت و تقویت آموزش دانش آموز و دانشجو ضامن تقویت جامعه خواهد بود.1400/06/21
11:12:21
5.0 / 5
584
تگهای خبر: پزشكی , جهان , دانشگاه , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
پرتو بلاگ Parto Blog