پرتو بلاگ
با كاوشگر استقامت؛

ناسا ۲ نمونه از مریخ جمع آوری کرد

ناسا ۲ نمونه از مریخ جمع آوری کرد

به گزارش پرتوبلاگ کاوشگر استقامت تابحال ۲ نمونه از یک تخته سنگ مریخی جمع آوری کرده است. این نمونه ها در لوله های تیتانیومی ذخیره شده اند.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از اسپیس، کاوشگر استقامت ناسا فرآیند جمع آوری نمونه از مریخ را شروع کرده است. این کاوشگر که با هدف جستجوی نشانه هایی از حیات به سیاره سرخ ارسال شده، دو مأموریت جمع آوری نمونه را در هفته قبل با موفقیت انجام داده است. دومین مأموریت جمع آوری نمونه روز چهارشنبه هفته گذشته انجام شده است. هر دو نمونه از یک تخته سنگ به نام «روچت» جمع آوری شده اند.
میناکشی وادهوا یکی از محققان پروژه بازگردندان نمونه از مریخ ناسا می گوید: این یک دستاورد تاریخی است. طی چند دهه گذشته در جامعه علمی، همیشه بحث و گفتگوهایی درباره ارسال نمونه از مریخ به زمین می شد و الان این امر به حقیقت تبدیل می شود. این نمونه های جمع آوری شده از زیر سطح سیاره، در واقع بخشی از چند ده نمونه ای است که کاوشگر استقامت جمع آوری خواهد نمود. به نوشته دیلی میل این نمونه ها در لوله هایی از جنس تیتانیوم ذخیره شدند. مقرر است در آینده سازمان فضایی اروپا و ناسا مأموریتی مشترک برای بازگرداندن این نمونه ها به زمین انجام دهند. این درحالی است که اولین کوشش برای جمع آوری نمونه از سنگ مریخ با شکست روبرو شد. طی مأموریت مذکور سوراخی در سنگ مریخی حفر شد اما لوله جمع آوری نمونه خالی ماند. محققان به این نتیجه رسیدند که سنگ خرد شده طی حفر سوراخ به خاک نرم تبدیل گشته است. استقامت ۴۳ لوله تیتانیومی برای جمع آوری نمونه همراه خود دارد و الان در منطقه Jezero Crater مشغول گشت زنی است.

1400/06/24
20:52:42
5.0 / 5
700
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
پرتو بلاگ Parto Blog