پرتو بلاگ
رئیس مركز همكاری های علمی بین المللی وزارت علوم پیشنهاد كرد

تشکیل کمیته مشترک برای اجرائی کردن همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین

تشکیل کمیته مشترک برای اجرائی کردن همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین

رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک برای اجرائی کردن همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین را ارائه نمود.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، دکترحسین سالار آملی در اولین وبینار "گذشته و چشم انداز زبان چینی و چین شناسی در ایران" که با حضور مجازی معاون وزارت آموزش خلق چین و روسای دانشگاه های ایران و چین برگزار شد، با قدردانی ازدست اندرکاران این جلسه به ویژه دانشگاه تهران و نمایندگی موسسه کنفوسیوس چین، فرارسیدن "پنجاهمین سال برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین" را تبریک گفت و اظهار نمود: از همکاری بی شائبه دو کشور برای مبارزه با بیماری کووید ۱۹ قدردانی می کنم و امیدوار هستم به زودی شاهد ریشه کنی این ویروس در سطح دنیا باشیم.
وی ادامه داد: از ابتکار به عمل آمده به مناسبت پنجاهمین سال برقراری روابط دو کشور و تشکیل "وبینار گذشته و چشم انداز زبان چینی و چین شناسی در ایران"، خرسندم و امیدوار هستم این جلسه به اهداف خود برسد.
دکتر سالار آملی اظهار داشت: دو تمدن دیرین ایران و چین در دو سوی قاره کهن، نیاز به ارتباط عمیق علمی و فرهنگی دارند. بدون شک فهم و آشنایی با زبان های چینی و فارسی کمک شایانی به هم افزایی علمی این دو کشور بزرگ می کند. بدین جهت در سالهای اخیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به ایجاد رشته دانشگاهی زبان و ادبیات چینی و دوره های مربوط به شناخت کشور چین در دانشگاه های مختلف همت گماشته و شاهد رشد آن هستیم.
ایشان سپس اظهار داشت: البته در این بین موسسه کنفوسیوس نیز با پشتیبانی از برگزاری دوره ها و اعزام مدرس زبان چینی و نیز تجهیز آنها، در توسعه این کرسی ها بسیار فعال بوده است. همین طور وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز بوسیله اعزام استاد و تشویق دانشگاه ها و مراکز پژوهشی، از توسعه زبان و ادبیات فارسی، در دانشگاه های چین حمایت کرده و امروزه شاهد فعالیت کرسی های زبان فارسی و ایران شناسی در ۱۵ دانشگاه کشور چین هستیم.
رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: اعتقاد ما بر این است که شناخت بیشتر دو کشور آن هم ما بین نخبگان دانشگاهی بستری برای توسعه همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری در سایر زمینه ها است.
وی ادامه داد: ابتکار جناب آقای شی جیپنگ رئیس جمهور محترم چین، برای طرح "یک کمربند یک راه" و همین طور ابتکار دو کشور برای امضای برنامه ۲۵ ساله همکاریهای جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین، می تواند تحولی در روند همکاریهای علمی و فناوری طرفین بوجود آورد.
به نقل از روبط عمومی وزارت علوم، دکتر سالارآملی در انتهای سخنان خود اظهار نمود: اینجانب که در تهیه بخش علمی این توافقنامه ۲۵ ساله به نمایندگی از جامعه علمی و فناوری کشورمان نقش داشته ام، به جرات می توانم مدعی شوم که اجرای مفاد علمی، آموزشی و فناوری این توافقنامه می تواند فصل نوینی را برای دوکشور رقم بزند که آثار آن نه فقط در دو کشور بلکه در منطقه نیز نمایان خواهد شد. بدین جهت پیشنهاد می کنم که " کمیته مشترک همکاریهای آموزشی، پژوهشی و فناوری ایران و چین" برای اجرائی کردن متن این توافق نامه تشکیل گردد.1400/06/25
14:53:50
5.0 / 5
559
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog