پرتو بلاگ

شروع سال تحصیلی و دانشجویانی که روی دانشگاه را ندیده اند

شروع سال تحصیلی و دانشجویانی که روی دانشگاه را ندیده اند

پرتوبلاگ: سال تحصیلی 1400-1401 خیلی از دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور در حالی از امروز شروع می شود که با وجود اظهار نظرهای مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت برای واکسیناسیون دانشجویان تا اختتام شهریورماه و بازگشایی حضوری دانشگاه ها، خبری از آموزش حضوری در ترم جدید نیست.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، به سبب تکمیل نشدن پروسه واکسیناسیون دانشگاهیان، سال تحصیلی جدید خیلی از دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشور بصورت غیرحضوری شروع می شود و دانشجویان باید امسال نیز همانند سال قبل بجای حضور فیزیکی در کلاس ها و محیط دانشگاه ها و برگزاری جشن شروع سال تحصیلی، از پشت قاب گوشیهای هوشمند و یا کامپیوتر ها و ازراه دور دانشگاه، استاد و همکلاسی های خودرا ببینند.
با این حساب، امسال این دومین سال کرونائی و چهارمین ترم آموزش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی است که به سبب شیوع ویروس کرونا ویروس، دانشجویان امکان حضور فیزیکی در محیط این مراکز را ندارند. دانشجویان کارشناسی ارشد ورود سال ۹۹ نیز در حالی این ترم فارغ التحصیل می شوند که روی آموزش حضوری و حضور فیزیکی در کلاس های درس را ندیده اند و دانشجویان ورودی جدید سال ۹۹ دوره کارشناسی نیز در آرزوی رفع محدودیت های کرونائی و تکمیل پروسه واکسیناسیون کامل دانشگاهیان هستند تا شاید بتوانند از ترم آینده قدم زدن در محیط دانشگاه و حضور در میان جمع های دانشجویی را تجربه کنند.
نگاهی به برنامه های اعلامی دانشگاه های بزرگ نشان میدهد هم اکنون نیز ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان برای نیمسال اول تحصیلی دانشگاه ها به پایان رسیده است و خیلی از دانشگاه ها اعلام نموده اند که سال تحصیلی خودرا از امروز بصورت مجازی شروع می کنند که تعدادی از آنها اشاره می نماییم.
دانشگاه علامه طباطبایی

ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی از ۲۰ شهریورماه شروع شده بود و تا ۲۴ شهریورماه ادامه داشت. کلاس های آموزشی دانشجویان از امروز ۲۷ شهریور ماه آغاز می شود و حذف و اضافه در تاریخ ۳ مهرماه تا ۷ مهرماه ۱۴۰۰ صورت می گیرد.

براساس اعلام دانشگاه علامه طباطبایی، ۱۵ دی ماه زمان اختتام کلاس ها در نیمسال اول تحصیلی است و امتحانات از ۲۵ دی ماه لغایت ۶ بهمن ماه برگزار می گردد.

ثبت نام دانشجویان این دانشگاه در نیمسال دوم تحصیلی از ۱۶ بهمن تا ۲۰ بهمن ماه انجام می شود. شروع کلاس ها ۲۳ بهمن ماه خواهد بود و پروسه حذف و اضافه در تاریخ ۳۰ بهمن تا ۴ اسفندماه انجام می شود. زمان اختتام کلاس ها ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ اعلام شده است و امتحانات اختتام ترم ۲۸ خردادماه تا ۸ تیرماه برگزار می گردد.

دانشگاه امیرکبیر
انتخاب واحد دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در تاریخ های ۲۰ و ۲۱ شهریور ماه انجام شد و کلاس های آموزشی این دانشجویان از امروز ۲۷ شهریور شروع شد.
حذف و اضافه دانشجویان امیرکبیر نیز با بیان دانشگاه در تاریخ های ۳۰ و ۳۱ شهریور انجام می شود. هفته پایانی کلاس ها هم از یازدهم تا پانزدهم دی ماه خواهد بود و امتحانات اختتام ترم دانشگاه امیرکبیر از ۱۸ دی شروع می شود و تا ۳۰ دی ادامه دارد.
ثبت نام دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه امیرکبیر نیز در ایام سه شنبه ۲۳ و چهارشنبه ۲۴ شهریور انجام شد و کلاس ها این دانشجویان نیز از امروز شنبه ۲۷ شهریور شروع می شود. زمان حذف و اضافه برای دانشجویان ارشد و دکتری یکشنبه ۳ و دوشنبه ۴ خواهد بود و امتحانات اختتام ترم هم از ۱۸ دی شروع شده و تا ۳۰ دی ماه به پایان می رسد.
همچنین کلاس های دانشجویان جدیدالورود دوره کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر از روز شنبه ۸ آبان ماه شروع می شود و ۲۹ دی ماه تمام می شود. آزمون های اختتام ترم نیز در بازه زمانی ۴ بهمن ماه تا ۱۱ بهمن ماه برگزار می گردد.
کلاس های دانشجویان جدیدالورود دکتری در دانشگاه امیرکبیر نیز از روز شنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۰ شروع می شود و ۲۵ دی ماه تمام می شود. آزمون های پایانی این دانشجویان از روز شنبه ۱۸ دی ماه شروع خواهد شد و تا روز دوشنبه ۱۱ بهمن ماه ادامه دارد.

دانشگاه شهید بهشتی
کلاس های آموزشی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی برای تمامی مقاطع تحصیلی نیز از امروز شنبه ۲۷ شهریور ماه شروع شد. در حقیقت دانشجویان این دانشگاه از شنبه ۲۰ تا روز دوشنبه ۲۲ شهریور انتخاب واحد خودرا شروع کردند.
حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی نیز در ایام شنبه و یکشنبه ۳ و ۴ مهرماه صورت می گیرد. اختتام کلاس های نیمسال اول تحصیلی روز چهارشنبه ۱۵ دی ماه اعلام شده است و امتحانات اختتام ترم نیز از روز شنبه ۱۸ دی ماه شروع می شود و تا روز چهارشنبه ۲۹ دی ماه ادامه خواهد داشت.

دانشگاه خوارزمی
بر اساس تقویم آموزشی دانشگاه خوارزمی انتخاب واحد نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ از روز شنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ شروع شد و تا ۱۶ شهریور ماه ادامه داشت. سال تحصیلی دانشجویان این دانشگاه نیز از امروز ۲۷ شهریور شروع می شود.

همچنین انتخاب واحد با تأخیر از ۱۷ تا ۱۹ شهریورماه ۱۴۰۰ صورت گرفت. حذف و اضافه دو درس (ویژه کارشناسی) ۳ تا ۴ مهر ۱۴۰۰ و حذف اضطراری (تکدرس) ویژه کارشناسی ۱۳ تا ۱۷ آذرماه ۱۴۰۰ صورت خواهد گرفت.

پیش ثبت نام دانشجویان دانشگاه خوارزمی برای نیمسال آینده فقط برای دانشکده هایی که نیاز به پیش ثبت نام دارند از ۲۰ تا ۲۱ آذرماه ۱۴۰۰ انجام می شود. ارزشیابی نیمسال جاری ۲۰ آذر تا ۱ دی ماه ۱۴۰۰ انجام و اختتام کلاس ها ۱۵ دی ماه ۱۴۰۰ بوده و امتحانات ۲۰ دی تا ۴ بهمن ماه ۱۴۰۰ برگزار می گردد.دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی نیز اعلام نموده است که کلاس های آموزشی دانشجویان در نیمسال اول تحصیلی در رشته های غیرپزشکی از امروز ۲۷ شهریور ماه شروع می شود و زمان حذف و اضافه دانشجویان نیز از ۳ تا ۱۰ مهر ماه خواهد بود. همین طور کلاس های آموزشی در تاریخ ۱۶ دی ماه اختتام می یابد و بازه زمانی امتحانات نیز ۱۸ تا ۳۰ دی ماه خواهد بود.

برای نیمسال دوم نیز، ثبت نام و انتخاب واحد از ۹ بهمن ماه شروع می شود و تا ۲۱ بهمن ماه ادامه دارد. کلاس های دانشجویان رشته های غیرپزشکی ۲۳ بهمن ماه شروع و حذف و اضافه نیز در بازه زمانی ۳۰ بهمن تا ۵ اسفندماه انجام می شود. اختتام کلاس ها نیز ۲۶ خردادماه ۱۴۰۱ خواهد بود و امتحانات نیز در بازه زمانی ۲۸ خرداد تا ۹ تیرماه ۱۴۰۱ برگزار می گردد.

دانشگاه آزاد تاکید کرده است: زمان اختتام کلاس های رشته های گروه علوم پزشکی در نیمسال اول ۲۳ دی ماه است و امتحانات این گروه در بازه زمانی ۲۵ بهمن ماه تا ۷ اسفندماه انجام خواهد شد. زمان اختتام کلاس های گروه علوم پزشکی در نیمسال دوم ۲ تیرماه ۱۴۰۱ اعلام شده و امتحانات نیز در بازه زمانی ۴ تیرماه تا ۱۶ تیرماه برگزار می شود.

دانشگاه الزهرا

نیمسال اول تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در دانشگاه الزهرا نیز از امروز ۲۷ شهریور ماه شروع می شود و حذف و اضافه برای ورودی های ۹۷ و ماقبل در تاریخ ۳ مهرماه، ورودی ۹۸ در تاریخ ۴ مهرماه، ورودی ۹۹ در تاریخ ۶ مهرماه و حذف و اضافه برای میهمانی انجام می شود و زمان ثبت نام نقل و انتقالات این دانشگاه نیز ۷ مهرماه تعیین شده است.

۱۶ دی ماه، به عوان زمان اختتام کلاس های دانشگاه الزهرا اعلام شده و امتحان ها از ۲۰ دی ماه شروع می شود. ترتیب امتحانات دانشگاه الزهرا نیز به این شکل است که امتحان دروس عمومی در ایام ۲۰، ۲۱ و ۲۲ دی ماه و امتحان دروس تخصصی از ۲۵ دی ماه تا ۷ بهمن ماه برگزار می گردد.

همچنین انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه الزهرا در نیمسال دوم تحصیلی برای ورودی های ۹۷ و ماقبل در تاریخ ۱۶ بهمن ماه، ورودی ۹۸ در تاریخ ۱۷ بهمن ماه، ورودی ۹۹ در تاریخ ۱۸ بهمن ماه و ورودی ۱۴۰۰ در تاریخ ۱۹ بهمن ماه انجام می شود.

۲۳ بهمن ۱۴۰۰ نیز زمان شروع نیمسال دوم تحصیلی در دانشگاه الزهرا است و کلاس ها ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ تمام می شود.

زمان برگزاری امتحانات نیم سال دوم نیز از ۳۰ خرداد خواهد بود، بدین سان که امتحانات دروس عمومی در ایام ۳۰ و ۳۱ خردادماه و یکم تیرماه ۱۴۰۱ و امتحانات دروس تخصصی از ۴ تیرتا ۱۶ تیر۱۴۰۱ برگزار می گردد.

دانشگاه تربیت مدرس

براساس تقویم آموزشی دانشگاه تربیت مدرس، کلاس های آموزشی دانشجویان این دانشگاه از امروز ۲۷ شهریور ماه شروع می شود و انتخاب واحد دانشجویان دکتری دانشگاه تربیت مدرس از ۶ تا ۱۰ شهریور و دانشجویان ارشد از ۸ تا ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ انجام شده است. زمان حذف و اضافه در تاریخ های ۱۱ و ۱۲ مهر صورت می گیرد و اختتام کلاس ها ۱۶ دی خواهد بود.

دانشگاه تربیت مدرس همین طور اعلام نموده است که ۴ تا ۱۶ دی ماه ارزشیابی دروس انجام می شود و ۱۸ الی ۲۳ دی ماه امتحانات دروس مدرسی و ۲۵ دی الی ۷ بهمن ماه امتحانات دروس تخصصی برگزار خواهند شد.

حداقل و حداکثر تعداد واحد انتخابی (بدون دروس جبرانی و مدرسی) در مقطع کارشناسی ارشد ۸ و ۱۴ واحد و در مقطع دکتری ۶ و ۱۰ واحد می باشد.

بر اساس اعلام مسئولان دانشگاه، کلاس هایی که از نظر تعداد دانشجو به حد نصاب نرسند، تشکیل نخواهند شد.

همچنین در تقویم دانشگاهی حذف تکدرس پیش بینی نشده است، پس بعد از اختتام مهلت حذف و تعویض امکان حذف درس وجود ندارد. دانشجویانی که در زمان مقرر در این تقویم، ارزشیابی آموزشی دروس گرفتن شده خودرا انجام نداده باشند، مجاز به شرکت در امتحانات اختتام ترم نیستند.

دانشگاه علم و فرهنگ

دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ در تمامی مقاطع از روز شنبه، ۱۳ شهریور انتخاب واحد خودرا شروع کردند و این مهلت تا ۱۶ شهریور ادامه داشت. همین طور کلاس های آموزشی دانشجویان نیز از امروز ۲۷ شهریور شروع می شود. حذف و اضافه در ایام چهارم تا ششم مهر انجام می شود. اختتام کلاس ها ۱۵ دی و شروع امتحانات از ۲۲ دی ماه خواهد بود.

دانشگاه خواجه نصیرالدین

ثبت نام و انتخاب واحد برای تمامی دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از روز ۱۳شهریور ماه شروع شد و تاریخ شروع برگزاری کلاس ها از ۲۷ شهریور اعلام شده است.

زمان حذف و اضافه بنا بر اعلام دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی روز ۱۰ مهر ۱۴۰۰ تعیین شده و امتحانات از ۱۸ دی ۱۴۰۰ شروع خواهند شد.

دانشگاه تهران

بر خلاف سایر دانشگاه ها، شروع کلاس های آموزشی دانشجویان دانشگاه تهران از ۳ مهر ماه خواهد بود و حذف و اضافه نیز در تاریخ های ۱۷، ۱۸ و ۱۹ مهرماه انجام می شود. امتحانات میان ترم از ۲۲ آبان ماه شروع می شود و ۴ آبان ماه تمام می شود. ۲۳ دی ماه نیز امتحانات اختتام ترم آغاز می شود و تا ۳۰ دی ماه ادامه خواهد داشت.

ثبت نام نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ در دانشگاه تهران از روز شنبه ۹ بهمن ماه شروع می شود و تا روز پنج شنبه ۱۴ بهمن ماه ادامه خواهد داشت. کلاس های آموزشی دانشجویان از ۱۶ بهمن ماه شروع می شود و حذف و اضافه نیز در تاریخ های ۳۰ اسفند، ۱ و ۲ بهمن ماه انجام می شود. امتحانات میان ترم از ۲۰ فروردین آغاز می شود و تا اول اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت. امتحانات اختتام ترم نیز از ۲۶ خردادماه شروع خواهد شد و ۹ تیر به انتها خواهد رسید.

به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ایسنا، بااینکه دکتر علی خاکی صدیق معاونت آموزشی وزارت علوم در آخرین اظهار نظر خود اعلام نمود: "واکسیناسیون دانشجویان به شکل گسترده شروع شده و با سرعت خوبی در حال انجام می باشد و امیدواریم روند واکسیناسیون مهر یا آبان به اتمام برسد و دانشگاه هایی که بر طبق امکانات زیرساختی مثل خوابگاه ها و مسائل رفاهی، برنامه ریزی کرده اند، به تدریج آموزش حضوری را شروع کنند. این ممکنست در دانشگاهی برای دانشجویان کارشناسی ارشد اواسط یا اواخر همین ترم محقق شود و ممکنست در دانشگاهی موکول گردد به ترم بهمن ماه و از ترم دوم آموزش حضوری شروع شود." اما بنظر می رسد باتوجه به عدم اتمام پروسه واکسیناسیون دانشگاهیان و مدت فاصله دو دوز که برای برخی واکسن ها دوتا سه ماه به طول می انجامد، دانشجویان این ترم نیز امکان حضور فیزیکی در دانشگاه ها را از دست بدهند و با اتمام پروسه واکسیناسیون دانشجویان، دانشگاه ها از نیم سال دوم به روی دانشجویان باز شود.

منبع:

1400/06/28
20:28:05
5.0 / 5
656
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پرتو بلاگ Parto Blog