پرتو بلاگ
تحقیقات پژوهشگران ایرانی نشان داد؛

بهبود باروری گاوهای هلشتاین با تغذیه نمک کلسیم و روغن ماهی

بهبود باروری گاوهای هلشتاین با تغذیه نمک کلسیم و روغن ماهی

پرتوبلاگ: پژوهشگران کشور به نتیجه رسیدند که خصوصیات باروری گاوهای هلشتاین با تغذیه دو مرحله ای نمک کلسیم و روغن ماهی بهبود می یابد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، تحقیقات نشان داده که استفاده از اسیدهای چرب غیراشباع در رژیم غذایی گاو در مقایسه با اسیدهای چرب اشباع شده، اثر مثبتی بر توان تولیدمثلی آنها دارد. مطالعات تکمیلی مشخص کرده اند که اسیدهای چرب امگا موجب بهبود وضعیت باروری و افزایش زنده مانی جنین می شود.
با این وجود زیررده های مختلف امگا اثرات متفاوتی بر توان تولیدمثلی دارند. در همین راستا، پژوهشگران کشور با هدف بررسی اثر نمک کلسیم روغن ماهی بر توان تولیدمثلی گاوهای شیرده بعد از ۱۵۰ روز تغذیه منظم، طی پژوهشی ۱۴۰ راس گاو شیری هلشتاین را در دوران آبستنی به دو گروه مساوی تقسیم کردند و به رژیم غذایی یک گروه اسید چرب اشباع (حاوی ۸۰ درصد پالمیتیک اسید) و به رژیم غذایی گروه دیگر نمک کلسیم روغن ماهی (حاوی ایکوساپنتائونیک اسید، دکوساهگزائونیک اسید و اسیدهای چرب امگا ۳ و۶ ) به میزان ۲۴۰ گرم از روز ۰ تا ۲۱ و ۱۲۰ گرم از روز ۲۲ تا ۱۵۰ اضافه کردند.
نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Spanish Journal of Agricultural Research به چاپ رسیده است، نشان داد، استفاده از نمک روغن ماهی میزان تولید شیر یا ترکیب آنرا تغییر نداد اما در بعضی روزها موج کاهش سلول های سوماتیک موجود در شیر شد.
میزان پالمیتیک اسید و اسید چرب امگا ۳ در پلاسمای خون و غلظت ایکوساپنتائونیک اسید و دکوساهگزائونیک اسید در شیر گاوهای تغذیه شده با نمک ماهی بیشتر بود. تغذیه با نمک کلسیم روغن ماهی موجب کاهش فاصله زمانی زایمان تا حاملگی بعدی گاوها از ۱۱۹ به ۱۰۰ روز شد و نسبت حاملگی را افزایش داد.
نتایج این پژوهش نشان میدهد استفاده از برنامه تغذیه دومرحله ای با امگا ۳ در گاو شرایط باروری را بهبود می بخشد و همین طور موجب کاهش شمار سلول های سوماتیک در شیر آنها می شود.
این پژوهش توسط دکتر علی الموتی، مجتبی حدادی، دکتر علیرضا علیزاده و همکارانشان در دانشگاه تهران و پژوهشگاه رویان، به انجام رسید.


منبع:

1400/08/28
13:54:08
5.0 / 5
497
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

پرتو بلاگ Parto Blog