پرتو بلاگ
مشاور ستاد علوم شناختی:

جایگاه نخست ایران بین کشورهای منطقه در حوزه علوم اعصاب

جایگاه نخست ایران بین کشورهای منطقه در حوزه علوم اعصاب

به گزارش پرتوبلاگ مشاور ارشد ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی ایران اظهار داشت: ایران، در حوزه دانش علوم اعصاب و اعصاب شناختی در جایگاه نخست کشورهای منطقه قرار دارد.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی، دکتر محمدتقی جغتایی اظهار داشت: بر مبنای بررسی و ارزیابی نهادهای علمی بین المللی، ایران در زمینه دانش علوم اعصاب و اعصاب شناختی با تلاش دانشمندان، محققان، متخصصان و دانشجویان در رتبه نخست کشورهای منطقه جای دارد.
وی ضمن اشاره به این که کشورمان با پست سر گذاشتن دیگر کشورهای منطقه همچون ترکیه در حوزه علوم اعصاب و علوم شناختی پیشتاز است، اظهار داشت: ایران هم اکنون رتبه نوزدهم جهانی در حوزه علوم اعصاب را به خود مختص کرده است و در گرایش علوم اعصاب رفتاری در جایگاه سیزدهم، در حوزه سلولی و مولکولی در ردیف هفدهم و هم در حوزه هوش مصنوعی و علوم اعصاب دوازدهم جهانی قرار گرفته است.
رئیس انجمن علوم اعصاب ایران ضمن اشاره به برگزاری بزرگترین رویداد هم اندیشی علمی کشور در حوزه علوم اعصاب با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در اول دیماه سال جاری در بستری مجازی در تهران، اضافه کرد: این کنگره با هدف توسعه و گسترش همکاریهای تحقیقاتی، آموزشی و تخصصی و هم انتقال تجارب و یافته های علمی با شرکت دانشمندان علوم اعصاب، متخصصان علوم پایه و بالینی، دانشجویان دکتری و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و رزیدنت ها برگزار می گردد.
رئیس این همایش علمی تصریح کرد: در این رویداد مهم علمی، متخصصان، صاحبنظران و اندیشمندان در حوزه های علوم اعصاب پایه و بالینی آخرین یافته های تخصصی و پژوهشی درحوزه های علوم اعصاب، علوم اعصاب شناختی، نقشه برداری از مغز، علوم اعصاب محاسباتی و نوروتکنولوژی را به اشتراک می گذارند.
وی تصریح کرد: در دهمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی مباحث و موضوع هایی همچون نقشه برداری مغز، علوم اعصاب محاسباتی، بیماری صرع، تحریکات مغزی، نوروتکنولوژی، اختلالات ناشی از ضایعات مغزی، نوروژنتیک، توانبخشی شناختی در سالمندان و هم بیماری کرونا و تأثیر آن بر سیستم عصبی مورد بحث، تبادل نظر و گفت و گویی قرار می گیرد.
رئیس دهمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی خاطرنشان کرد: جنبه های کاربردی و بالینی علوم اعصاب در امرتشخیص، غربالگری و درمان بیماری ها و هم همکاری و فعالیت بین رشته ای این حوزه برای رفاه و آسایش افراد جامعه در حوزه سلامت از رویگرد های علوم اعصاب می باشد.
وی افزود: در این همایش دو پنل اختصاصی انجمن منطقه ای در حوزه علوم اعصاب با مشارکت ایران، ترکیه و گرجستان هم برگزار می گردد.
وی با اشاره به اینکه علوم اعصاب بعنوان یکی از علوم استراتژیک و راهبردی مطرح است، خاطرنشان کرد: در جریان این کنگره علمی همینطور هفتمین دوره جایزه مغز وشناخت اهوازی ویژه پژوهشگران جوان هم برگزار می گردد. این جایزه به یاد پزشک بزرگ ایرانی قرن چهارم هجری بنام جایزه اهوازی نامگذاری شده است.

وی ضمن اشاره به این که ریشه خیلی از اختلالات سیستم عصبی مسائل شناختی و اختلال در عملکردهای شناختی است، اظهار داشت: با تشخیص بموقع بیماری ها و توانمندسازی شناختی میتوان روند توانبخشی بیماران تسهیل شود.

جغتایی افزود: این رویداد علمی اول تا سوم دیماه سال جاری برگزار و تمامی سخنرانی ها و عرضه مقالات در کنگره در بستر فضای مجازی صورت می گیرد.


منبع:

1400/09/28
20:40:12
5.0 / 5
364
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
پرتو بلاگ Parto Blog