پرتو بلاگ

شناسایی دایناسوری كه سرطان استخوان داشت

شناسایی دایناسوری كه سرطان استخوان داشت

به گزارش پرتوبلاگ محققان كانادایی برای نخستین بار موفق به شناسایی دایناسوری شده اند كه مبتلا به سرطان پیشرفته استخوان بوده است.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از نیواطلس، گروهی از پژوهشگران با استفاده از روش های پزشکی پیشرفته مورد استفاده برای تشخیص سرطان در انسان ها توانسته اند از رشد غیرعادی استخوان های پای یک دایناسور آگاه شوند و به این جمع بندی برسند که دایناسور مورد اشاره به سرطان پیشرفته مبتلا بوده است.
دایناسوری که به سرطان مبتلا بوده، Centrosaurus apertus نام دارد و از خانواده دایناسورهای Triceratops است. این دایناسورها بین ۷۶ تا ۷۷ میلیون سال قبل زندگی می کردند و فسیل دایناسور مبتلا به سرطان در سال ۱۹۸۹ در آلبرتا شناسایی شده بود. اما تاکنون علت وضعیت غیرعادی استخوان پای وی مشخص نشده بود.
دانشمندان قبلاً تصور می کردند علت این مسئله شکستگی پای این دایناسور بوده که بعداً بهبود یافته، اما تحقیقات مشترک متخصصان صدمه شناسی، رادیولوژی و جراحی ارتوپدی و هم متخصصان بیماری های دایناسورها حقیقت مبحث را آشکار کرد. بدین منظور استخوان مشکوک سی تی اسکن شد و سپس به قطعات باریکی تقسیم شد تا در زیر میکروسکوپ مورد مطالعه قرار بگیرد.
سرطانی که این دایناسور به آن مبتلا بوده استئوسارکوم نام دارد که می تواند استخوان های انسان ها و حیوانات را آلوده کند و معمولاً سبب رشد غیرعادی استخوان های انتهای پا می شود.

1399/05/17
13:17:49
5.0 / 5
1064
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
پرتو بلاگ Parto Blog