پرتو بلاگ
رئیس ISC خبر داد؛

بیشتر از ۲ هزار عنوان نشریه علمی کشور اعتبار دارند

بیشتر از ۲ هزار عنوان نشریه علمی کشور اعتبار دارند

رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری اظهار داشت: بیشتر از ۲۰۰۰ عنوان نشریه علمی کشور اعتبار گذاری شده که تعداد ۲۷۶ نشریه در ISI و اسکوپوس و کمتر از ۱۷۰۰ نشریه در ISC نمایه شده اند.


به گزارش پرتوبلاگ به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، وبینار «ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۴۰۰ نشریات علمی: رویکردها و برنامه ها» ویژه سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی با همکاری موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) و کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ ۵ آبان ۱۴۰۰ برگزار گردید. این وبینار با حضور دکتر محمدجواد دهقانی رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، دکتر محسن شریفی دبیر کمیسیون نشریات علمی، دکتر نرجس ورع مدیر گروه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی و مدیران مسئول و سردبیران نشریات علمی برگزار گردید. دکتر محمدجواد دهقانی رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) ضمن اشاره به محورهای موضوعی این وبینار اظهار داشت: سیاست های کلی، برنامه ها و حمایت وزارت عتف برای ارتقای کمی و کیفی نشریات علمی، جایگاه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی در نظام های ارزیابی آموزش عالی شامل ارتقا، ترفیع، تشویق مقالات و تحصیلات تکمیلی، ضوابط پیش از ورود به ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۴۰۰، عرضه گزارش و تحلیل وضعیت ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۳۹۹و نگاهی گذرا به تغییرات شاخص ها و نحوه ارزیابی و رتبه بندی ۱۴۰۰ بود. دهقانی اضافه کرد: هدف از برگزاری چنین وبینارهایی کمک به ارتقای سطح کمی و کیفی نشریات علمی است. در نظام جدید نشریات تاکید بر ارزیابی و رتبه بندی سالیانه است و هر سال نشریات یک مرتبه مورد ارزیابی قرار می گیرند. در این نشست ضمن عرضه گزارش وضعیت رتبه بندی نشریات در سال ۱۳۹۹، زمان بندی حدودی رتبه بندی نشریات علمی در سال ۱۴۰۰ و همینطور شاخصهای جدید و تغییرات اعمال شده در ارزیابی نشریات علمی هم اعلام گردید. وی اظهار داشت: نشر و ترویج یافته های علمی پژوهشگران و محققان رسالت وجودی نشریات علمی است و به افزایش رؤیت پذیری و درنتیجه افزایش اثربخشی و هم اشتهار مجله ازطریق نمایه سازی نشریات در پایگاه های استنادی تاکید نمود. رئیس ISC اظهار داشت: در سال ۱۳۸۰ تعداد نشریات علمی اعتبار گذاری شده کشور کمتر از ۳۰۰ عنوان بود، اما الان بیشتر از ۲۰۰۰ عنوان است. همچنین، تعداد ۲۷۶ نشریه در آی. اس. آی و اسکوپوس نمایه و هم کمتر از ۱۷۰۰ نشریه در ISC نمایه شده است. وی به عرضه گزارش مختصر ارزیابی نشریات در سال ۹۹ پرداخت و اظهار داشت: ارزیابی مطابق با شاخصهای آئین نامه کمیسیون نشریات در دو بخش کمی و کیفی انجام شده است که بخش کمی بر مبنای ساختار وبگاه، مشخصات شناسنامه ای و رعایت آیین نگارش در مقالات نشریات و بخش کیفی شامل حضور نشریه در نمایه های معتبر علمی و استنادی، داوری تخصصی محتوای علمی بوده است. وی سپس سهم نشریات مورد ارزیابی در حوزه های موضوعی مختلف را بر مبنای نمودار زیر بیان کرد.
در ادامه، دکتر ورع به معرفی شاخصهای ارزیابی و شیوه نامه اجرایی رتبه بندی نشریات علمی پرداخت. وی درباره موضوع هایی همچون فرایند اجرایی ارزیابی، شیوه نامه اجرایی رتبه بندی نشریات علمی، شیوه نامه اجرایی رتبه بندی نشریات علمی و مراحل دریافت کد شناسه گر دیجیتال DOR سخنرانی کرد.
در ادامه این جلسه، ایل بیگی مدیر گروه نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به معرفی ضوابط ورود به ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۴۰۰ نشریات پرداخت. در انتها این وبینار هم به سوالات حاضرین در این وبینار پاسخ داده شد.

1400/08/10
10:12:54
5.0 / 5
687
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ساخت بلاگ

لینک دوستان پرتوبلاگ
پرتو بلاگ Parto Blog