پرتو بلاگ
رهبر انقلاب در دیدار با نخبگان:

تشویق جوان نخبه به ترک کشور، خیانت است

تشویق جوان نخبه به ترک کشور، خیانت است

به گزارش پرتوبلاگ رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: در برخی از دانشگاه ها عناصری هستند که جوان نخبه را به ترک کشور تشویق می کنند، من صریح می گویم این خیانت است.به گزارش پرتوبلاگ به نقل از مهر، رهبر معظم انقلاب اسلامی بامداد امروز در دیدار نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، نخبگان را نور چشمان ملت خواندند و با تاکید بر لزوم تمرکز جامعه علمی و نخبگان برای یافتن راهکارهای علمی مشکلات مختلف اظهارداشتند: ظرفیت نخبگی جوانان ملت ایران، می تواند زمینه ساز پر کردن شکاف علمی کشور با علم جهانی، عبور از مرزهای جهانی علم، ایجاد تمدن نوین اسلامی و تحقق آینده درخشان کشور باشد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تشکر از مطالب مفیدی که نخبگان در این دیدار بیان کردند، نخبگی را موهبت و نعمتی الهی خواندند و افزودند: استعداد و ظرفیت ذهنی تنها شروط تحقق نخبگی نیست بلکه باید با شکرگزاری و قدرشناسی این نعمت، با کار، تلاش، همت، مجاهدت، استعداد و ظرفیت را به نخبگی تبدیل کرد.
رهبر انقلاب در همین زمینه افزودند: البته قدرشناسی و شکر عملی نعمت نخبگی جوان، وظیفه پدر و مادر، معلم و استاد و دستگاه های حاکمیتی نیز هست.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: ملت ایران، ملتی بالقوه نخبه است و به همین علت از دیر باز هدف جنگ نرم تحقیرکننده استعمارگران قرار داشته تا استعدادها و توانایی های خودرا فراموش کند و حتی منکر شود و دروغ بزرگ «ما نمی توانیم» را بپذیرد.
ایشان با اشاره به خاطرات جواهر لعل نهرو از هند درباره تلاش مستقیم و غیرمستقیم انگلیسی ها برای از بین بردن احساس توانایی و اتکای به خود در ذهن ملت هند گفتند: در تاریخ ۲۰۰ ساله اخیر ایران نیز استعمارگران و حاکمان وقت، هم صدا ناتوانی ملت ایران را تبلیغ می کردند که پیروزی انقلاب به این روند تمام کرد.
رهبر انقلاب غفلت و غارت را دو هدف مکمّل استعمارگران از القای ناتوانی در ملتها برشمردند و افزودند: وقتی ملتی از توانایی های خود غفلت کرد، غارت او آسان می شود. در حقیقت غفلت، مقدمه غارت و غارت، افزایش دهنده غفلت ملتها از توانایی ها و استعدادهای درونی است.
حضرت آیت الله خامنه ای با استناد به آیات صریح قرآن مجید درباره نتایج منفی غفلت افزودند: خداوند در کتاب آسمانی هشدار می دهد که دشمن می خواهد شما از سلاح و داراییهای خود غافل شوید تا راحت حمله کند که این مساله امروز باتوجه به فشارها و جنجال ها در دنیا درباره مسئله پهپاد و موشک قابل توجه است.
«احساس مسئولیت نخبگان» نکته دیگری بود که رهبر انقلاب در این دیدار به آن پرداختند و تاکید کردند: هم مسئولان باید به وظایف خود درباره نخبگان عمل کنند، هم جوان نخبه باید در قبال مسائل کشور احساس مسئولیت کند و ضمن مبارزه با موانع و پذیرش برخی سختی های گاه اجتناب ناپذیر، اجازه ندهد نامهربانی هایی که در بعضی دستگاهها به نخبگان می شود، او را از ادامه راه و تلاش و احساس مسئولیت باز دارد.
نکته دیگری که رهبر انقلاب برای نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی بیان نمودند «ضرورت توجه به آینده ی ترسیم شده و هدف گذاری شده برای ایران عزیز» بود.
ایشان با یادآوری سخنان چند سال قبل خود درباره آینده ایران و ضرورت پیشتازی در عرصه علم جهانی گفتند: باید به شکلی حرکت نماییم که در آینده ای معقول، ایران منبع علم جهانی بشود و هر کسی برای دسترسی به تازه ترین یافته های علمی، ناچار از یادگیری زبان فارسی شود، همانگونه که در برهه هایی از تاریخ، ایرانیان بر قله های دانش جهانی قرار داشتند و کتابهای دانشمندان ایران در دانشگاههای غرب و شرق مورد تدریس و استناد اهل علم و دانش بود.
حضرت آیت الله خامنه ای برای رسیدن به این آینده روشن و افتخارآمیز سه مرحله را ضروری دانستند. اول: تلاش فراوان برای پر کردن فاصله فعلی با خطوط مقدم علم جهانی، دوم: عبور از مرزهای دانش جهانی و عرضه کشفیات نوین علمی به جامعه بشری، و سوم: بنا کردن تمدن نوین اسلامی بر پایه علم نافع.
ایشان تاکید کردند: اگر نخبگان جوان میهن به این افق روشن چشم بدوزند، حرکت علمی آنها جهت گیری درست خواهد داشت و مشکلات نیز رفع خواهد شد.
«لزوم آفرینش علمی» نکته دیگری بود که رهبر انقلاب در تبیین آن، گفتند: امروز کارهای علمی مهمی در کشور در حال انجام می باشد که غالباً جزو شاخه های علمی خلق شده به دست دیگران است، در صورتیکه علاوه بر این، باید با خلاقیت و نوآوری، قوانین ناشناخته طبیعت را کشف و در تولید علم، نوآوری کرد.
ایشان، «مسئله محوری» و حل مسائل کشور را از اهداف مهم جامعه علمی کشور خواندند و با برشمردن مواردی مانند مشکلات آب، محیط زیست، ترافیک، لطمه های اجتماعی، تخلیه روستاها، نظام پولی، مالی، مالیاتی، بانکی و مسائل نظام تولید، گفتند: می توان برای همه مشکلات کشور راهکار علمی پیدا کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: در بعضی کشورها با وجود آنکه اغلب دانشگاه ها خصوصی است اما بودجه های دولتی زیادی به آنها داده می شود، البته نه بصورت فله ای، بلکه به این شکل که دولت برای دانشگاه مسائلی را تعریف می کند و چنانچه دانشگاه در حل آن مسائل پیشرفت داشت، بودجه به آن تعلق می گیرد.
رهبر انقلاب از «هوش مصنوعی» بعنوان یک مسئله مهم و آینده ساز نام بردند و تاکید کردند: این مسئله در اداره آینده دنیا نقش دارد و باید به شکلی عمل نماییم که ایران جزو ۱۰ کشور برتر هوش مصنوعی در دنیا قرار بگیرد.
رهبر انقلاب درباره بحث مهاجرت نخبگان، گفتند: امروز در کشور جوانان نخبه می توانند رشد و پیشرفت کنند ولی همچنانکه قبلاً هم گفته ایم تمایل یک نخبه برای مهاجرت به کشوری دیگر با این نگاه و توجه که بدهکار کشور است و بعد از تحصیل بازخواهد گشت، مانعی ندارد.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: اما مهاجرفرستی و این که عناصری در بعضی دانشگاه ها، جوان نخبه را از آینده مایوس و او را به ترک میهن تشویق می کنند، صریحاً خیانت به کشور و دشمنی با آنست و دوستی با آن جوان هم نیست.
ایشان در ادامه با تاکید بر مسئله مانع زدایی از تولید، با اهمیت ترین موانع تولید در کشور را موانع فرهنگی همچون «ناامیدی، احساس بی آینده بودن، بی همتی، بی حوصلگی، راحت طلبی، سرگرمی های مضرّ، احساس ناتوانی و خطرپذیر نبودن» برشمردند.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنانشان با ابراز خرسندی از رشد کمّی شرکت های دانش بنیان، بر لزوم افزایش کیفیت این شرکتها تاکید و خاطرنشان کردند: در رعایت ضوابط دانش بنیان بودن سخت گیری شود.
ایشان با اشاره به دانش بنیان نبودن صنایع بزرگ کشور، خاطرنشان کردند: باید با بهره گیری از شرکت های دانش بنیان، صنایع بزرگ مانند خودروسازی نیز دانش بنیان شوند.
رهبر انقلاب، لازمه رشد و تقویت شرکت های دانش بنیان را رواج استفاده از محصولات آنها در داخل دانستند و گفتند: وقتی یک محصول دانش بنیان در داخل تولید می شود، نباید واردات مشابه آن صورت گیرد و به ویژه دولتی ها و شرکت های بزرگ باید از محصولات داخلی استفاده کنند.
ایشان دراین زمینه افزودند: البته مجدداً عده ای مانند قضیه لوازم خانگی جنجال نکنند که چرا نباید از فلان کشور واردات صورت گیرد، برای اینکه لازمه رشد شرکت های داخلی، ایجاد بازار داخلی برای آنها است.
حضرت آیت الله خامنه ای البته خطاب به تولیدکنندگان داخلی نیز تاکید کردند: وقتی جلوی واردات گرفته می شود، بنگاه داخلی نیز وظایفی دارد و نباید با بهره گیری از این موقعیت، قیمتها را افزایش و یا کیفیت محصول را کم کند.
ایشان زمینه سازی برای صادرات محصولات دانش بنیان را از دیگر وظایف دستگاههای دولتی دانستند و گفتند: مردم در بعضی کشورها که خاطره خوبی از ایران دارند، حتی نام دو محصول ایرانی را نمی توانند بیان کنند، بدین سبب علاوه بر فعالیت دولت و شرکتها برای بازارسازی، بخش خارجی صداوسیما نیز باید برای تبلیغ کالاهای ایرانی، برنامه ریزی و اقدام نماید.
ایشان با اشاره به گزارشی از معاون علمی رییس جمهور در خصوص سهم کمتر از یک درصدی شرکت های دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی، تاکید کردند: این سهم باید حتما افزایش یابد و در طول ۳ تا ۴ سال، حداقل به ۵ درصد برسد.
رهبر انقلاب در پایان، نخبگان را آینده سازان و نور چشمان کشور خواندند و افزودند: من در دولت های قبلی و فعلی جهت استفاده از جوانان نخبه در مدیریت های میانی و حتی سطح بالا به مسئولان سفارش کرده ام اما شما نیز باید خودرا آماده و نقش تان را در اداره کشور پیدا کنید.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، با اشاره به نقش نوآوری در پیشرفت علمی و مقابله با دشمنی ها اظهار داشت: در مقابل تحریم، هر جا تعداد شرکت های دانش بنیان کشور زیاد بود، بر مشکلات فائق آمدیم.
همچنین در این دیدار شش تن از نخبگان، دیدگاههای خودرا بیان نمودند. آقایان:
- محمد امینی رعیا، دکتری مدیریت از دانشگاه علم و صنعت
- محمدرضا گنج دانش، دانشجوی پزشکی و دارنده مدال طلای المپیاد دانشجویی
- مهدی شریف زاده، دانش آموخته دکتری مهندسی شیمی
- جواد آزادی، پژوهشگر در زمینه فضای مجازی
و خانم ها:
- رزان چهاردولی، فعال و پژوهشگر در زمینه هوش مصنوعی
- فائزه فداکار، معلم و دارنده مدال نقره المپیاد کشوری
در سخنان خود بر این نکات تاکید کردند:
- اصلاح گلوگاههای تعارض منافع برای جلوگیری از اثرپذیری مسئولان در تصمیمات
- اتخاذ سازوکارهای هوشمندانه جهت نظارت و پیگیری سیاست های کلی نظام
- لزوم ارتقای فرهنگ سازمانی و بها دادن به جایزه ملی فرهنگ سازمانی
- افزایش همکاری نیروهای مسلح با وزارت بهداشت جهت استفاده بیشتر از سربازان پزشک
- اهمیت امنیت کودکان در فضای مجازی و چاره جویی برای آن با بهره گیری از هوش مصنوعی
- لزوم هدایت یارانه های انرژی از بخش های غیر مولد به مولد
- ضرورت تحول در سازوکار تربیت معلم متناسب با تربیت انسان تراز انقلاب اسلامی
- چاره جویی برای پدیده فرار نخبگان از نهاد علم به نهاد تجارت
- لزوم تحول در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ریل گذاری جدید
- جلوگیری از لطمه های تحول در زمینه دیجیتال بدون ظرفیت سازی داخلیمنبع:

1400/08/29
20:23:26
5.0 / 5
707
تگهای خبر: پزشكی , پژوهش , پژوهشگر , تحریم
این مطلب پرتوبلاگ را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ساخت بلاگ

پرتو بلاگ Parto Blog